Значною подією для багатьох кіровоградців стало відкриття 8 травня на вулиці Короленка, поблизу автовокзалу № 1, після капітальної реконструкції пам’ятника радянським артилеристам "Катюша". Нагадаємо, що з ініціативи міської влади, особисто міського голови Володимира Пузакова був оновлений постамент пам’ятника, відреставровано ракетну реактивну установку БМ-16, а територію навколо неї благоустроїли – поклали тротуарну плитку, облаштували квітники. На врочисту церемонію прийшло чимало кіровоградців, охочих почути про історію створення пам’ятника й перебіг його реконструкції, подивитися, як він тепер виглядає. Про вагому роль у перемогах радянських військ "Катюші" під час відкриття відреставрованого пам’ятника розповів присутнім міський голова Володимир Пузаков. Він відзначив почесними грамотами Кіровоградської міської ради та її виконавчого комітету всі організації, які брали участь у реконструкції споруди, – машинобудівний коледж КДТУ, клуб любителів стендового моделювання, пошукові групи "Автоветеран", "Зірка", "Пам’ять". Відкриваючи пам’ятник, Володимир Пузаков, висловив сподівання, що до його підніжжя кіровоградці покладатимуть квіти не лише у великі державні свята, а й, наприклад, у день весілля. Невдовзі з квітами до пам’ятника підійшла молода подружня пара – Людмила й Віталій. Ці молоді люди неочікувано для себе стали символом єднання поколінь українців – тих, що воювали за рідну землю більш ніж півстоліття тому, й нинішніх. Володимир Пузаков подарував молодятам квіти й годинник з написом "Від міського голови".
Цього ж дня у Кіровограді було відкрито пам’ятник Героєві Радянського Союзу Григорієві Куроп’ятникову. Встановили його на розі вулиць, одна з яких носить його ім’я, та Ушакова. У затишному сквері навпроти готелю "Турист" зібрались представники громадськості міста, міської та обласної влади, ветерани Великої Вітчизняної війни, всі, хто добре знав Григорія Олександровича та зберіг пам’ять про видатного земляка. Ініціатором спорудження пам’ятника виступила міська влада, зокрема міський голова Володимир Пузаков. Завдяки його наполегливості у святій справі увічнення пам’яті про славного сина Кіровограда, який тут народився, звідси пішов на фронти священної війни, тут прожив усе своє життя, були винайдені необхідні кошти. Меценатом став відомий у місті підприємець – керівник науково-виробничого об’єднання "Радій" Євген Бахмач.
Григорій Куроп’ятников – командир відділення мінерів сторожового катера, він брав участь у бойових діях, що розгорнулись у гирлі Дунаю, обороняв Одесу та Севастополь, висаджувався з десантом на Керченський півострів у грудні 1941 року, боронив узбережжя Кавказу в 1942-у, воював на Малій Землі під Новоросійськом у лютому 1943-го. Після смерті Героя у 1983 році його ім’я було присвоєне прикордонному сторо- жовому кораблю. Зараз вдячні земляки Григорія Куроп’ятникова тісно співпрацюють із екіпажем цього корабля, надають шефську допомогу, часто відвідують судно. Як триває дружба кіровоградців із моряками, що нині несуть службу на флоті, розповів голова обласної ради Микола Сухомлин, який, до речі, добре знав Григорія Олександровича, та нагадав про неоціненний внесок Героя у виховання підростаючого покоління кіровоградців.
Перед присутніми виступили виконуючий обов’язки першого заступника голови обласної державної адміністрації Микола Мездрін і вдова Григорія Куроп’ятникова Ганна Олексіївна. Саме їй та міському голові Володимиру Пузакову було надане почесне право відкрити пам’ятник Герою Радянського Союзу. Жінка розповіла, що ще за життя Григорія Олександровича йому було споруджено пам’ятники у містах Балаклаві та Анапі, його ім’я нині носять вулиці українських й російських міст. Міський голова висловив упевненість у тому, що кіровоградська вулиця імені Куроп’ятникова стане взірцевою, адже це буде найкращою пам’яттю земляків про подвиг славного сина нашого міста, а біля підніжжя пам’ятника Герою весь час лежатимуть квіти від вдячних нащадків.
