Чотири кропивницькі музичні, художня імені О. Осмьоркіна школи та дитяча школа мистецтв у селищі Новому – це ті спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (ПСМНЗ), в яких початкову мистецьку освіту здобувають 2 047 учнів і працюють 186 викладачів.
Про розвиток шкіл естетичного виховання і їх вихованців на апаратній нараді у понеділок розповіла начальник міського відділу культури і туризму Анна Назарець.
За її словами, найпопулярнішими серед учнів є скрипка, фортепіано, гітара та ударні інструменти. Плата за навчання у ПСМНЗ в середньому становить 78 гривень на місяць. У цих мистецьких закладах Кропивницького діють 72 учнівських та 6 викладацьких творчих колективів, з яких два зразкових – аматорський хоровий колектив «Елегія» музичної школи № 3 та хор молодших класів «Веселка» музичної школи № 2.
Торік викладачі підготували 32 переможців міжнародних та 107 усеукраїнських конкурсів. Зокрема, учениця дитячої художньої школи імені О. Осмьоркіна Галина – Анжеліка Кучеренко стала переможницею Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої», учні музичної школи № 1 ім. Г. Нейгауза та музичної школи № 3 давали концерти в Національному центрі культури Польщі на запрошенням оргкомітету польсько-українського обміну молоді Національного центру культури Польщі. А на базі музичної школи № 1 ім. Г. Нейгауза та музичної школи № 2 ім. Юлія Мейтуса завжди проходять творчі зустрічі із сучасними композиторами, членами Національної спілки композиторів України, викладачами Національної музичної академії України ім. П. Чайковського та майстер-класи видатних музикантів. За підтримки міського відділу культури і туризму відбуваються щорічні фестивалі, присвячені пам’яті Тараса Шевченка та подіям на Чорнобильській АЕС.
– Цьогоріч на базі музичної школи № 1 ім. Г. Нейгауза пройшло засідання обласної ради директорів за участю представника Міністерства культури України, під час якого було розглянуто важливе питання – реформування мистецької освіти, – зазначила Анна Назарець. – Напрацьовано проект рамкового закону «Про освіту», який може дати старт масштабній освітній реформі. І саме цей законопроект дає можливість говорити про унікальну можливість законодавчо закріпити умови функціонування мистецької освіти. Зміни, які остаточно внесе в наше життя новий Закон України «Про освіту», торкнуться кожного закладу, викладача, учня і його батьків. Адже запропоновано переосмислити сенс мистецької освіти, її більшу доступність та прозорість. Так, наприклад, відбір учнів до школи естетичного виховання передбачає можливість навчання всіх охочих дітей, не зважаючи на вік…
Очільниця міської мистецької царини також наголосила, що на сьогодні коштів для її розвитку недостатньо. На придбання музичних інструментів, зважаючи на високу ціну професійних інструментів, іде невелика сума коштів. Участь у міжнародних конкурсах учні беруть передусім завдяки зусиллям батьків та підтримці меценатів. Також нині у зв’язку з підвищенням посадових окладів викладачам шкіл естетичного виховання на їх виплату не вистачає майже 3,5 мільйона гривень. У той же час у Кропивницькому розпочато осучаснення матеріально-технічної бази ПСМНЗ. Так, торік у дитячій художній школі було відкрито комп’ютерний клас, який дає можливість навчати учнів новій професії — комп’ютерному дизайну та комп’ютерній графіці.