КНИГИ НАШИХ БАТЬКІВ

Тут містяться російськомовні спогади старших і молодших офіцерів – учасників боїв за Кіровоград і деякі інші населені пункти, передруки з газети “Суворовский натиск”, лист громадян області, підписаний понад 240 тисячами осіб Й. Сталіну про допомогу фронту і відбудову господарства, вірш, присвячений визволенню обласного центру. “Даний збірник… не претендує на широке і всебічне висвітлення подій… Він є … лиш першим кроком у дуже великій і надзвичайно важливій роботі зі збирання і збереження історично цінних матеріалів, які відносяться до періоду Великої Вітчизняної війни на території області”, – говорилося у слові упорядників, які збирали матеріал в умовах війни, коли визволителі області знаходилися вже далеко від неї.

Урожайними на видання з місцевої тематики стали 50-і роки. Доцент педінституту М. Беркович видав на допомогу вчителям брошуру “Пам’ятки археології Кіровоградської області”. Наприкінці 1956 року в обласній друкарні виходить перше число збірочки “Театральний Кіровоград” (відповідальний за випуск – А. Маленський) обласного управління культури. Вона містила матеріали головних режисерів українського муздрамтеатру ім. М.Л. Кропивницького М. Донця і російського драмтеатру ім. С.М. Кірова В. Тихоновича, художнього керівника А. Хмари і концертмейстера облдержфілармонії Р. Ломакіна про плани на поточний період. Було опубліковано програми їх закладів. Цікаво, що наприкінці книжки вмістили рекламу послуг ощадкас. Українське театральне товариство 1958 року в Києві видало брошуру, присвячену гастролям Кіровоградського російського театру в столиці республіки.

Дані про валові показники різних галузей краю наведені у виданнях 1956–1957 років “Кіровоградська область у шостій п’ятирічці” (підготовлених відділом пропаганди і агітації обкому КПУ), “Народне господарство Кіровоградської області. Статистичний збірник” (видання облстатуправління) та “Розвиток економіки і культури Кіровоградщини за 40 років (1917–1957)”. Останнє показувало переваги соціалістичних часів над дорадянськими. Зокрема, великій кількості церков і шинків у Єлисаветграді протиставлялося багато бібліотек, клубів, творчих колективів у Кіровограді. Книгу підготувало обласне відділення Товариства для поширення політичних і наукових знань УРСР. До редколегії, зокрема, увійшли Д. Сиволап (відповідальний редактор), кандидат історичних наук Н. Сухаревська, В. Ярош. Ювілею Жовтневої революції було присвячено книгу П. Боковикова, Д. Волчанського та О. Гори “Боротьба робітників і селян за встановлення радянської влади на Єлисаветградщині (березень 1917 – лютий 1918 рр.)”, яку редагував О. Піскунов, а до друку рекомендував партархів обкому компартії. Держархів області до цієї дати видав подібний збірник документів і матеріалів, продовживши часові рамки до 1920 року.

“Пісні самодіяльних композиторів і поетів Кіровоградщини” були упорядковані обласним будинком народної творчості, філармонією та літературним об’єднанням і видані 1957 року. Серед них – “Кіровоградська фестивальна”, “Марш молодёжи Кировоградщины”, “Юбилейный марш кировоградцев”, “Пісня про Героя Соціалістичної праці Гіталова”, “Марш гідробудівників”, “Кремгэсовская шуточная”, Олександрівські частівки. До редколегії, зокрема, увійшли О. Пузенкін, В. Ярош. Традицію продовжив викладач держпедінституту ім. О. Пушкіна Г. Самарін, уклавши збірку “Пісні, записані на Кіровоградщині”, яка побачила світ 1958 року. До неї увійшли народні пісні, частівки, вірші поетів-початківців, покладені на музику місцевими керівниками художньої самодіяльності та виконувані хорами колгоспних і районних будинків культури. Їх на підприємствах і в селах записали викладачі і студенти, в т. ч. заочники – вчителі шкіл, держпедінституту ім. О. Пушкіна, працівники обласного будинку народної творчості, культосвітніх організацій і газет. Серед них – пісні про відомих земляків, Чорний ліс, Кіровоград, Гайворон, Кременчукгесбуд. Зокрема, пісню про О. Гіталова записав студент Л. Народовий на Гайворонщині. Її авторів, учителя Липовеньківської школи Голованівського району, поета Г. Позняка і колгоспника П. Волошина (мелодія) було відзначено премією на обласному фестивалі молоді 1957 року. А текст пісні про ланкову П. Громійчук взято з голованівської райгазети “Сталінська правда”. До книги увійшли, зокрема, і вірші М. Сухова, Є. Доломана, В. Колєснікова, російські частівки та пісні.

Сергій ШЕВЧЕНКО

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
Витоки насильства над дітьми, що замовчується церквою: архієпископ Кентербері оголосив про свою відставку.
Дуда роз'яснив, в яких обставинах Україна могла б отримати МіГ-29 від Польщі.
Дієтологи визначили оптимальний сніданок для тих, хто хоче скинути зайві кілограми: він відрізняється для чоловіків та жінок.
Теги