А напередодні, 6 травня на будинку № 24-А, що на вулиці 50-річчя Жовтня, було відкрито пам’ятну меморіальну дошку Героєві Радянського Союзу Дмитрові Семенову. Саме в цьому будинку той мешкав в останні роки життя. Дмитро Семенов був родом з Новгородки. Воював у Білорусії, на Дону, на Донбасі, в Угорщині, форсував Дніпро. За героїзм у бою під Будапештом отримав звання Героя Радянського Союзу. На Параді Перемоги він крокував у зведеному полку 3-го Українського фронту. Після війни Дмитро Семенович оселився в Кіровограді. Під час велелюдного мітингу, присвяченого відкриттю пам’ятної дошки, про життя видатного земляка розповіли директор гуманітарного департаменту – заступник міського голови Валентина Пупишева, заступник голови міської ветеранської організації Микола Цибульський та донька Дмитра Семенова Майя Маломуж.
Того ж дня ще одну меморіальну дошку для увічнення ініціаторів й організаторів спорудження в Кіровограді першої обласної спортивної школи – учасника бойових дій у Великій Вітчизняній війні секретаря Кіровоградського обкому Компартії України Миколу Кириченка та учасника війни заступника голови облвиконкому Євгенію Чабаненко – було відкрито на приміщенні СДЮШОР "Надія". На мітингу, присвяченому цій події, перед вихованцями й тренерами спортивних шкіл міста, працівниками спортивних організацій, ветеранами спорту і війни виступили заступник голови обласної ради Яків Бондар, Валентина Пупишева та депутат Верховної Ради України Вікторія Дем’янчук, які відзначили вагому роль Миколи Карповича та Євгенії Михайлівни у створенні в нашому обласному центрі необхідної для занять спортом інфраструктури. А в Кіровоградському технікумі механізації сільського господарства відбулося врочисте відкриття пам’ятної дошки на честь його випускників – Героїв Радянського Союзу танкіста Володимира Головченка (посмертно) та пілотів Василя Іщенка й Аркадія Ковачевича. На церемонії виступили Валентина Пупишева, директор навчального закладу Анатолій Остриковський та голова міської ветеранської організації Віталій Вієвський.
Також напередодні свята в обласній філармонії відбулися урочистості й святковий концерт з нагоди 65-ї річниці Перемоги. Голова ОДА Сергій Ларін та голова обласної ради Микола Сухомлин привітали присутніх зі святом, подякували ветеранам за їхній героїзм, який вони виявили, захищаючи свободу і незалежність нашої держави від нацистької навали, та вручили їм державні нагороди. Так, орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеня нагороджено учасника бойових дій голову первинної організації ветеранів України села Нерубайки Новоархангельського району Івана Ткаченка, орденом "За мужність" ІІІ ступеня – мешканку Кіровограда Зінаїду Жиленко.
Найбільш масштабні заходи відбулися в Кіровограді 9 травня. Святковий ранок видався погідним, а за кілька годин перейшов у по-літньому жаркий день. Як і в попередні роки, урочисте відзначення Дня Перемоги першими розпочали представники спортивної громадськості міста біля пам’ятника загиблим під час війни спортсменам на стадіоні "Зірка". Віддати данину пам’яті подвигові захисників рідної землі прийшли представники міської та обласної влади, спортивних шкіл міста, ветерани спорту і війни, нинішні військовослужбовці.
Володимир Пузаков та секретар міськради Володимир Слівнов за визначний внесок у пропаганду фізичної культури і спорту на Кіровоградщині та з нагоди 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні вручили грамоти Кіровоградської міської ради учасникам бойових дій, ветеранам спорту.
Після закінчення мітингу його учасники приєдналися до численних кіровоградців, які зібралися уздовж вулиць Карла Маркса й Ушакова подивитися на військовий парад та врочисту ходу ветеранів, представників підприємств, установ, організацій до меморіалу Слави на Фортечних валах. Складалося враження, що в центрі міста зібралися чи не всі кіровоградці – на головній площі Кіровограда яблуку ніде було впасти, а щоб дістатися крізь натовп до Фортечних валів, треба було витратити не одну годину. Місто по-справжньому зустрічало День Перемоги – найсвятіше, найвеличніше свято, і це було дуже зворушливо.
Особливістю цьогорічного військового параду стала участь у ньому військової техніки – бронетранспортерів, машин зв’язку, авто- та мототехніки періоду Другої світової війни радянського, американського й німецького виробництва. Ними кермували одягнені в обмундирування Червоної Армії учасники кіровоградських пошукових загонів "Автоветеран" і "Зірка". Услід за технікою згуртованими рядами пройшли військовослужбовці Кіровоградського гарнізону (частина з яких – зодягненими в радянську уніформу сорокових років минулого сторіччя), правоохронці, рятувальники, курсанти Кіровоградського юридичного інституту ХНУВС та Державної льотної академії України. Врочистою ходою пройшли ветерани. На всьому шляху вигуками й квітами їх вітали діти та дорослі.
