Із середини 2012 року в Кіровоградському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді введено посади фахівців із соціальної роботи. І це дало відчутний позитивний результат, про що повідомив директор центру Олег Краснокутський на апаратній нараді першого заступника міського голови Володимира Каніщева з керівниками виконавчих органів міської ради, на якій розглядалися актуальні питання соціальної роботи із сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах.
Посади фахівців із соціальної роботи введено відповідно до соціальних ініціатив Президента України, спрямованих на посилення соціального захисту сімей, що опинились у складних життєвих обставинах. На це було передбачене додаткове фінансування із державного бюджету.
За інформацією Олега Краснокутського, сьогодні таких фахівців у центрі – 48. Протягом червня 2012 – вересня 2013 років ними надано пона 38 тисяч соціальних послуг, проінспектовано 1838 сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, забезпечено соціальний супровід 419 родин. Супровід 146 сімей припинено у зв’язку з вирішенням їхніх проблем. Ці цифри – у кілька разів більші, ніж у минулі роки, що свідчить про ефективність запровадження посад таких фахівців.
Детальніше про те, у чому полягає соціальний супровід родин, які опинились у складних життєвих обставинах, Олег Краснокутський розповів на прес-конференції у вівторок.
Це – відновлення втрачених документів, оформлення таких, що необхідні для різноманітних соціальних виплат, налагодження втрачених зв’язків між членами родини, повернення до навчання чи допомога при працевлаштуванні, повернення дітей у біологічні сім’ї з державних дитячих закладів, допомога при догляді та лікуванні непрацездатних осіб й так далі. При цьому подібний супровід здійснюється спільно з членами родини, а не замість них, бо у багатьох випадках дорослим лише потрібен поштовх для виправлення скрутної ситуації (при цьому обов’язковою умовою є їхня згода на цей супровід). Наприклад, родина проживає у занедбаному приміщенні, не отримуючи через борги жодних комунальних послуг. Тим часом, борги можна реструктуризувати, а ремонт у помешканні зробити спільно з працівниками ЖЕКу. І фахівці центру допомагають у вирішенні цих питань. Родини забезпечують дитячим одягом, шкільним приладдям. На допомогу приходять і депутати міської ради, представники громадських організацій, Червоного Хреста, інші благодійники. Така координація зусиль дає вагомі результати.
У найскладніших випадках соціальні працівники вдаються до більш радикальних дій – батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, а діти вилучені з родини. Але, наголосив Олег Краснокутський, це вже крайній крок, адже соціальні фахівці, передусім, прагнуть зберегти родину, допомогти їй подолати труднощі. І якщо в минулому році було чотири випадки вилучення дітей із сімей, то в нинішньому – жодного. Завдяки професійній психологічній службі в нинішньому році не було й жодного випадку відмов від новонароджених у пологових будинках міста. А в минулому році – вісім.
Чим допомагають фахівці центру соціальних служб дітей, сім’ї та молоді родинам, які опинилися в складних життєвих обставинах, журналісти змогли побачити у середу.
У Кіровограді відбулась акція із забезпечення таких сімей одягом, шкільним приладдям, інвалідними візками тощо.
Як зазначив Олег Краснокутський, цю акцію підтримало кілька громадських організацій. Так, ГО “Серце матері”, яка об’єднала батьків, що виховують дітей з обмеженими можливостями, підготувала дітям різноманітне шкільне приладдя, інвалідний візок для дівчинки, яка самостійно не пересувається. ГО “Солідарність” – зимовий одяг. Гостей – фахівців із соціальної роботи – вже чекали у невеличкому будиночку на Кущівці, де проживає 11-річна Наталочка. Її виховують мама та бабуся. Родина вважається такою, що потрапила у складні життєві обставини, тож потребує постійного соціального супроводу. Напередодні візиту дівчинка отримала інвалідного візка, а тепер їй подарували гарненьку блузочку, предмети гігієни та шкільне приладдя. Наталка відразу взялась роздивлятись подарунки, а мама щиро дякувала за допомогу, що дозволила пройти дитині курс лікування в дитячій міській лікарні “Добруджа”, безкоштовний курс іпотерапії на іподромі “Княжий двір”, за те, що дівчинка має можливість подорожувати Україною – побувала в Києві, Миколаєві, Черкасах, інших містах, їй завжди дістається квиток у цирк, коли артисти приїздять до Кіровограда.
Наталчина мама Ольга Валеріївна добре відгукується про організацію “Серце матері”, яка взяла цю родину під опіку, а соціальним працівникам дякує за сумлінність та розуміння. Ось зараз вони допомагають підготувати пакет документів, щоб мала поїхала до спеціалізованого реабілітаційного центру для дітей-інвалідів у Миколаєві.
Соціальний фахівець центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світлана Пожидаєва клопочеться про виділення путівки для матері та дитини у санаторій неврологічного профілю. Якщо раніше Наталочка зовсім не відчувала ніг, то завдяки курсу іпотерапії вдалося повернути їх часткову чутливість. Лікарі запевняють, що дівчинку можна поставити на ноги, але при цьому потрібні постійне лікування та реабілітація.
А ось в родині Іщенків – свої проблеми. Мама Світлана Сергіївна виховує трьох дітей сама. Вона буквально розривається між роботою та ними, адже двоє з них хворі на цукровий діабет. Через свою сором’язливість, постійні домашні клопоти вона вчасно не оформила необхідні документи для соціальних виплат. Старший син Сергій, закінчивши школу, не зміг ні працевлаштуватись, ні продовжити навчання. Тут родині на допомогу прийшла фахівець із соціальної роботи Наталія Навожко, яка влаштувала Сергія на навчання у технічне училище, де той опановує інформаційні технології, оформила документи для надання статусу багатодітної сім’ї. Молодші Катя та Наталка щороку їздять на лікування у санаторії. Мама зі сльозами на очах дякувала спеціалістам, а діти раділи подарункам.