– На засіданнях комісії, – розповідає Володимир Тихонович, – її члени створили штаб з підготовки та проведення в Кіровограді медичного форуму світового значення. Ми визначили, яких заходів потрібно вжити, аби якнайкраще його провести, термін їх виконання та самих виконавців. Реалізація задуманого перебуває під моїм і загалом міської влади постійним контролем. Передбачено, що до початку конференції, напередодні Дня міста, відбудеться місячник з благоустрою Кіровограда та загальноміський суботник міста. Дороги, якими учасники конференції прибуватимуть до місця проведення наукового зібрання нині на дев’яносто відсотків відремонтовано. Упевнений, що задовго до початку конференції асфальтувальники дадуть раду й тим десяти відсоткам дорожнього покриття, яке на сьогодні ще потребує ремонту.
Поруч з Кіровоградським національним технічним університетом, де проходитиме медичний форум, на в’їздах у місто й у центрі Кіровограда напередодні та у дні його проведення зовнішня реклама сповіщатиме кіровоградцям і гостям міста про міжнародний науковий захід та основні його завдання. Ескізи рекламної продукції будуть готові вже до середини серпня, аби на початку вересня можна було розпочати її виготовлення. Для перевезень містом учасників конференції буде задіяно три комфортабельні автобуси. Тим гостям міста, які бажатимуть взяти участь у екскурсійній поїздці Кіровоградом, про нього розкажуть досвідчені екскурсоводи з Кіровоградського обласного краєзнавчого музею та відділу культури і туризму міської ради. На найвищому рівні заплановано організувати й культурну програму, що її кіровоградці продемонструють мешканцям багатьох країн світу, аби в них лишилися якнайкращі враження від перебування в Україні.
Під час перерви в роботі конференції міська влада організує для її учасників зустрічі в тому ж таки КНТУ з представниками національно-культурних товариств Кіровограда. Закордонні гості зможуть поспілкуватися з тими представниками різних національностей, які організували і провадять у нашому місті національно-культурне життя. Після першого вересня у школах міста відбудеться конкурс дитячого малюнка "Кіровоградці – за здоровий спосіб життя". Найкращі з робіт будуть представлені на виставці в національному технічному університеті у дні конференції.
Для висвітлення підготовки до міжнародної наукової конференції, розповідей про її видатних учасників та її перебігу залучено як журналістів вісника Кіровоградської міської ради "Вечірня газета", так й інші засоби масової інформації. Упевнений, що настільки значна не лише для Кіровограда, а й усієї України подія як міжнародна наукова конференція вже викликала і ще викличе велике зацікавлення як у місцевих журналістів, так і в працівників ЗМІ усієї держави…
Наступного разу члени комісії зберуться за два тижні. Тоді буде з’ясовано, які заходи виконано, а які перебувають у стадії виконання. Надалі такі зустрічі відбуватимуться щотижня, аби члени комісії та її штаб могли оперативно діяти задля якнайкращої підготовки до проведення конференції.
– Торакальна хірургія – це розділ хірургії, пов’язаний з органами грудної порожнини людини – легенями, серцем, стравоходом, органами середостіння, – каже Григорій Урсол. – У нашому обласному центрі відділення торакальної хірургії є в обласній лікарні, окремі торакальні ліжка у хірургічних відділеннях в обласній протитуберкульозній лікарні, дитячій обласній лікарні та в лікарні Святого Луки. Загалом в області працюють семеро торакальних хірургів (усі – в Кіровограді). Не так їх багато і в усій Україні – 250. У Європі – тисяча. Ми всі знаємо один одного дуже добре. Тому наукові конференції – це чудова нагода для всіх нас зустрітися, поспілкуватися на професійні теми, а також дізнатися, що нового відбулося в житті кожного з колег.
– Чим саме може бути цікавою для її учасників конференція в Кіровограді?
– Зустріч провідних хірургів світу дасть їм можливість обмінятися накопиченим досвідом лікування хворих, дізнатися про перспективи розвитку торакальної хірургії та суміжних напрямків медицини. Конференція об’єднує лікарів, що працюють у різних галузях медицини – торакальній хірургії, пульмонології, онкології, гастроенте- рології, анестезіології, інтенсивній терапії, ендоскопії, реабілітації, а також наукових працівників, що вивчають хвороби органів дихання, травлення, кровообігу, та організаторів системи охорони здоров’я. Учасники конференції зможуть ознайомитися з найновішими досягненнями торакальної хірургії, трансплантації легенів, міжнародними рекомендаціями щодо лікування пацієнтів. Під час конференції, яка відбуватиметься із застосуванням синхронного перекладу у кількох аудиторіях і актовому залі Кіровоградського національного технічного університету, її учасники слухатимуть доповіді, обговорюватимуть їх, а також візьмуть участь у роботі так званих "хірургічних шкіл". Матеріали конференції будуть опубліковані у збірнику, який згодом вийде друком.
– А яку роль цей авторитетний медичний форум може відіграти в розвитку медичної галузі Кіровоградщини?
