До скривджених долею особлива увага

Серед інших обговорених тем ішлося й про соціальний захист прав сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей-інвалідів. Очільникам освітніх установ про це розповіла спеціаліст першої категорії відділу інспектування навчальних закладів міського управління освіти Ірина Суржко.
Вона наголосила, що соціальна робота з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах, визначена Президентом України як пріоритетний напрямок діяльності місцевих органів влади. Ірина Суржко поінформувала присутніх на нараді, що 21 – 30 жовтня задля вивчення стану дотримання чинного законодавства щодо захисту прав сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в деяких загальноосвітніх закладах міста (НВО №1, НВК № 26, ЗОШ №№ 15, 22, 29) було проведено перевірку.
З'ясовано, що в НВО № 1 навчаються двоє учнів зі статусом «дитина-сирота», семеро – позбавлених батьківського піклування та дванадцятеро дітей-інвалідів; у ЗОШ № 15 – одна сирота, десятеро дітей, позбавлених батьківського піклування, та двоє дітей-інвалідів; у ЗОШ № 22 – двоє сиріт, семеро дітей, позбавлених батьківського піклування, і троє дітей-інвалідів; у НВК № 26 – шестеро дітей-сиріт, двадцятеро дітей, позбавлених батьківського піклування, і тридцятеро дітей-інвалідів; у ЗОШ № 29 – чотири дитини-сироти, троє дітей, позбавлених батьківського піклування, та восьмеро дітей-інвалідів.
Під час перевірки виявлено, що в усіх вищезазначених навчальних закладах триває робота щодо захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, вони укомплектовані соціальними педагогами та практичними психологами, які мають річні плани та помісячні плани роботи й ведуть щоденний облік роботи. У річних планах усіх названих навчальних закладів передбачено заходи щодо дотримання законодавства із захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (консультування опікунів та підопічних дітей, забезпечення дітей-сиріт єдиними квитками, безкоштовним харчуванням, підручниками тощо).
У навчальних закладах є папки з упорядкованими нормативно-правовими документами, якими послуговуються адміністрації закладу й соціальні педагоги та психологи в роботі щодо захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Такі учні забезпечені єдиними квитками, про що записано в журналах видачі єдиних квитків, безкоштовним харчуванням, про що видано відповідні накази в закладах, а також підручниками. Усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, двічі на рік проходять медичні огляди.
В особових справах учнів зі статусами "дитина-сирота" та "дитина, позбавлена батьківського піклування" наявні рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради про призначення опіки над малолітньою/неповнолітньою дитиною. Окрім цього, в перевірених навчальних закладах є окремі особові справи на кожну дитину (статусну) та дітей-інвалідів, в яких зберігаються такі документи: рішення про призначення опіки, акти обстеження житлово-побутових умов, звіти опікунів. Окрім вищезазначених документів, є рішення суду про позбавлення батьківських прав батьків відносно своєї дитини та копії свідоцтв про смерть батьків, посвідчення дитини-інваліда. Соціально-психологічна служба складає на дітей-інвалідів соціальні паспорти, а також психолого-педагогічні характеристики, індивідуальні картки та картки діагностики на учнів зі статусом.
Соціальні педагоги та психологи навчальних закладів проводять консультації та бесіди з опікунами, надають консультацію щодо оздоровлення їхніх підопічних влітку та пропонують оздоровлення в пришкільних таборах. У закладах затверджено графіки роботи консультпунктів або графіки прийому батьків, учнів, вчителів.
Дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, активно залучають до позашкільної освіти, питання соціального захисту вищезазначених категорій дітей розглядаються на педагогічних радах та нарадах при директорові. Перевірені школи приділяють належну увагу роботі із захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Читайте також