Депутати повинні відчуватина собі, як живе народ
Скасування депутатської недоторканності, за словами Едуарда Зейналова, стало своєрідним лакмусовим папірцем: народ обома руками “за”. Зустрічі представників блоку з виборцями області – яскравий тому приклад. І в обласному центрі, і у найвіддаленішому селі люди підтримують ініціативу помаранчевих. Депутат повинен лікуватися там, де й простий учитель чи колгоспник. Якщо обранець народний, чому він має за державні гроші отримувати елітне житло і витрачати десятки тисяч на комфортабельний транспорт? Хай спробує пожити, як пересічний українець. Можливо, тоді у Верховній Раді і закони потрібні прийматимуть, і до парламенту не бігтимуть “товсті гаманці” – щоб сховатися від правосуддя чи пролобіювати інтереси великого капіталу.
Громадська експертиза партійного слова
Едуард Зейналов наголосив ще на одній, досить важливій позиції, яку відстоює “НУ-НС”, – громадська експертиза передвиборчих обіцянок. До виборів лідери усіх політичних сил майстерно і красиво переконують народ прийти й проголосувати, обіцяючи все, аж до манни небесної. А вже під куполом Верховної Ради забувають навіть про головні гасла. Історія попередніх каденцій українського парламенту – яскраве свідчення політичної амнезії. Саме тому через певний термін громадськість має запитати і проаналізувати, як виконуються обіцянки кожною політичною силою, що пройде до парламенту. І це повинно бути не перед виборами, як зараз, а впродовж каденції.
Місцевому самоврядуванню – гроші й самостійність
– Про зміцнення і розширення прав органів місцевого самоврядування не говорить хіба що лінивий, – зауважує Едуард Зейналов. – Але реалії нинішнього року – після виборів за партійними списками – досить красномовно довели, що самостійність і збільшення фінансування місцевих громад вартуватимуть мало, якщо у меріях і сільрадах домінуватиме політична доцільність, а не професіоналізм. Кіровоград – яскравий приклад.
Однак той факт, що місцеві громади живуть злиденно, бо спочатку треба нагодувати центр, а периферії – лишаються рештки, змушує замислитися не лише політиків, а й пересічних громадян: чому зароблене на певній території має практично цілком потрапляти у загальну діжу? Як можна підняти сільську школу чи медичну амбулаторію, чи зберегти бібліотеку, чи провести воду, коли у місцевих бюджетів не одиниці з численними нулями, а крихти?
Отже, влада на місцях повинна стати міцною, професійною і відповідальною, а значить – виборною.
Середній клас – основа держави
– Програмні заходи нашого мегаблоку про розвиток і становлення малого та середнього бізнесу – це не просто красиві слова, щоб втішити велику частину електорату, – стверджує Едуард Зейналов. – Довгострокове кредитування під п’ятнадцять відсотків річних не те що не врятує середнього бізнесмена, воно його знищить. Тому наш економічний вектор спрямований на європейський стандарт: 4 – 5 відсотків. Саме за таких умов, – переконаний Едуард Зейналов, – в Україні почнуть будуватися дороги, житло, школи, лікарні, нові підпри- ємства.
Історія розвитку передових європейських держав – як хороший посібник для тих, хто тільки вчиться: сформуємо міцний середній клас – збудуємо нормальну державу.
Енергетична незалежність України
На думку Едуарда Зейналова, боротьба за енергетичну незалежність держави, – один із стратегічних напрямів передвиборчої програми помаранчевих.
– Нас били за газ по п’ятдесят доларів, – зауважив нардеп, – а нинішній уряд уже каже, що по сто тридцять – це добре, бо росіяни попереджають, що незабаром правитимуть ціну і більше двохсот. Тому Україна має подбати про власні альтернативні джерела: біопаливо, біодизель. Адже ми багата сировинна держава, а не маємо стратегічної програми, відсутнє кредитування саме цього напряму енергетики. Тому одне із головних у нашій енергетичній програмі – створення власного ядерного циклу. Наша область, наприклад, займається видобутком уранової руди, сусіди – Жовті Води – її збагачують, а за твелами їдемо у Росію. Ми повинні замкнути ланцюг і міцно тримати у себе цю козирну карту, – стверджує Едуард Зейналов. – До речі, місцеві нашоукраїнці доклали чимало зусиль, аби Новокостянтинівський рудник у Малій Висці отримав юридичну прописку вже у нашому регіоні.
Земля – головне багатство селянина
– Помаранчеві агітатори вже по кілька разів проколесили українські села. Земельне питання – одне з найболючіших, – каже Едуард Зейналов. – Тому наші програмні цілі міцно базуються на кількох важливих і вже підготовлених законах, які передбачають створення і земельного банку, і відповідних умов – хто має право на землю і в якій кількості, аби не з’явився в Україні ще й клас латифундистів. У законах виписані чіткі умови кредитування селян, можливості придбання сільськогосподарської техніки, умови здачі паїв в ефективну оренду. Земельні закони від “Нашої України” вже давно лежать у парламенті, але їх чомусь не виносили на обговорення. Мабуть, так дбали про село.
