У вересні на засіданні фракції ПР у міській раді кіровоградський міський голова Олександр Саінсус виступив з ініціативою неутворення районних у місті рад. Минулої середи у порядку консультацій з громадськістю він вніс це питання на розгляд громадської ради, що діє при виконкомі Кіровоградської міської ради.
– Сучасне суспільство живе в нових ринкових умовах, зовсім відмінних від тих, які були двадцять років тому, – пояснив, коментуючи позицію міської влади, Олександр Саінсус. – У той же час система управління в органах місцевого самоврядування залишилась нам у спадок ще з минулих часів і є неефективною. Міська рада і її виконавчі органи повинні сьогодні зосередити свої зусилля на іноваційних проектах, забезпечити сприятливий інвестиційний клімат на своїй території. Саме на це слід орієнтувати ті сили, що є в районах.
Олександр Саінсус звернув увагу, що з наукової точки зору оптимальне співвідношення депутатів та чисельності населення – один депутат на 5 – 10 тисяч жителів. В Кіровограді в міській, районних та Новенській селищній радах налічується 212 депутатів, що значно перевищує рекомендовані показники. Для порівняння: у Вінниці, де мешкає 350 тисяч жителів, 50 депутатів міської ради, районних рад у цьому місті немає.
Спрщення системи управління в органах місцевого самоврядування дозволить не тільки отримати економічний ефект за рахунок економії бюджетних коштів на утримання апарату, що обслуговує районні ради (за попередніми підрахунками це – близько півтора мільйона гривень), а й дозволить оперативніше фінансувати соціальні програми, що фінансуються з державного бюджету. Адже сьогодні вони спочатку надходять до міського бюджету, потім через казначейство перераховуються райрадам, і тільки після цього потрапляють до отримувачів соціальних послуг. Вилучення зайвої ланки-посередника дозволить прискорити цей процес. Водночас, підкреслив міський голова, всі центри надання соціальних послуг мають залишитись максимально наближеними до людей, у тих же приміщеннях, де вони функціонують сьогодні.
Олександр Саінсус відзначив також, що не йдеться про ліквідацію Ленінської і Кіровської рад уже сьогодні – вони відпрацюють свою каденцію, а вже під час наступних виборів їх просто не утворюватимуть.
Секретар міської ради Ігор Волков ознайомив членів громадської ради з проектом рішення Кіровоградської міської ради про неутворення районних у місті Кіровограді рад, який планується винести на розгляд депутатів уже на найближчому сесійному засіданні. Ігор Вікторович підкреслив при цьому, що вирішувати утворювати райради чи ні – це виключно прерогатива міських рад (згода Верховної Ради потрібна лише у випадку ліквідації районів як територіальних одиниць). Він також звернув увагу присутніх на досвід інших міст України в реформуванні своїх органів місцевого самоврядування. За його інформацією, Львів відмовився від утворення районних рад ще у 1995 році, Одеса – у 1998, згодом їхньому прикладу наслідували Черкаси, Харків, Запоріжжя, Миколаїв, Горлівка, Макіївка.
Ігор Волков звернувся також до членів громадської ради з проханням надавати свої пропозиції щодо організації системи управління у місті Кіровограді.
Громадська рада більшістю голосів підтримала ініціативу міської влади щодо реформування оранів місцевого самоврядування.
Наостанок зазначимо, що питання ліквідації районних у місті рад порушувалася вже не раз. І це логічно, адже районні ради давно фактично не мають ніяких власних повноважень і власних доходів. Усі функції, що виконують райради, є виконавчими. З ними легко можуть впоратися й виконавчі органи міської ради, про що свідчить досвід інших міст. До слова, непоганою альтернативою могли б стати органи самоорганізації населення, які успішно розвиваються у деяких обласних центрах України, отримують гранти на реалізацію своїх проектів, виступають у ролі посередників між владою та громадою, допомагаючи першій розв’язувати найбільш нагальні проблеми міста, а другій – відстоювати свої інтереси. А ліквідацію районних рад, які перетворилися лише на фінансових посередників програм, що фінансуються з державного бюджету, пересічні кіровоградці, напевне, і не помітять…