На Фортечних валах перед початком мітингу "Спасибі за життя, солдати Перемоги" зібралися тисячі мешканців обласного центру, серед них – і учасники Великої Вітчизняної війни. Для цих людей міська влада встановила лавки і крісла. Студенти-волонтери знаходили для літніх людей зручні місця, а також розносили воду та навіть надавали першу медичну допомогу, коли комусь із ветеранського гурту ставало зле.
Мітинг на території меморіального комплексу розпочався з покладання квітів до Вічного вогню. У ньому взяли участь керівники міста та області, представники ветеранських організацій. Вони й інші промовці висловили вдячність учасникам війни за відстояну на фронтах, у партизанських загонах і підпіллі, у тилу свободу й можливість жити наступним поколінням на своїй землі господарями, а не рабами. Після цього стареньких запросили до великого армійського намету на зустріч з керівництвом міста й області за солдатською кашею.
Квіти кіровоградці покладали також до могил похованих на території меморіалу Слави наших видатних земляків, до пам’ятного знака "Багнет" і до пам’ятника жертвам фашизму в сквері за першою міською лікарнею. Після цього учасники свята змогли підкріпитися біля численних осередків громадського харчування, а також у наметах та польових кухнях пошукових загонів, підрозділів міністерств внутрішніх справ та з питань надзвичайних ситуацій. Малечу ж цікавила сучасна військова техніка, розміщена на проїжджій частині навпроти першої міської лікарні, два модерних міліцейських патрульних мотоцикли із сигнальними маячками та ретротехніка біля входу на територію меморіального комплексу. Усю цю машинерію дітвора обліпила, як мурахи, й уперто не хотіла злазити з неї. А дорослим уже хотілося повести дітей подивитися на організовані на території валів виставку робіт умільців з гуртків "Крій, шиття та креативне рукоділля", "Фітодизайн", фотогуртка та гуртка авіа- й судномоделювання міської станції юних техніків, виставку документів та світлин, присвячену історії міського підрозділу Державної автомобільної інспекції, виступи оркестру Кіровоградського юридичного інституту ХНУВС, програму "Киньте все – гармошка грає!", спартакіаду "Ветеран" і багато інших цікавих заходів.
* * *
У цей же день уже за усталеною традицією міський голова Володимир Пузаков, представники обласної влади відвідали обласний госпіталь для інвалідів Великої Вітчизняної війни і вручили його пацієнтам, які зустріли свято на лікарняному ліжку, продуктові набори.
Побували тут і депутати Кіровоградської міської ради: Віктор Кухаренко, Юрій Шаров, Сергій Хільченко, Вікторія Касьянова та Григорій Дрок передали госпіталю для інвалідів Великої Вітчизняної війни новий автомобіль-пікап від імені народного депутата України Ігоря Шарова.
– На жаль, поки що держава не може повною мірою забезпечити лікувальні заклади всім необхідним, – зазначив, передаючи ключі від автомобіля головному лікарю Геннадію Сябренку, Віктор Кухаренко. – Тим більше приємно, що Ігор Шаров, розуміючи, наскільки важливо не на словах, а на ділі шанувати та поважати героїв, які пройшли горнило війни, передав на потреби госпіталю комфортабельну та багатофункціональну машину.
– Нерідко наші пацієнти потребують консультацій вузькопрофільних фахівців у різних обласних лікувальних закладах (на день нам треба консультувати по 4–5 хворих), а для цього потрібен транспорт, – каже Геннадій Сябренко. – Крім того, ми ще й здійснюємо планово-консультативні виїзди в райони. Тим часом, мали лише одну "ГАЗель", яку отримали в 2008 році в рамках програми "Людина – в центрі уваги влади". Тож цей комфортабельний пікап стане нам, безумовно, у пригоді. Висловлюємо вдячність народному депутатові Ігорю Шарову і за його постійну підтримку та увагу до ветеранів, і за допомогу охороні здоров’я.
* * *
Вечірні святкування на головній площі міста почали діти. На спорудженій сцені дарували кіровоградцям своє вокальне та хореографічне мистецтво творчі колективи міських позашкільних закладів та центрів естетичного виховання кіровоградських шкіл. Концертна програма "Хай навколо квітують каштани, лине радісний сміх дітвори" була досить різноманітною, але виступи юних кіровоградців мали суто патріотичну спрямованість. Концертні номери були присвячені Перемозі, подвигу народу у Великій Вітчизняній війні.
