Ми відповідаємо за тих, кого приручили

Нещодавно в одному з інтернет-видань з’явилася інформація про те, що в Олександрійському районі нашої області пес півроку охороняв будинок, який покинула господарка в пошуках заробітків. Собака віддано чекав свою хазяйку, залишившись фактично напризволяще. Хтось із перехожих інколи кидав йому шматок хліба, однак тварина, коли її знайшли волонтери, дуже зголодніла, була виснажена. Її зараз лікують, потім шукатимуть господаря.
Історія ця розчулила до сліз. Важко зрозуміти, як можна так жорстоко поставитися до свого домашнього улюбленця. Однак мене це наштовхнуло на думку написати публікацію на іншу тему.
Зараз багато йдеться про актуальність проблеми бродячих тварин в Україні загалом та в Кропивницькому зокрема. Комунальні служби обласного центру відловлюють собак, волонтери їх проліковують та стерилізують, далі відпускають у природнє середовище, тобто знову на вулиці міста. Проблему розмноження тварин це поступово, можливо, і вирішить, але ж собаки нерідко нападають на людей – стерилізація, вибачте за жарт, не передбачає ж видалення зубів. Громадські активісти при цьому постійно порушують тему створення притулку для тварин. Проте слід усвідомлювати: враховуючи кількість бродячих чотирилапих, утримання такого закладу може обійтися міському бюджету в десятки мільйонів гривень, не кажучи вже про його створення та належне облаштування. Чи на часі це зараз, коли необхідно утримувати лікувальні, освітні установи, вирішувати важливі проблеми в комунальній сфері? Можливо, слід поглянути на цю проблему з іншого боку – а саме, у чому коріння зла, основна причина того, что безпритульних тварин так багато? А причина в нашій же з вами безвідповідальності.
Україна увійшла в топ-10 країн
за кількістю бездомних тварин
Кілька років тому Washington Post проводив дослідження щодо кількікості собак і кішок в 54 країнах. За результатами виявилося, що Україна входить в десятку країн, які лідирують за кількістю бездомних тварин.
За іншою інформацією, в Україні на початок 2017 налічувалися 7,5 мільйона домашніх кішок, і це дев’ятий показник по всьому світу. Найбільше домашніх «мурзиків» виявилося в США – 76,5 мільйона. На другому місці Китай – 53 мільйони, на третьому Росія – 12,75 мільйона. Далі Бразилія -12,5 мільйона, Франція і Італія (по 9,5 мільйона), Великобританія і Німеччина (по 7,75 мільйона).
Також, наприклад, найбільша кількість собак – в Америці, але ось бездомних тварин там практично немає.
На законодавчому рівні
тварини майже не захищені
“У країні відсутні закони, які захищають тварин і їх благополуччя, через що багато кішок і собак залишаються покинутими на вулицях”, – сказано в дослідженні.
Одна з головних причин того, чому на вулицях так багато бездомних тварин – відсутність законодавства, яке могло б регулювати ці процеси і не дозволяло людям робити аморальні вчинки по відношенню до тварин, так вважають експерти.
У Німеччині, яка, до речі, стала першою країною в світі, що внесла захист тварин до Конституції, за викидання домашніх улюбленців призначають величезні штрафи – до 25 тисяч євро, а знайти того господаря, який викинув свого вихованця, зовсім нескладно, адже тваринам присвоюються ідентифікаційні номери.
У Таїланді штрафи поменше – близько 5000 бат (близько 130 євро). В Італії, якщо викинути кішку або собаку на вулицю, можна отримати термін ув’язнення на один рік і штраф в розмірі 10 тисяч євро.
В Україні ж тварин викидають повсюдно, ніякого покарання за це не передбачено.
