Пам’ять про героїв – священна

З нагоди Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Кропивницькому відбулося чимало подій, присвячених вшануванню загиблих на тодішній і нинішній, російсько-українській, війнах та відзначенню живих захисників України.
Кропивничани різних поколінь віддавали шану землякам, які стали на захист рідної землі. Стали як усередині минулого сторіччя, так і нині – під час війни на сході країни.
Вдячність
від міської влади
і всіх кропивничан
Щороку напередодні вшанування жертв Другої світової війни керівництво міста вітає ветеранів і вручає їм подарунки та грошову допомогу. Цьогоріч, відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради, по одній тисячі гривень отримали 347 учасників бойових дій, інвалідів війни та жертв нацистських переслідувань.
До них додому приходили з привітаннями працівники виконавчих органів міської ради. Андрій Райкович побував п’ятого травня у ветеранів Леоніда Фільштейна та Федора Стойка. А Андрій Табалов відвідав колишню партизанку інваліда війни Юлію Сандул і визволителя нашого обласного центру Івана Братушка.
Ветерани тепло зустрічали гостей, ділилися спогадами про війну.
– Я воював на Першому Білоруському фронті, брав Берлін, – каже 93-річний Федір Стойко. – Чудово пам’ятаю друге травня 1945 року, коли наша дивізія підійшла до Берліна. Тоді місто вже було оточене нашими військами. Багато полягло моїх побратимів. Бої були запеклі, нацисти застосовували фауст-патрони. Але з усього було видно, що гітлерівській Німеччині прийшов кінець. Ще шостого числа я був легко поранений, але не покидав частину. До восьмого травня тіснили німців: вони поволі відступали. Восьмого травня увечері нам сказали, щоб ми забирали коней та вози, що покинули німці. Словом, все, що бачили, і щоб були готові для подальших боїв. О четвертій годині ранку наказали вантажитись на вози. Зупинились на величезній галявині. І вже там командир дивізії повідомив нам, що гітлерівська Німеччина підписала акт про капітуляцію. Тоді командир дивізії всіх нас особисто вітав за руку, наливав наркомівських сто грамів на честь перемоги. І ми три дні відпочивали, артисти до нас приїздили, давали концерти. Словом, заслужили!
У мене було два старших брати. Середній загинув 24 квітня у Чехії. Наша родина довго шукала його могилу. А в цьому році мій старший син їздив у Прагу, і я просив його знайти могилу. І уявіть собі – він це зробив. За 200 кілометрів від Праги, в одному з сіл, є доглянута могила наших бійців, які загинули в ті дні. На пам’ятнику викарбувано всі дані про похованих там вояків. Ось так – 70 років пройшло, і наша родина нарешті віднайшла могилу рідної людини. Я цю звістку сприйняв зі сльозами на очах. Адже думав, що чехи не будуть берегти місця поховання наших воїнів після того, як радянські війська придушили Празьку весну у 1968 році. Але ні, чеський народ пам’ятає і шанує подвиг визволителів від нацизму...
Андрій Райкович та Андрій Табалов бажали ветеранам бути здоровими й ще довго жити в мирній заможній країні, зі свого боку обіцяли постійну підтримку у всьому.
Поклали життя
за Україну
У День пам’яті та примирення кропивничани прийшли на Алею Слави Рівненського кладовища, де поховано багатьох загиблих на Сході України під час проведення АТО земляків.
Цього дня відвідати місце останнього спочинку героїв і покласти на них квіти прийшли їхні рідні, бойові побратими, волонтери, обласні та міські урядники. Поминальну панахиду по полеглих за волю України відслужив єпископ Кропивницький тa Головaнiвський Української православної церкви Київського патріархату Мaрк.
