Останніх китайських попереджень більше не буде

У Кропивницькому нарешті зрушено з місця вирішення проблеми, якій не один рік, – стихійної торгівлі. Тепер їх уже не вмовляють перейти торгувати на офіційні ринки, а застосовують до них дієвіший захід – конфісковують у них товар.
Про боротьбу з торговцями-"нелегалами" та про інші потрібні місту справи кореспондентові "ВГ" розповів начальник міського управління зі сприяння розвитку торгівлі та побутового обслуговування населення Сергій Горбовський.
– То отак, Сергію Володимировичу, поліціянти прийшли на стихійні ринки й без попередження розпочали забирати в порушників правил торгівлі товар?
– Звичайно ж, ні. У місцях незаконної стихійної торгівлі – на подвір’ях багатоповерхівок, біля супермаркетів, уздовж доріг – члени муніципального патруля, до якого входять представники управління торгівлі, спецінспекції та правоохоронці, тривалий час розповсюджували листівки з витягом із Кодексу України про адміністративне правопорушення, в якому сказано, що за торгівлю у невстановлених місцях передбачено штраф і конфіскацію товару. А також роздавали їм і покупцям неперевірених продуктів листівки від управління торгівлі з інформацією, що харчі, придбані в місцях несанкціонованої торгівлі, можуть бути небезпечними для здоров’я. Там сказано, що з початку нинішнього року до лікарень звернулося більше 600 містян з проблемами, пов’язаними із вживанням неякісних продуктів, зокрема й придбаними на стихійних ринках: на сальмонельоз захворіло 34 людини (з них восьмеро дітей), на гастроентероколіт – 576 (з яких 236 – діти).
Раніше я неодноразово звертався до співробітників правоохоронних органів з проханням, аби вони вилучали товар у порушників закону. Але мені відповідали, що не роблять цього, бо не мають холодильного обладнання і спеціальних приміщень. І от тепер міська влада домовилась із директорами ринків, що ті дозволять зберігати конфісковані продукти в холодильних камерах, а інші товари – у спеціальних приміщеннях, які при свідках зачинятимуть і опломбовуватимуть співробітники поліції.
Я розумію, що бабуся, яка продає кілограм помідорів, шкоди нікому не завдасть. Проблема з перекупниками, які заполонили місто. Усі знають місцезнаходження стихійних ринків. Це, зокрема, місця біля супермаркету "АТБ" на вулиці Вокзальній (колишня Жовтневої Революції), Центрального ринку на вулиці Преображенській і на вулиці Космонавта Попова. Останній з них спільними зусиллями нашого управління, правоохоронців, спеціалізованої інспекції ліквідовано, але поряд уже з’явися інший – на газонах навпроти поліклініки.
– Хто з "нелегалів" та де вже постраждав від ігнорування закону?
– Дев’ятого вересня муніципальний патруль відвідав місця незаконної торгівлі на вулиці Преображенській вздовж Центрального ринку і вулиці Пашутинській біля ательє "Елегант" та на вулиці Космонавта Попова біля магазину "Черняхівські ковбаси". Працівники поліції вперше склали протокол щодо порушення ч. 1 ст. 160 КУпАП та конфіскували овочі, а працівники спеціалізованої інспекції склали чотири протоколи за ст.152 КУпАП.
Наступного дня патруль знову прийшов на вулицю Преображенську (біля Центрального ринку), а також на вулицю Велику Перспективну, 53 (поряд з магазином "Сільпо"). Рейдова група припинила торгівлю з асфальту на вулиці Преображенській. Поряд із супермаркетом жінка продавала косметичні вироби у невстановленому для торгівлі місті та без документів на право здійснення підприємницької діяльності. Її неодноразово попереджали щодо адміністративної відповідальності за порушення ст. 160 КУпАП. Та вона, очевидно, вирішила, що у вихідний день їй минеться. Однак працівники поліції склали адмінпротокол на торгівлю з рук у невстановленому місті та конфіскували в неї весь товар.
Після цього в тих місцях, де було конфісковано товар, незаконно торгувати люди перестали. Однак в інших місцях продовжують це робити., а поліціянти чомусь призупинили конфіскацію. Я акцентую на тому, що конфісковувати товар потрібно саме в перекупників, які мають по дві-три точки не на ринках міста, а в місцях незаконної торгівлі. Вони не сплачують жодних податків, а реалізатори, яких наймають, це – передусім молоді люди, які документально не оформлені на роботі. Між ними й перекупниками немає ніяких договірних відносин. Коли до такого продавця підходить співробітник спецінспекції і просить назвати прізвище, той називає своє, а не власника, який займається цим бізнесом. Сьогодні ж реалізатор один, а завтра – інший. Власникові вигідно їх швидко міняти.
Тішить те, що не всім кропивничанам до вподоби нібито зручні (бо прямо на тротуарах), але без гарантії якості продуктів стихійні базари. От, наприклад, з вулиці Кільцевої зателефонували її мешканці й розповіли, що там з’явилася торговельна точка. Сьогодні – одна, через тиждень – друга, місяць – третя, а через рік – там уже стихійний ранок. Так відбувалося й на вулиці Космонавта Попова. Якби там і в інших місцях раніше було вжито серйозних заходів, то в нас уже б не було стихійної торгівлі.