Корупція підлягає знищенню
– Ви пам’ятаєте, під яким наглядом, у супроводі скількох камер і очей проводилася приватизація “Криворіжсталі”? – запитав Едуард Зейналов. – А хто бачив, як продали “Луганськтепловоз”? – Ніхто. Тихо, під ковдрою. Знову запрацювали корупційні схеми з ПДВ, з розмитненням на кордонах держави. Високопосадовці не червоніють, коли повідомляють у своїх деклараціях статки скромних чиновників, а передмістя Києва кишить дачами-“мільйонниками”, причали – супер яхтами, у столиці від крутих авто за сотні тисяч зелених рябить в очах. Тому наш мегаблок – за створення Національного антикорупційного бюро. Ми за те, щоб кожен: і депутат, і міністр, і банкір, і чиновник будь-якого рангу – був зобов’язаний оприлюднювати свої доходи, і щоб держава, суспільство мали можливість перевірити, чи відповідає реаліям інформація на папері.
Ні – пенсійній зрівнялівці
– Пенсійні виплати – доволі крихка льодова доріжка на шляху до сердець мільйонів українських пенсіонерів, – зауважив Едуард Зейналов. – Але наша політична сила завжди була послідовною: пенсію людина має отримувати відповідно до відпрацьованого трудового стажу, з урахуванням тяжкості умов праці. Зрівнялівка боляче б’є по ветеранах, які десятки років віддали заводським цехам, шахтам, водійському керму чи гірко працювали на колгоспних полях і фермах. А на фоні цього – багатотисячні пенсії депутатів, міністрів, прокурорів, суддів… То про яку справедливість мова?
Тому одна з наших ключових соціальних тез полягає у ліквідації пенсійної зрівнялівки і великих чиновницьких пенсій.
Турбота про соціальну сферу – турбота про людей
– Заробітна плата пересічного українця не встигає за нинішніми цінами, – констатує Едуард Зейналов. – Це – аксіома, яку навіть не потрібно перевіряти у передвиборчих турах. Більшості сімей не вдається звести кінці з кінцями через дорогі комунальні послуги, продукти харчування. Житло стало недоступним для молодої сім’ї.
Соціальні ініціативи Президента України співзвучні із соціальними орієнтирами мегаблоку: середня зарплата у 2008 році має зрости більш ніж на 50 відсотків, обов’язкове запровадження єдиної тарифної сітки, відчутна допомога при народженні першої, другої, третьої дитини, безкоштовні земельні ділянки під будівництво житла, збільшення стипендій, особливо для студентів-сиріт.
Прискіпливої уваги вимагає – медична галузь. За словами Едуарда Зейналова, аналітика свідчить, що Україна належить до числа тих держав, де почасти малоефективні і дуже дорогі ліки, де відсутнє фахове системне попередження будь-якої хвороби. Та й наслідки поборювати особливо нічим, якщо у хворого немає грошей. Захворювання серед дітей – першочергова турбота, тому будівництво “Лікарні майбутнього” – один із головних програмних кроків “НУ-НС”, як і пропаганда здорового способу життя, заборона реклами тютюну й алкоголю.
Актуальні питання місцевого значення
– Едуарде Джангіровичу, як святкуватимете День міста?
– Мабуть, якісь місцеві партійні штаби привезуть когось із зірок. А ми подумали й вирішили усім “нашоукраїнським” депутатським корпусом попрацювати над благоустроєм Кіровограда. Власне, місцеві депутати й активісти блоку ще раніше взяли в руки лопати, мітли, фарби і вже допомогли кільком кіровоградським школам, лікарням. Будемо й далі прибирати й облаштовувати Кіровоград, щоб до свого свята він став кращим.
– Як відродити села Кіровоградщини?
– Як і тисячі сіл в інших областях України – через спеціальну програму підтримки села, аграріїв. Коли держава не на словах, а реально допоможе виробникам сільськогосподарської техніки (як наша “Червона зірка”, наприклад) виробляти конкурентні машини, а селянин матиме змогу придбати їх за лізинговою схемою.
А ще необхідно подбати про ті господарства, що займаються вирощуванням “ризикованих” видів зернових, які починають культивувати нові сорти.
Наша передвиборча програма, зокрема, містить досить знакову ідею підтримки молодих спеціалістів, які після закінчення вищих навчальних закладів планують зразу працювати на селі: до 20 тисяч гривень “підйомних”, допомога з житлом.
Наша мета – відродити підготовку ква- ліфікованого робітничого класу, адже ситуація навіть на наших місцевих заводах свідчить, що немає кому стати за сучасний верстат, бо скільки профільних профтехучилищ просто вимерли.
Економіка диктує, що треба міняти пріоритети: від купи-продай – до вчися і виробляй. Необхідно відродити підготовку спеціалістів середньої ланки для машинобудування.
– Як реформувати сферу житлово-комунального господарства?
– Просто. Створити конкурентне середовище у сфері надання житлово-комунальних послуг.
Яскравий приклад – Світловодськ, де десятки будинків відмовилися від послуг ЖЕКів, створили об’єднання співвласників багатоквартирних будинків і почали господарювати самі, укладаючи угоди на обслуговування житла з ефективними надавачами послуг. Увечері їдеш вулицями міста і знаєш: там, де світло у під’їздах, – значить це ОСББ. Там чисті прибудинкові території, квіти у під’їздах, бо мешканці самі відповідають за порядок і цінують його.
Це нормальна європейська практика, так треба діяти і в Кіровограді, і в інших містах. Ми повинні навчитися жити по-сучасному, поважати і достойно оцінювати працю кожного, тоді поважатимуть і нас.
Олена КРАМАР,
Олег ШРАМКО (фото)