Щороку в Україні люди стають жертвами отруйних змій, які їх кусають. Такі випадки можуть мати серйозні наслідки, оскільки отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини.
У потерпілого вже через півгодини проявляються загальні ознаки отруєння: слабкість, головний біль, блювота, задишка, запаморочення, з'являється набряклість тканин, запалення лімфатичних вузлів.
Правила, які допоможуть уникнути укусів плазунів
Змії поширені в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків. Удень вони ховаються у старих пнях, копицях сіна, під камінням або стовбурами дерев. Саме тому їх краще не торкатися руками. Особливо уважними треба бути в занедбаних кар'єрах, серед кам'яних руїн, у закинутих будівлях.
Обережність не зайва при швидкому пересуванні стежками, на яких змії люблять грітися в сонячний день. Дрімаючи, плазун має слабкі нюх і слух, тому раптова поява людини може перешкодити йому вчасно зникнути в траві, а біль від черевика, що придавив його, змусить захищатися укусом. Тож для прогулянки в районах, де проживає велика кількість змій, потрібно одягати цупкі штани та взувати чоботи.
Надання першої допомоги
Якщо змія все ж таки вкусила вас, то в перші хвилини після укусу варто спробувати відсмоктати частину отрути з рани. Проте цього не можна робити людям, у яких у роті є ранки. Відсмоктану кров'янисту рідину треба відразу ж спльовувати.
З підручних матеріалів на уражену кінцівку накладають шину і вживають заходів для екстреного транспортування потерпілого в лікувальну установу. Під час транспортування на місце укусу рекомендовано покласти щось холодне, давати потерпілому якомога більшу кількість рідини, щоб зменшити концентрацію отрути в організмі та сприяти його виділенню із сечею. Накладати джгути чи припалювати місце укусу, тим більше надрізати його, — категорично не рекомендовано!
НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області