Лептоспіроз – смертельна недуга

З відкриттям купального сезону частішають випадки захворювання людей на лептоспіроз. Його називають хворобою рибалок та купальників.

Зараження людей відбувається через ушкоджену шкіру та слизові оболонки при купанні у водоймах зі стоячою водою, при вживанні сирої води із природних водойм. Також зараження можливе при контакті з вологим ґрунтом, при забої і розрубуванні м'яса заражених тварин, унаслідок вживання забруднених виділеннями інфікованих гризунів деяких продуктів (молоко, овочі тощо).

Лептоспіроз – це особливо небезпечне інфекційне захворювання з переважним ураженням нирок та печінки. Хворіють на це захворювання як люди, так і тварини. Причому у тварин хвороба може перебігати без виражених клінічних симптомів, а для людей, при пізньому зверненні по медичну допомогу, може закінчитися смертю.

Викликає хворобу збудник з роду лептоспір (бактерій, схожих за формою на спіралі). Розрізняють два типи осередків лептоспірозу – природний (в екосистемах) і антропургічний (у свійських господарствах). У природних осередках джерелом збудника інфекції є гризуни, комахоїдні, парнокопитні, хижі тварини багатьох видів, меншою мірою птахи. Найбільше значення мають миші, полівки, ондатри. У антропургічних осередках джерела збудників інфекції – це свійська велика і дрібна рогата худоба, свині, коні, собаки, а також хатні миші, щури.

При потраплянні в організм людини лептоспіри легко долають бар'єр лімфатичних вузлів й потрапляють у різні тканини й органи (частіше в нирки, легені, селезінку, печінку, центральну нервову систему), в яких відбувається їх накопичення, а також подальше розмноження.

Інкубаційний період лептоспірозу складає від чотирьох діб до двох тижнів. Хвороба практично завжди починається гостро, з підвищення температури тіла до 39–41 градусів за Цельсієм. Одночасно з'являються сильний головний біль, біль у животі, нудота та блювання. Для даного захворювання доволі характерними є м'язові болі, частіше в м'язах живота, спини, шиї, потилиці, а також у литкових м'язах. Нерідко спостерігається поліморфна висипка (геморагічна, кореподібна, скарлатиноподібна) з локалізацією на кінцівках і тулубі. Тони серця приглушені, артеріальний тиск знижений. З другого дня протікання захворювання печінка збільшується, стає хворобливою і щільною. Язик сухий, з явним коричневим нальотом, живіт зазвичай роздутий.

У гострому періоді лептоспірозу найчастішим є ураження нирок: кількість сечі помітно зменшується, з'являється біль у поперековому відділі. Можливий розвиток гострої ниркової недостатності, на тлі якої може розвинутись гостра дистрофія печінки, що призводить згодом до гострої печінкової недостатності, розвитку енцефалопатії і печінкової коми. У разі тяжкого перебігу лептоспірозу, починаючи з третього – п'ятого дня захворювання, з'являється жовтяничне забарвлення шкірних покривів.

Для більшості хворих на лептоспіроз прогноз цілком сприятливий. Після тривалої лихоманки (від п'яти до дванадцяти діб) температура поступово знижується до норми, загальний стан хворого поліпшується, симптоми регресують, відновлюється діурез, сходить жовтяниця. Тривалість хвороби здебільшого складає від трьох до чотирьох тижнів. Але можливі ускладнення (міокардит, менінгіт, пневмонія, гостра ниркова недостатність).

Лікування проходить найбільш ефективно в тому випадкові, якщо його розпочато не пізніше ніж через три – чотири дні з моменту початку захворювання. І навпаки: чим пізніше розпочато специфічне лікування, тим гірше стає прогноз для пацієнтів. Передусім хворого потрібно госпіталізувати в стаціонар. Особливу увагу при догляді за хворим слід приділити виявленням початкових ознак інфекційно-токсичного шоку і ниркової недостатності.

Раннє призначення антибіотиків є основним методом лікування цього захворювання. Крім цього, використовують введення специфічного імуноглобуліну. Для лікування людей з важкими формами лептоспірозу, які до того ж ускладнені нирковою недостатністю, застосовують патогенетичну терапію.

Ветеринарно-санітарні заходи є важливими профілактичними методами запобігання даному захворюванню. Вони передбачають виявлення і лікування хворих тварин, проведення дератизаційних заходів (винищення гризунів) у помешканнях, на тваринницьких фермах, складах, на полях тощо. Необхідним є забезпечення людей, що працюють у забруднених водоймах, водонепроникним взуттям та рукавичками; забезпечення спецодягом тих, хто працює на бойнях, м'ясокомбінатах, каналізаційних спорудах, а також доглядають за хворими тваринами.

Лікарі закликають не купатись та не рибалити у водоймах, де введено обмежувальні заходи, а також у водоймах зі стоячою водою. Запобігти поширенню збудника допомагає щеплення лептоспірозною вакциною, яку вводять людям і тваринам.

Пам’ятайте, що всі хворі на лептоспіроз чи мають підозру на це захворювання підлягають обов’язковій госпіталізації до інфекційного відділення. Якщо хтось із вас чи ваших рідних помітив у себе перелічені симптоми, не зволікайте й терміново звертайтеся до лікарів.

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

Читайте також