“Як представник міжнародного благодійного фонду я можу сказати, що у нас, на жаль, дійсно дуже велика кількість бездомних тварин, - каже Леся Лісчішіна, директор ТОВ “4 лапи Україна”. – Робота, яка ведеться над програмами регулювання популяції безпритульних тварин, йде досить нестабільно. Якщо місто, наприклад, приймає програму щодо гуманного врегулювання чисельності безпритульних тварин, ми можемо побачити поліпшення ситуації лише через кілька років. Я вважаю, що нам не вистачає законодавчої бази. Якщо буде прийнятий законопроект №6598 (він уже поданий до Верховної Ради. – Авт.), в якому буде вказано, що не можна регулювати чисельність тварин методом евтаназії, а можна тільки застосовувати методи стерилізації, вакцинації, ідентифікації, тоді ми зможемо більш чітко бачити картину».
У минулому році Верховна Рада все ж посилила покарання за жорстоке поводження з тваринами і проголосувала за закон №5119-1 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо впровадження гуманного ставлення до тварин)”. Згідно з цим законом, за знущання над тваринами передбачаються штрафи, але покарання за те, що людина викине свого вихованця на вулицю, поки що так і немає.
Експерт додає, що така ситуація з тваринами склалася ще й через те, що ні Радянський Союз, ні незалежна Україна ніколи серйозно не займалися гуманним вирішенням питання з безпритульними тваринами.
“Весь час тварин відстрілювали, труїли, відловлювали і знищували найзвірячішим способом. Мало того, що це були негуманні, варварські і нецивілізовані методи, так ще і результату, тобто відсутності тварин на вулицях, вони не давали. А все тому, що, як дослідили це питання міжнародні організації, не було правильного підходу, а саме одночасних кроків. ”, – каже зоозахисниця.
Найменше бездомних тварин
в західній, а найбільше –
в південній частинах країни
Істотно ускладнює ситуацію й те, що в Україні не проводиться адекватна і повномасштабна реєстрація як домашніх, так і безпритульних тварин. Через це назвати точні цифри і оцінити масштаб проблеми досить складно.
“Нам необхідно провести підрахунок, необхідно зареєструвати і домашніх, і бездомних тварин. Адже якщо ви подивитеся на вулиці, дуже часто бездомними бувають і породисті тварини, відповідно, це були викинуті непотрібні цуценята, старі тварини”, – зазначає Леся Лісчішіна.
Зараз реєстрацією тварин займається тільки волонтерська організація Аnimal Id Info. Так, за останніми даними, в Житомирі було зареєстровано 1810 бездомних тварин, 40,4% яких стерилізовані, у Вінниці 1865 і 15,1% стерилізованих, в Сумах 1665 і 7,4% стерилізованих, в Дніпрі цей показник взагалі досягає 4963 тварини з яких тільки 12,3% стерилізовані. У Запоріжжі – 2975, в Миколаєві – 4899, в Чернігові – 904.
Цікаво відзначити і те, що найменше бездомних тварин в Західній Україні – про це кажуть волонтери і свідчать цифри Аnimal Id Info. Наприклад, у Львові зареєстровано всього 412 бездомних, а в Рівному – 879. Ці показники набагато нижчі, ніж по всій Україні, зокрема, в південній частині країни, де в тому ж Запоріжжі та Миколаєві цифри просто захмарні.
Допомагати тваринам може кожен
Мабуть, неусвідомлення того, що звірі – такі ж живі істоти, як люди, яких не можна використовувати, бити, катувати і викидати, коли награвся, – це головна проблема сучасного суспільства.
В Україні дійсно відсутня законодавча база щодо захисту прав тварин, але навіть коли закони приймуть, людям важливо розуміти, що тварини – це не речі. Чомусь у нас звикли вважати, що викинути на вулицю маленьких кошенят – це, практично, добра справа, адже ти їх не вбив. Однак такі кошенята навряд чи проживуть більше кількох діб, якщо не потраплять в руки волонтерів або просто тих, кому небайдужа їхня доля.
Побачивши на вулиці покинутих тварин, не проходьте мимо. Зробіть фотографію і викладіть її в тематичні групи в соціальних мережах – можливо, тварина загубилася, і господар її знайде. Якщо ж ні, завжди можуть знайтися ті люди, які захочуть забрати тварину собі.
Олена ВЕЛИКА

Читайте також