Про нові заходи з енергоефективності в багатоповерхових будинках Кропивницького говорив на пресконференції заступник міського голови Олександр Вергун. Він, зокрема, наголосив на можливості участі ОСББ у державній програмі «Енергодім», учасники якої можуть повернути до 70 відсотків витрат на зовнішнє утеплення будинку, модернізацію його внутрішніх мереж та підвищення рівня їх експлуатації.
– На жаль, процес створення обʼєднань співвласників багатоквартирних будинків у нашому місті уповільнився, хоча не вичерпується потік скарг від мешканців багатоповерхівок на діяльність управляючих компаній, в нашому випадку – міських ЖЕО, – зазначив посадовець. – Нині в Кропивницькому створено 105 ОСББ, до яких увійшли 134 будинки, що у порівнянні з іншими містами досить мало. І ось саме для ОСББ є унікальні можливості управляти своїм будинком, експлуатувати його на користь мешканцям. Так, 19 обʼєднань за останніх кілька років взяли участь у ряді державних програм, зокрема, «Теплі кредити», кошти від яких спрямовували на тепломодернізацію житла. За результатами участі в цій державній програмі члени цих ОСББ замінили вікна, двері, відремонтували покрівлі, замінили інженерні комунікації, утеплили підвальні приміщення, упорядкували дворові території тощо. Прикладом такого дбайливого господарювання стали ОСББ «Злагода-Люкс», «Переможець», «Рідний дім» та інші.
Зараз є ще одна можливість запровадити енергоощадні технології саме для ОСББ завдяки програмі «Енергодім». У цій програмі не можуть брати участь ЖЕО, КРЕПи, інші управляючі компанії. Лише ОСББ – як нова та ефективніша форма господарювання самих мешканців багатоквартирних будинків. Адже ОСББ є тією юридичною особою, яка реалізує права співвласників на володіння та користування спільним майном у будинку. У програмі є два пакети – «Легкий» та «Комплексний», згідно з якими можна провести повний комплекс робіт з теплоізоляції стін, даху та підвальних приміщень, замінити двері та вікна в місцях загального користування.
Тепломодернізація будинків у рамках програми починається зі встановлення індивідуального теплового пункту. Наступними кроками є балансування гідравлічної системи будівлі та теплоізоляція трубопроводів в неопалюваних приміщеннях.
Також Олександр Вергун зазначив, що готується підписання важливого меморандуму про співпрацю між міською владою та Державним фондом енергоефективності. На наступний рік внесуть зміни до профільної програми розвитку житлово-комунального господарства, де буде прописано розділ і по програмі «Енергодім». Зокрема, впроваджуватиметься механізм участі міської влади у цій державній програмі, щоб 30 відсотків від кошторису відібраного проєкту сплачували не мешканці будинку, а покривав міський бюджет.
Олександр Вергун закликав кропивничан не нехтувати такими можливостями і створювати нові ОСББ.
Оксана ВЕРСТЮК