Цивільні люди пов’язують військкомати переважно лише з призовом юнаків на військову строкову службу. Однак ці установи виконують набагато більше роботи. Про це розповідає військовий комісар Кіровоградського об’єднаного міського військового комісаріату (КОМВК) підполковник Олександр Зіньковський:
– Між призовами відбувається приписна кампанія, працівники військкомату виконують також значний обсяг роботи, пов’язаної з наданням громадянам різноманітної інформації, видачею документів, довідок, підготовкою до приписки та призовів тощо.
Протягом січня – березня наша увага зосереджена на приписці юнаків з обласного центру й Кіровоградського району до призовної дільниці. Зокрема, зараз – 1996 року народження. Таких на сьогодні – 1684 осіб. Вони проходять медичну комісію, співбесіду й отримують приписне свідоцтво. Медичний огляд юнаків дає змогу виявити недуги, про які, можливо, ні хлопець, ні його батьки й не підозрювали. У разі потреби за направленням медкомісії хлопці проходять ґрунтовне медобстеження в поліклініках, лікуються у стаціонарах медичних закладів. Головний лікар медкомісії визначає, чи придатний, обмежено придатний або ж зовсім не придатний допризовник до військової служби. Під час співбесід у військкоматі його працівники визначають за словами допризовників та зібраними про них даними освітній рівень юнаків, стан їхнього здоров’я, морально-ділові риси. І після цього видають їм приписні свідоцтва, які є їхніми першими військовими документами.
Хоч і прикро це казати, але стан здоров’я приписників – не надто хороший. Із тих юнаків, які вже пройшли медкомісію, 771-го направлено на медобстеження до стаціонарних медичних закладів. На сьогодні придатними до військової служби визнано 878 юнаків, 126 – тимчасово непридатними, 90 – непридатними, а 21-го взагалі знято з військового обліку у зв’язку з інвалідністю.
Працівники військкомату тісно співпрацюють з навчальними закладами міста, проводять зі студентами старших курсів круглі столи, бесіди, лекції, під час яких розповідають про навчання у ВНЗ військового профілю, – продовжує Олександр Зіньковський. – Звертають увагу на те, що протягом безкоштовного навчання курсанти (а ними можуть бути не лише хлопці, а й дівчата) забезпечені щоденним триразовим харчуванням, місцем проживання, обмундируванням, а після закінчення навчання гарантовано мають місце служби. До того ж отримують, окрім військового, ще й цивільний фах. А ще нинішні курсанти, на відміну від своїх попередників, займаються лише бойовою підготовкою та навчанням, їх не залучають для виконання господарських завдань.
Проводить КОМВК й агітацію серед випускників навчальних закладів та демобілізованих строковиків на військову службу за контрактом. Варто зазначити, що морякам, льотно-технічному складові армії, підрозділам спеціального призначення та високомобільних десантних військ, які служать перший рік на посаді солдата-контрактника, підвищено грошове забезпечення – від 3200 гривень на місяць. Військовослужбовці ж, які мають старші звання, прослужили довше, виконують додаткові обов’язки, отримують ще більшу заробітну плату. Нині йдеться і про те, що й у інших родах військ заплановано підвищення грошового забезпечення контрактників, якими можуть бути як чоловіки, так і жінки, яким виповнилося 18 років і які мають, щонайменше, повну середню освіту та прийнятний для військової служби стан здоров’я (чоловікам для цього не обов’язково попередньо проходити строкову військову службу). Тривалість дії першого контракту, який підписують претендент на службу за контрактом і командир частини, – три роки.
З четвертого березня розпочинає працювати медична призовна комісія, сам же весняний призов триватиме протягом квітня – травня.
Слід зазначити, що ніяких законодавчих актів щодо непризову цьогоріч призовників на строкову військову службу наразі немає. А є Указ Президента України про проведення весняного та осіннього призовів. За традицією на початку квітня в обласній філармонії відбудуться врочисті проводи призовників, які цієї весни відправляться на службу до військ. Плануємо запросити на цей захід родичів призовників, ветеранів, керівництво міста й Кіровоградського району, аби юнаки відчули, що йдуть виконувати почесний обов’язок і що ними пишаються як майбутніми захисниками країни.