– Сьогоднi, у День пам’яті і примирення, люди в багатьох крaїнах свiту, де шaнують людське життя і усвiдомлюють, що вiйною не можнa досягнути нiяких добрих результaтiв, вшaновують зaгиблих у вiйнaх і військових конфліктах, – сказав він. – У той же час однa з крaїн цей день перетворила на гуляння i веселощi з приводу перемоги. A якa у вiйнi перемогa? Війна не має перемог, будь-яка війна – це поразка. Поразка людства, політиків, які допустили війну. Бaтьки, якi втрaтили своїх синiв, дружини, якi втрaтили своїх чоловiкiв, й осиротiлi дiти – усе це результат вiйни. Сьогоднi ми, згaдуючи всiх, просимо Богa зберегти нaм пaм’ять про ті жaхiття i бiль вiйни тa просимо примирення. Примирення між собою, примирення із собою. Бо війни починаються, передусім, у наших будинках, у наших родинах і наших серцях…
Нехай живуть
ще довго ветерани
Учасників Другої світової та нинішньої російсько-української воєн восьмого травня в обласному госпіталі для ветеранів війни відвідали голова ОДА Сергій Кузьменко, голова обласної ради Олександр Чорноіваненко та Андрій Райкович.
Зокрема, міський голова побував у декількох палатах госпіталю, де привітав пацієнтів зі святами і вручив подарунки. Продуктові набори напередодні відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні отримали всі понад двісті пацієнтів цього медичного закладу.
Перша хвилина миру
Восьмого травня Кропивницький разом з усією Європою та багатьма іншими країнами світу відзначив здобуття нелегкої перемоги над нацизмом.
Пізно ввечері, о 22:00, на Театральній площі розпочалася патріотична акція «Музика Перемоги і Миру». Запаленими свічками містяни зустріли «першу хвилину миру» після бойових дій у Європі під час Другої світової війни.
У цій загальноєвропейській акції в нашому місті взяли участь представники влади, громадськості, багато військових, також – народний ансамбль бального танцю «Конвалія», камерний оркестр «Концертіно», міський професійний духовий оркестр та військовий оркестр Кіровоградського гарнізону.
Полеглим – квіти,
живим – повага
9 травня тисячі людей – ветерани німецько-радянської війни, військові, кропивничани різного віку – пройшли від площі Героїв Майдану до військово-меморіального цвинтаря на вулиці Ушакова.
Разом з нечисленними вже учасниками Другої світової й багатьма бійцями АТО, іншими містянами вінки та живі квіти до Вічного вогню поклали й Сергій Кузьменко, Олександр Чорноіваненко, Андрій Райкович, Андрій Табалов. А також – до пам’ятного знака героям АТО та пам’ятника й могил на меморіальному кладовищі, де поховано тисячі жителів міста, розстріляних нацистами в роки окупації.
Зустрічали учасників урочистої ходи учні шкіл, які тримали власноруч вишиті іменами героїв війни рушники, скріплені у «Стрічку пам’яті». А найкращі шкільні загони – переможці конкурсу «Майбутній захисник України» – пройшли перед ветеранами врочистим маршем. І діти, і дорослі зацікавлено оглядали моделі бойової техніки періоду Другої світової війни, виготовлені вихованцями міської станції юних техніків.
Свято на Великій Балці
У кожному з мікрорайонів Кропивницького у святкові дні пройшло чимало заходів. Зокрема, восьмого травня для ветеранів та жителів Великої Балки було організовано велелюдне свято.
Привітати ветеранів і мешканців мікрорайону з прийдешнім Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні завітав секретар міської ради Андрій Табалов.
– Ветеранів Другої світової війни з кожним роком усе меншає, тому ми повинні вдвічі більше піклуватися про них і приділяти їм увагу частіше. Завжди пам’ятайте тих, хто загинув у тій війні, і дай Боже сил тим, хто воює зараз. Миру вам, здоров’я і затишку у ваших сім’ях, – сказав Андрій Табалов, звертаючись до учасників свята.
Дітей цього дня на Великій Балці частували морозивом, для дорослих готували фронтову кашу, співав місцевий ансамбль.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також