– Як патріоти своєї спеціальності, рідного міста й віддані учні своїх учителів у медицині ми з колегами поставили собі за мету організувати в Кіровограді наукову медичну конференцію, у роботі якої візьмуть участь півтисячі провідних хірургів з України, Росії, інших європейських країн та інших континентів. Робимо це не для себе і не лише як данину своїм учителям у медицині, а заради тієї молоді, яка зараз навчається в медичних коледжах і університетах, працює в лікарнях і поліклініках, аби вона мала можливість повчитися у світил медичної науки професійній майстерності та високій моральності. Адже медицина – це така галузь, де не повинно бути байдужих людей. Тому майбутніх медиків слід виховувати високоморальними людьми. Кожен з тих, хто приїде на нашу конференцію, має найкращі професійні й людські риси, адже у лікаря повинні бути не лише золоті руки і золота голова, а й висока моральність, помножена на шляхетність і гуманізм. Без цього спеціаліст залишиться спеціалістом і ніколи не стане справжнім лікарем. Учасники конференції – відомі на весь світ люди. Але навіть досягши найвищих професійних висот, вони все одно залишаються простими людьми, доступними для спілкування.
Подібних за масштабом медичних наукових конференцій в Кіровограді ще не проводили. В Україні і Європі такого масштабу конференцію протягом року організовують і проводять як правило лише одну. Засновниками нашої є Міністерство охорони здоров’я України, Академія медичних наук України, Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Харківська медична академія післядипломної освіти, Державна установа "Харківський науково-дослідний інститут загальної та невідкладної хірургії", Кіровоградська обласна державна адміністрація, Кіровоградська міська рада, Асоціація торакальних хірургів України та Кіровоградський обласний благодійний фонд імені М.І. Пирогова. Допомагає нам в організації міжнародного заходу і Європейська асоціація торакальних хірургів, членом якої стала щойно створена Асоціація торакальних хірургів України.
Президент конференції – професор Анатолій Макаров, голова оргкомітету – професор Вадим Гетьман. До числа почесних президентів конференції входять більше двадцяти видатних хірургів з України, Росії, Бельгії, Білорусії, Австрії, Іспанії, Німеччини. Членами її оргкомітету є майже чотири десятки лікарів з України, Росії, Чехії та Польщі. Слід сказати, що до ідеї проведення в Кіровограді міжнародної наукової конференції "Сучасні проблеми торакальної хірургії" прихильно поставилися як обласна, так і міська влада. В облдержадміністрації і міській раді створено спеціальні комісії, які допомагають в організації міжнародного медичного форуму. Очолюють комісії начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Лариса Андреєва та міський голова Володимир Пузаков, яким я щиро вдячний за співпрацю. І обласні, й міські посадовці розуміють, що до нас приїдуть шановані люди з багатьох країн. Повернувшись додому, вони розкажуть своїм рідним, колегам про наше чудове місто, про його мешканців. І про рівень науки в Україні вони теж судитимуть за рівнем проведення нашої конференції. Тому всім нам слід дуже ретельно підготуватися до неї, аби враження від міста й держави в її учасників лишилися якнайкращі.
Організовуючи науковий захід, ми хотіли не лише підняти на ще вищий щабель рівень торакальної хірургії, а й дати можливість медикам Кіровограда й області з перших уст почути авторитетних у світі спеціалістів. Розвиток певного напрямку в практичній медицині Кіровоградщини залежить не лише від вузьких спеціалістів, а й від широкого кола медичної спільноти, яка працює в області. Наприклад, великою проблемою для області сьогодні є пізнє діагностування складних хвороб. Результат лікування хворих з такими недугами залежить від того, на якому етапі людина звернеться до лікаря, до якого саме спеціаліста вона прийде і як той виконає свої професійні обов’язки. Звичайний лікар сільської амбулаторії, послухавши доповіді про найсучасніші медичні методи, збагатиться новими професійними знаннями, зрозуміє, що хворих з підозрою на рак легенів слід відразу ж направляти на рентген чи бронхоскопію або ж у районну чи обласну лікарню. Унаслідок почутого на конференції, побаченого на виставці медичної техніки, лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичної літератури у багатьох наших лікарів зміниться уявлення про те, як треба працювати з пацієнтом. Унаслідок цього може зменшитися кількість хворих із занедбаними хворобами, отже, збільшиться кількість врятованих життів.
– І насамкінець – якими ще подіями, окрім наукових доповідей, будуть наповнені два дні конференції?
– Перший день роботи конференції для її учасників розпочнеться відразу ж після реєстрації. А ввечері заплановано провести урочисте відкриття медичного міжнародного форуму в обласній філармонії, після чого відбудеться концерт за участі кіровоградських майстрів сцени та фуршет, під час якого наші шановані гості зможуть вільно поспілкуватися між собою. Житимуть вони в готелях обласного центру. А роз’їдуться додому вже після завершення другого дня конференції. Та перед цим ми, її організатори, маємо намір ще показати гостям з України та з-за кордону все те, чим славний наш обласний центр.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО