Як знайти управу на заготовачів брухту, котрі не гребують ні люками, ні сміттєвими контейнерами, ні електричними кабелями та іншими краденими металевими виробами? Відповідь на це запитання днями шукали учасники наради, скликаної заступником кіровоградського міського голови Сергієм Васильченком, – працівники виконавчих органів міськради та міліції, представники металозаготівельного бізнесу.
Треба зазначити, ця проблема є актуальною для Кіровограда (як і для інших населених пунктів України) уже впродовж більш ніж двадцяти років, відколи державні підприємства втратили монополію на заготівлю брухту, а в країні виникли соціальні прошарки, для представників яких пошук залізяччя став чи не єдиним способом заробітку на прожиття.
Цього ж літа в Кіровограді розкрадачі металевих виробів розперезалися, здається, як ніколи раніш. (Сприяла цьому й недавня лібералізація законодавства, яке регулює операції з брухтом, – тепер, щоб приймати металолом, не потрібна ліцензія профільного міністерства, унаслідок чого побільшало суб’єктів у цій сфері.) Як "Вечірка" розповідала в попередньому номері, недавно викрадено електрокабелі, які живили струмом чотири ліфти у кіровоградських комунальних будинках, усього ж з початку року в місті за таких же обставин виведено з ладу майже шістдесят підйомників. Це змусило депутатів міської ради зібратися минулого тижня на позачергову сесію, щоб запитати на ній керівника міськвідділу внутрішніх справ: куди, так би мовити, дивиться міліція? Мабуть, критичні оцінки, дані тоді депутатами роботі міліції, і спонукали правоохоронців активізуватися на цьому напрямку своєї діяльності.
Як повідомив на нараді, скликаній Сергієм Васильченком, тимчасово виконуючий обов’язки начальника міліції громадської безпеки Кіровоградського міськвідділу УМВС в області Сергій Пономаренко, останнім часом правоохоронці обласного центру усерйоз взялися за нелегальні пункти прийому брухту. Сергій Пономаренко підтвердив, що у міліції достатньо повноважень для боротьби з підпільними заготовачами брухту – співробітники органів внутрішніх справ мають право складати стосовно таких ділків протоколи про вчинення ними адмінправопорушень. Але правоохоронцям, як пояснив посадовець, теж непросто доводиться: підпільники, довідавшись про наміри міліції їх перевірити, призупиняють свою протиправну діяльність.
"У них є система оповіщення!" – поділився своїми знаннями чорного ринку брухту начальник спецінспекції Кіровоградської міської ради Віктор Іванов. Мовляв, тільки зачепи одного підпільника, а інші уже знають про це. Також Віктор Іванов обурився ось яким нахабством нелегальних заготовачів: останнім часом вони рекламують свої пункти з допомогою спеціальних щитів, розклеюють на стовпах оголошення. І все ж начальник спецінспекції переконаний в тому, що влада і громада Кіровограда спроможні побороти це зло – розкрадання металевих виробів і здавання їх у брухт.
Сергій Васильченко поцікавився в учасників наради (перш за все, у представників металозаготівельного бізнесу), куди дівається метал, в тому числі крадений, який потрапляє на підпільні заготпункти. "Та куди завгодно!" – сказав керівник ТОВ "Імірком" Іван Худояров. І пояснив, що нелегали можуть возити самотужки (як "КамАЗами", так і "Жигулями" з причепами) брухт в Одесу, тамтешнім оптовикам. Тобто дав зрозуміти: такі легальні підприємства, як очолюване ним, до приймання краденого металу не мають жодного стосунку. Також Іван Худояров висловив припущення, що дільничні зацікавлені в діяльності на довірених їм територіях незаконних пунктів прийому брухту. Сергій Пономаренко образився на це і зажадав конкретних фактів…
Завершуючи нараду, Сергій Васильченко закликав присутніх не залишатися осторонь однієї із найгостріших проблем міста і ділитися із владою своїми ідеями щодо її розв’язання.
Віктор ІВАНЕНКО
Фото Олега ШРАМКА