Санепідстанція перевіряла супермаркети. І виявила порушення

За інформацією завідуючої відділенням гігієни харчування Кіровоградської обласної санепідстанції Олени Черненко, в більшості із вищевказаних магазинів працюють відділи власного виробництва: м’ясні, рибні, кулінарні, кондитерські, а також пекарні. Кожна торгівельна мережа намагається запропонувати споживачеві найрізноманітніший асортимент власної продукції, за рахунок чого нехтуються умови виробництва, тобто для окремих видів продукції відсутні умови її виготовлення. Або, одночасне приготування різних страв (виробів) на обмежених площах цехів призводить до порушення елементарних санітарних вимог (правил гігієни особистої і виробничої, використання розробного інвентаря для сирого і готового продукту). Тому максимально широкий асортимент продуктів (страв) не завжди гарантує безпечну якість.

Деяка продукція, яка вживається дітьми, підприємствами-виробниками не віднесена до дитячого харчування, а до продукції загального вживання. Це стосується молочних, ковбасних виробів (молоко питне, йогурти, сирки глазуровані, молоко згущене, сосиски, варені ковбаси), сухих сніданків (пластівці, мюслі), іншого.

Продукція дитячого харчування підлягає більш жорстким вимогам до її виробництва, застосування природної сировини (без всіляких замінників), забороняється використання харчових добавок, особливо штучних. І відповідно, вся продукція дитячого харчування підлягає жорсткому лабораторному контролю.

За результатами перевірок виявляються систематичні порушення в роботі вищевказаних торгівельних центрів, а саме: не витримується періодичність проведення лабораторного контролю продукції власних виробничих цехів („Сільпо” ТОВ „Фоззі Фуд”, «Фуршет» КФ ДП «Гарантія маркет», „Велика Кишеня” ТОВ „ВК-Кіровоград” в м.Кіровограді), взагалі не організований лабораторний контроль в магазині „Копілка” ТОВ „Копілка” в м.Кіровограді; „Наш край” ТзОВ „Агро-Р” в м.Олександрія; неякісно проводиться прибирання виробничих приміщень із застосуванням миючих і дезінфікуючих засобів; не своєчасно проводяться поточні ремонти складських, підсобних та виробничих приміщень; продукція реалізується з порушенням маркування, вичерпаним терміном придатності;

порушуються терміни проходження медичних оглядів співробітниками магазинів; не облаштовуються баки для запасу питної води згідно «Комплексного плану заходів по профілактиці захворювання населення області на вірусний гепатит А на 2007-2010 роки» та не обладнуються і не працюють мийні відділення для миття візків і корзин, що використовуються покупцями.

„Супермаркетами” торгівельних мереж ТОВ «АТБ-Маркет», «Фуршет» КФ ДП «Гарантія маркет», ТОВ „Копілка” в м.Кіровограді, „Наш край” ТзОВ „Агро-Р” в м.Олександрія систематично порушуються вимоги санітарного законодавства, а саме:

мережа ТОВ «АТБ-Маркет»: проводиться розфасування харчових продуктів без належних санітарних умов (в мийних відділеннях, коридорі, в складах), зберігання харчових продуктів здійснюється поза межами складських приміщень, охолоджені продукти промислового виробництва переводяться у заморожений стан (м’ясо, кури), порушується асортиментний перелік продукції, що погоджений для реалізації (не погоджені дієтичні добавки до раціону харчування, вироби медичного призначення), не організоване зберігання товару з вичерпаним терміном реалізації окремо від якісної продукції;

мережа «Фуршет» КФ ДП «Гарантія маркет»: не витримується періодичність лабораторного контролю власної продукції по м.Кіровограду; не поновлюється маркування технологічного обладнання, прибирального інвентаря; не своєчасно проводяться поточні ремонти складських і виробничих приміщень;

магазин «Наш край» ТзОВ «Агро-Р», м.Олександрія, працює без погодження з міськСЕС (відсутній акт державної приймальної комісії), а також не виконується постанова головного лікаря Олександрійської міськСЕС про заборону роботи виробничих цехів.

