Горить опале листя…

На жаль, у Кіровограді вже звичною стала картина, коли восени приватний сектор буквально оповитий димовою завісою – палять опале листя. Палять, незважаючи на те, що вже неодноразово і медики, і екологи роз’яснювали, наскільки це шкідливо і для здоров’я людини, і для навколишнього середовища. Та ще й сміття інколи у вогнище кидають, пластикові пляшки.

Ця проблема не залишилася поза увагою міського голови Олександра Саінсуса, який дав доручення керівникам контролюючих служб проявити наполегливість та принциповість у боротьбі з паліями. У жовтні у вечірній час працівниками спецінспекції Кіровоградської міської ради було проведено кілька спільних рейдів з представниками міської санепідстанції, комунальних відділів районних у місті рад, правоохоронців. Перевірки пройшли на Новоолексіївці, Озерній Балці, Балашівці, Новомиколаївці, Ковалівці, Кущівці, у мікрорайоні Шкільному та на Великій Балці, в ході яких на порушників правил благоустрою складено 18 адміністративних протоколів.

Нагадаємо, що за недотримання вимог законів України "Про забезпечення санітарного стану та епідемічного благополуччя населення", "Про охорону атмосферного повітря", санітарних правил утримання територій населених пунктів вживаються заходи адміністративного впливу – штрафні санкції: на окремих громадян – від 17 гривень, а на посадових осіб – від 102 гривень. Для тих же, хто підпаде під адміністративну статтю, штраф ще більший: для фізичних осіб – від 340 до 1360 гривень, для юридичних – від 850 до 1700 гривень.

Однак лише адміністративними заходами зазначеної проблеми не розв’язати. Тут потрібно, щоб кожен усвідомлював, якої шкоди завдає й собі, і іншим.

– Листя – це колосальний фільтр, – зазначає завідувач відділення комунальної гігієни міської СЕС Тетяна Гавриш. – Очищаючи повітря, дерева у своїй кроні накопичують токсичні речовини. Вони поглинають усі важкі метали, тому при спалюванні листя в аерозольний стан переходять шкідливі речовини, які зеленими насадженнями вбираються не лише з атмосфери, а й з грунту і води. В повітря викидається окис вуглецю, сірчистий ангідрид, попіл, окисли азоту, вуглеводні і, найголовніше, виділяються токсичні діоксини – складні органічні сполуки. Дим розсіюється дуже повільно – протягом двох діб, шкідливі речовини практично не зникають і залишаються у шарі грунту. Концентрація шкідливих речовин у димі дуже і дуже висока. Одна тонна тліючих рослинних залишків виділяє близько 30 кілограмів оксиду вуглецю (чадний газ), який легко поєднується з гемоглобіном крові й блокує доставку кисню до тканин. Особливо страждають від спалювання листя діти, у яких чутлива імунна система, літні люди, які мають серцево-судинні, алергічні захворювання та проблеми дихальних шляхів.

Тож добре подумайте, перш ніж у себе на городі розпалити багаття!

Читайте також