Головні нововведення 2017 року

З 1 січня 2017 року набрали чинності нові закони, які змінять життя українців. Ми зібрали всі головні нововведення, які вже діють.
Нова зарплата
З Нового року набирає чинності Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, згідно з яким мінімальна заробітна плата підвищиться до 3 200 гривень. При цьому протягом всього 2017 року розмір мінімальної заробітної плати вже не буде змінюватися залежно від перегляду прожиткового мінімуму.
Акцизи на алкоголь,
сигарети і пальне
У бюджеті на 2017 рік передбачено підвищення акцизів на сигарети і алкоголь. Так, згідно з підрахунками, пачка сигарет подорожчає в середньому на 3,5 грн. Горілка подорожчає на 20 відсотків, а пиво і вино – на 10 – 15 відсотків, вважають експерти. Важливою податковою новацією є також відміна так званого роздрібного акцизу на нафтопродукти. Тепер ставка з роздрібних продажів буде закладена в загальні податки на пальне. Відповідно, з 1 січня 2017 року на бензин вводиться ставка 213,5 євро/1 тис. л, скраплений газ –52 євро/1 тис. л, що приблизно в 1,5 раза більше, ніж зараз.
Платні телеканали
1 січня 2017 року набрав чинності Закон “Про внесення змін до Закону України ”Про телебачення і радіомовлення" (щодо уточнення умов розповсюдження програм телерадіоорганізацій у складі універсальної програмної послуги)". Завдяки цьому медіагрупи тепер зможуть вимагати від операторів платного телебачення плату за мовлення каналів в їхніх мережах (до цього кабельники були зобов’язані, відповідно до УПУ, транслювати їх безкоштовно). Медіагрупи вже оприлюднили свої розцінки, але, правда, не всі провайдери готові їм платити. Якщо ж вони погодяться на умови телегруп, витрати провайдерів зростуть, а разом з ними – і абонплата для споживачів.
Нова пенсійна система
Згідно із Законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, система нарахування пенсій зміниться. Так, 1 січня 2017 року запускається накопичувальна система виплати пенсій: кожен українець віком до 35 років почне відраховувати частину своєї зарплати на майбутню старість. Такі відрахування акумулюються на індивідуальному рахунку, скористатися ними можна буде тільки після виходу на пенсію. При цьому протягом п’яти років (з 2017 по 2022 рік) відсоток відрахувань поступово зросте з 2 відсотків до 7. Надалі цей відсоток буде залишатися незмінним. За рік планується залучити близько 5 мільярдів гривень. Але разом з тим будуть проводитися відрахування із солідарної (старої) пенсійної системи. Таким чином, при одночасній роботі і солідарній (старій) і накопичувальній (новій) пенсійній системах деяким категоріям громадян доведеться платити більше 22% + 2% до 22% + 7% податків протягом найближчих років. Нагадаємо, що мінімальна пенсія становить 1 247 гривень, а протягом наступного року вона поетапно збільшиться до 1 373 грн. При цьому прожитковий мінімум становитиме до кінця року 1 700 грн.
Держава регулює ціни
на деякі ліки
Кабмін прийняв рішення про запровадження з 1 січня державного регулювання цін на ліки проти серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу і бронхіальної астми, яке повинно забезпечити зниження цін. На вказаний перелік ліків будуть встановлені граничні ціни (вища межа цін) на рівні не вищому, ніж у країн-сусідів. Визначено 5 країн-сусідів: Польща, Латвія, Словаччина, Угорщина, Чехія.
Вартість ліків відшкодовуватиметься коштом держави, на це у проекті Державного бюджету на 2017 рік передбачено 500 млн. грн., ще 632 млн. грн. закладено на відшкодування вартості інсуліну.
Директори шкіл
та ректори вишів
подаватимуть е-декларації
Національне агентство з попередження корупції повідомило, що з 1 січня розшириться коло суб’єктів е-декларування. Під другу хвилю е-декларування потраплять особи, які вже заповнювали електронні декларації за 2015 рік, а також прирівняні до них посадові, юридичні особи публічного права.
В аграріїв заберуть пільги
У чинному Податковому кодексі написано, що з 1 січня 2017 року всі аграрії переходять на загальну систему оподаткування. І якщо Верховна Рада України не затвердить якихось нових норм, то це відбудеться автоматично.
Так, для аграріїв буде скасовано спеціальний режим оподаткування галузі.
Водночас дотації на сільське господарство в 2017 році збільшаться удвічі і становитимуть 5,5 млрд. грн. У 5 разів зросте бюджет Міністерства аграрної політики і становитиме 7,4 млрд. грн.
ФОПам стане гірше
З 1 січня окремі категорії фізичних осіб підприємців – друга та третя групи – будуть змушені платити єдиний соціальний внесок – 704 гривні на місяць, навіть якщо тимчасово не мають жодного прибутку.
Раніше ФОП, коли мав прибуток, то сплачував певний відсоток податку та ЄСВ на місяць. Якщо ж руху коштів не було, то сплачувати зобов’язання не було.
Тому багато підприємців тримали відкриті ФОПи, а платили податки тільки тоді, коли мали реальні прибутки.
Нововведення призвело до масового закриття ФОПів людьми, які використовували їх не кожен місяць – так званих сплячих ФОПів.
Люди шикувались у черги до податкових органів, щоб встигнути закрити ФОП до 1 січня і не платити 704 гривні соціального внеску за “сплячий ФОП”.
Перша група спрощенців має сплачувати половину мінімального страхового внеску у розмірі 352 гривні на місяць.
Без міліції
З 1 січня 2017 року уся атрибутика старої міліції стане недійсною.
Як передбачено Законом про Національну поліцію, поліцейські могли використовувати старі атрибути міліції до 31 грудня 2016 року: посвідчення, печатки, логотипи та емблеми.
Також до 31 грудня дозволялося використання форми старої міліції.
Як повідомили перед Новим роком у Нацполіції, з 1 січня її працівники мають носити тільки нову поліцейську форму та мати при собі жетон працівника поліції.
Більше грошей
на відрядження
У бюджетну ніч депутати ухвалили проект змін до податкового кодексу №5368, яким дещо змінили порядок закордонних відряджень.
Відтепер для відряджень за кордон розмір добових, які не потребують документального підтвердження та не оподатковуються, підвищено із 40 до 80 євро.
Окрім того, відтепер документальним підтвердженням закордонного відрядження будуть не тільки штамп у паспорті про залишення країни, а й низка інших документів.
Зокрема, окрім штампу, це можуть бути проїзні документи, рахунки на проживання або будь-які інші документи, “що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні”.
Контракт із лікарем
У липні українці повинні почати укладати контракти із сімейними лікарями. Замість фінансування ліжко-місць у лікарнях з бюджету будуть виділятися гроші на пацієнта, який уклав договір (210 грн. на людину за рік), а один конкретний лікар буде обмежений двома тисячами контрактів.
Тарифи на воду та світло
Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, має намір в 2017 році знизити оптово-ринкову ціну на електроенергію на 15,2 відсотка. Це дозволить знизити тарифи на водопостачання і водовідведення для населення на 10 – 12 відсотків.

Читайте також