На веб-сайті кропивницького художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна, в розділі «Вибрані виставки», презентовано віртуальну експозицію творів кропивницьких художників – претендентів на вступ до Національної спілки художників України, з якою музей пов’язує багаторічна тісна творча співпраця.
Обласна організація Національної спілки художників України створена у 1989 році. Нині її членами є 39 митців різного фаху та творчого спрямування – народний художник України Михайло Надєждін, заслужені художники України Сергій Шаповалов, Фелікс Полонський, Андрій Надєждін, Емілія Руденко, Наталія Федоренко та Неля Фірсова. Завдяки активній участі у всеукраїнських та міжнародних виставках вони знані як в Україні, так і за її межами. Чимало художників-спілчан є лауреатами обласних мистецьких премій у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна та в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка.
Тож нині, згідно з Положенням про порядок прийому до членів Національної спілки художників України, визначено двох претендентів – Ірину Кухаренко та Юлію Малежик.
Ірина Кухаренко – член Національної спілки архітекторів України, понад десять років працювала в управлінні регіонального розвитку, містобудування та архітектури Кіровоградської обласної державної адміністрації заступником начальника управління – головним архітектором Кіровоградської області, а в даний час є провідним науковим співробітником музею мистецтв.
Юлія Малежик – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри мистецької освіти факультету педагогіки, психології та мистецтв Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, де успішно викладає навчальні дисципліни: «Живопис», «Рисунок», «Основи формоутворення та конструювання», «Образотворче мистецтво з методикою викладання», «Методика викладання образотворчого мистецтва в дошкільних закладах», «Навчальна художньо-творча практика «Пленер», спецкурс «Мистецька освіта України», здійснює керівництво науковим гуртком «Формоутворення архітектурного середовища», а також є одиним зі співорганізаторів відомого молодіжного художнього об’єднання «КОЛЕСО».
Художниці-претендентки, віддаючи перевагу графічному мистецтву, також захоплюються живописом, а Юлія Малежик – ще й декоративно-прикладним мистецтвом. Обидві мисткині є учасниками численних обласних та всеукраїнських художніх виставок, різноманітних мистецьких акцій, неодноразово представляли свої твори в обласному художньому музеї (нині музей мистецтв) та художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна. Зокрема, Ірина Кухаренко мала в художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна декілька персональних виставок – «Вернісаж» у 2012 році, «Світ в акварелі» в 2017-му та «Графіка Ірини Кухаренко» до Дня архітектури України в 2020-му.
Акварелі Ірини Кухаренко вирізняються тендітністю, легкістю, насиченістю світлом. За простотою мотивів її натюрмортів криються ліричність і поетичність предметних образів, а в сповнених повітряної перспективи та прозорості пейзажних етюдах, архітектурних зарисовках відображається широка географія подорожей художниці, вражає графічна точність і милування деталями прикрас, створених зодчими минулих століть. В портретних етюдах рідних їй людей, виконаних з особливою щирістю, захоплює реалістичність, з якою передано характерні особливості милих її серцю образів. Своїми графічними роботами Ірина Кухаренко акцентує увагу глядача на цінності та унікальності кожної хвилини життя.
А ось Юлію Малежик пов’язують з музеєм виставки її студентів в арт-проєкті «Нова генерація» та їхня участь у художньому конкурсі «Молодіжна палітра» імені Леоніда Бондаря і просвітницькому заході «Мистецтвознавчі читання до дня народження Олександра Осмьоркіна». Крім того, в 2020 році Юлія Малежик стала учасником виставки організованого нашим музеєм першого бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва.
У композиціях Юлії Малежик вражає дивовижний політ фантазії, підпорядкований філософським роздумам над місцем людини у всесвіті, її роллю у процесах життєтворення та проблемам комунікації з природним середовищем. Тонке відчуття стилю, особливий шарм художнього виміру лінійного простору, культура застосування мови лінії, штриха та площини в ритмах стриманого використання кольору заворожують пластикою форми, пробуджують бажання творчості, спонукають до усвідомлення непереборності сили образотворчого мистецтва.
Пропонуємо всім шанувальникам образотворчого мистецтва завітати на веб-сайт художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна в розділ «Вибрані виставки» та ознайомитися з творчістю талановитих майстринь образотворчого мистецтва та повболівати за їхню творчу долю.
Андрій НАДЄЖДІН,
заслужений художник України,
мистецтвознавець, провідний
науковий співробітник
художньо-меморіального
музею О. О. Осмьоркіна
заслужений художник України,
мистецтвознавець, провідний
науковий співробітник
художньо-меморіального
музею О. О. Осмьоркіна