– А чому б стихійникам не торгувати на базарах?
– Багато з них скаржаться, що на ринках місць для торгівлі бракує. Але насправді директори ринків надають їм місця, однак порушники не хочуть туди переходити. Здебільшого тому, що там менше покупців. Адже набагато простіше стати біля старого автовокзалу, де люди йдуть і йдуть зранку до вечора, а не йти на ринок поруч з вокзалом. Винні ж у цьому не лише продавці, а й ті містяни, які купують харчі з асфальту. Багато покупців, які бачать бабусю, що продає курку чи молоко, не задумуються, звідки ця курка чи ця пластикова пляшка, яку продавчині часто за копійки купують у людей, що збирають їх на смітниках.
Окрім роботи зі стихійними торговцями, управління торгівлі намагається достукатися і до споживачів їхніх товарів. Ми не лише виготовили листівки, про які я вже розповідав, а й звертаємося до них через соціальні мережі. Невдовзі у Фейсбуці з’явиться сторінка зі зворотнім зв’язком, де я показуватиму місця стихійної торгівлі та встановлення незаконних пересувних вагончиків. Наприклад, на зупинці біля старого автовокзалу, біля ринку, – їх цілий ряд. При перевірці дозвільної документації виявилося, що з десяти вагончиків законних – лише три. Усі інші стоять незаконно. Ідеться навіть не про елементарний дозвіл на розміщення чи договір оренди, а немає навіть дозволів від представників Держпродспоживслужби! Тобто це – російська рулетка: купуючи з вагончика молоко чи свинину, людина ризикує тяжко захворіти…
– Хоча африканська чума не смертельна для людей, однак заражена свинина здоров’я не додасть…
– Аби не допустити продажу м’яса свиней, хворих на африканську чуму, управління торгівлі звернулося по допомогу до правоохоронців, аби ті у стихійників, які торгують м’ясом, конфісковували цей товар. Інформуємо населення про небезпеку придбання такого м’яса, а правоохонців – про місця, де його продають. Багато хто пам’ятає, що була така торговельна точка за Колгоспним ринком на вулиці Яновського – на п’ятачку, де продають кішок і собачок. Там стояли холодильні установки і продавали свинину без будь-якого її обстеження. Цього вже немає. Була також точка на вулиці Добровольського, її теж уже немає – прибрали. Ми вдячні співробітникам правоохоронних органів, які почали правильно реагувати на вимоги закону, а не лише розтлумачувати порушникам, що добре, а що погано.
М’ясо потрібно купувати на офіційних ринках, де є спеціальні лабораторії, де дотримуються необхідних температурних норм. Ось чому бабусі, які торгують біля ринків, не йдуть туди? Бо вони продають і молоко, і курку, і ще щось. А на ринку потрібно ставати в ряд, де торгують якоюсь однією продукцією – овочами, м’ясом, фруктами, молоком тощо. Це вимога санстанції. А бабуся, яка приїхала із села, не може розірватися, тож їй простіше вийти за територію ринку, стати під деревом і продавати своє добро. За кожною бабусею ж не встежиш.
Вважаю, що профілактичну роботу з ними повинні проводити насамперед дільничні інспектори поліції, за якими закріплено відповідні території. Дільничний свій робочий день має розпочинати не лише з обходу криміногенних місць, а й місць стихійної торгівлі. Коли щодня дільничний підходитиме до тієї ж бабусі, до перекупника й попереджатиме їх про незаконність їхньої торгівлі і коли буде щоденна інформаційна робота, то в нас зникне стихійна торгівля.
– Чи дійшли вже руки в управлінні торгівлі до перевірок закладів громадського харчування?
– Спеціалісти управління у складі робочої групи, до якої також входять представники Державної служби надзвичайних ситуацій, Державної фіскальної служби і Держпродспоживслужби уже проінспектували ті заклади, де готують шаурму. Документації щодо місця придбання м’яса в багатьох із власників таких місць не було. Деякі показали папери, з яких видно, що м’ясо купили в магазині. Ті ж, що купують його з рук, не можуть гарантувати, що м’ясо якісне. У таких забігайлівках працівниці не лише не мають санітарних книжок, а й не миють посуд для соусу по декілька тижнів, кількість мух просто неймовірна, підлога брудна! Усі ці об’єкти перебувають під нашим контролем.
Зараз робоча група розпочала перевіряти роботу кафетеріїв – в основному щодо наявності у працівників санітарних книжки. Адже у зв’язку з мораторієм на перевірку підприємців багато хто з них нехтує вимогами закону: у півсотні з уже перевірених кафетеріїв їх працівники не мали санітарних книжок, а ємність для миття рук в деяких місцях вже давним-давно не мили! Тож продовжуємо займатися цією роботою. У серпні робоча група перевірила 104 підприємства торгівлі та заклада ресторанного господарства, а у вересні – уже 118.
Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Сергія ЯКУНІНА

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
NYT: Спеціальним посланником Трампа з питань України може бути призначений представник, який народився в Росії.
Волинь та Вінниччина зазнали ударів по енергетичній інфраструктурі – повідомляє обласна військова адміністрація.
Втрати російських військ у конфлікті з Україною досягли нової психологічної межі.
Теги