Під час рейдових перевірок „супермаркетів” були відібрані і досліджені зразки харчової продукції, що вироблялась у власних цехах, і тої, що реалізувалась в торгівельній залі:

1. Молочної продукції на вміст мікроорганізмів – 16 зразків. Із них 1 зразок не відповідав санітарним вимогам (молоко пастеризоване); по фізико-хімічним показникам (органолеп-тичним, показникам якості) – 14 зразків, всі відповідні.

2. М’ясної і ковбасної продукції на вміст мікроорганізмів – 21 зразок, із них 3 зразка не відповідні (м”ясні напівфабрикати охолод-жені власного виробництва магазину „Сільпо”, м.Олександ-рія); по фізико-хімічним показни-кам – 6 зразків, всі відповідні.

3. Рибної продукції на вміст мікроорганізмів – 7 зразків, всі відповідні; по фізико-хімічним показникам – 7 зразків, із них 1 зразок не відповідав санітарним вимогам (копчена риба промислового виробництва в магазині «АТБ», м.Кіровограда).

4. Мінеральної води і безалкогольних напоїв на вміст мікроорганізмів – 11 зразків і 9 зразків на фізико-хімічні показники (для мінеральних вод – на вміст солей, інших хімічних елементів) – всі відповідні.

5. Овочів на вміст мікроорганізмів – 4 зразка, всі відповідні.

6. Кулінарних виробів із виробничих цехів „супермарке-тів” на вміст мікроорганізмів – 8 зразків, із них 3 зразка не відповідали вимогам (риба смажена двох видів, м’ясо смажене); і 8 зразків по фізико-хімічним показникам, із них 1 зразок не відповідав (риба смажена).

7. Кондитерських виробів із виробничих цехів „супермаркетів” на вміст мікроорганізмів – 9 зразків і 9 зразків по фізико-хімічним показникам. Всі зразки відповідали вимогам норматив-них документів.

8. Хлібу і хлібобулочних виробів із виробничих цехів „супермаркетів” (в тому числі упакованих в плівку) на вміст мікроорганізмів – 6 зразків і 12 зразків по фізико-хімічним показникам. Всі зразки відповідали вимогам.

Також вищевказана продукція досліджувалась на вміст токсикологічних показників (солей важких металів, мікотоксинів, гербіцидів), на вміст радіонуклідів. На вміст токсичних елементів були досліджені мінеральні води, рибопродукти, крупи, гриби (шампіньйони), м’ясні вироби, вироби дитячого харчування – 16 зразків продукції. На вміст радіонуклідів досліджувалась мінеральна і питна фасована води – 47 зразків. Всі досліджені зразки відповідали нормативним вимогам. З технологічного, холодильного обладнання, розробного інвентаря, рук працівників було відібрано 350 змивів на наявність патогенної і умовно-патогенної мікрофлори; із них невідповідних – 7 змивів, становить 2%. Найбільша кількість невідповідних змивів – у виробничих цехах „супермаркетів”.

За результатами перевірок застосовувались наступні заходи адміністративного впливу: накладено штрафів на керівників „супермаркетів” – 13, винесено постанов про тимчасове призупинення експлуатації „супермаркетів” – 3 (ТОВ «АТБ-Маркет» м.Кіровоград), кулінарних цехів супермаркетів – 1 («Фуршет» ДП «Гарантія Маркет», м.Олександрія), 5 постанов про вилучення з реалізації неякісної та небезпечної продукції загальною вагою – 41,06 кг, накладено 1 фінансову санкцію на суму 496,29 грн., 6 постанов про обмеження асортименту, винесені подання про відсторонення від роботи 22 осіб, підготовлено та направлено 21 припис по усуненню виявлених порушень на адресу керівників „супермаркетів”.

Пам”ятайте, здорове харчування є надзвичайно важливим елементом, який забезпечує здоров”я і довголіття.

Читайте також