Трохи поодаль від сценічного майданчика розташувалась виставка дитячих малюнків "Ми пам’ятаємо ваш подвиг". На ній були представлені роботи вихованців навчальних та дошкільних дитячих закладів. Усі малюнки були виконані на досить високому рівні. Наприклад, своєрідний погляд на війну та не за віком високу майстерність виявили учні ЗНЗ № 20 – ДЮЦ "Сузір’я", а саме п’ятикласниця Марина Горденко, учень 11-Б класу школи-інтернату Вадим Канащук та інші.
Юні учасники свята відповідально підійшли до формування програми дійства. Всю душу вклали у свої номери вихованці хореографічного колективу "Аеліта", дитячо-юнацького клубу "Чайка" та інших творчих колективів.
А поки тривало дитяче свято, до виступів готувались оркестри народних інструментів музичних шкіл міста, які запропонували відпочиваючим відомі композиції періоду Великої Вітчизняної війни, патріотичні пісні, присвячені Перемозі. Справжньою окрасою свята стала гра муніципального духового оркестру. Його професійний виступ створював особливо піднесений настрій усім, хто того вечора завітав на головну площу міста.
Концерт за участі артистів обласної філармонії "З піснями зустрічаємо Перемогу" дав старт молодіжній частині свята. Навіть дощ не налякав молодь, яка прийшла на заздалегідь розрекламований концерт загальновідомої групи "ТіК". Запальні номери цього творчого колективу підняли настрій кількатисячній аудиторії, примусили багатьох підтанцьовувати під популярні пісні цього гурту, разом співати та веселитись. Завершилося святкування Дня Перемоги традиційним феєрверком, який о 22-й годині уквітчав кіровоградське небо різнобарвними спалахами.
* * *
Достойно відзначили річницю Перемоги і в Арнаутовому, на Масляниківці (де на вулиці Микитенка відбулися святкові заходи) та Никанорівці, якими уже котрий рік поспіль опікується депутат міської ради Володимир Горбатенко.
Учасників Великої Вітчизняної війни, які проживають у цих мікрорайонах, напередодні 9 Травня запросили у загальноосвітню школу №33 і в урочистій обстановці вручили ювілейні медалі. А учні та вчителі школи подарували ветеранам чудовий концерт і кожному – по шкільній газеті, випущеній з нагоди великого свята. Взявши слово наприкінці заходу, Володимир Горбатенко подякував учасникам війни за велику Перемогу та побажав їм довгих літ у доброму здоров’ї.
Не залишилися без уваги й учасники війни, які через хвороби не змогли прийти на зустріч у школу. Володимир Горбатенко з головою квартального комітету № 4 Ларисою Бардаковою побували у них удома та вручили медалі і квіти. А учасники бойових дій отримали від депутата ще й матеріальну допомогу.
Треба зазначити, ветерани приймали Володимира Миколайовича як свого. Адже депутат Горбатенко у цих мікрорайонах буває не лише з нагоди свят, а постійно тримає зв’язок з їх жителями (в цьому йому велику допомогу надають місцеві квартальні комітети), усіляко намагається покращити їхнє життя. Він і 33-й школі допомагає, і в поліпшенні транспортного сполучення з центром міста сприяє, а ветеранів, яким несила ходити, забезпечив інвалідними візками. Саме завдяки наполегливості Володимира Миколайовича до домівок декількох учасників війни підведено воду.
– Тому, коли Володимир Миколайович завітав до наших ветеранів напередодні Дня Перемоги, вони не засипали його запитаннями на побутову тематику, а згадували про війну, – пояснила Лариса Бардакова.
А депутат сам цікавився у ветеранів, що їх турбує. Приміром, заставши Володимира Олександро- вича Мельника у ліжку (чоловік зламав ногу), депутат пообіцяв посприяти у влаштуванні його в госпіталь для інвалідів Великої Вітчизняної війни.
* * *
Напередодні Дня Перемоги учнівський та педагогічний колективи загальноосвітньої школи № 22, що в селищі Гірничому в Кіровограді, урочисто відзначили 25-у річницю створення шкільного військово-історичного музею, який нині вважається одним із найкращих в області. З цієї нагоди у цьому навчальному закладі була проведена урочиста лінійка, на яку запросили ветеранів Великої Вітчизняної війни, керівництво міста, зокрема міського голову Володимира Пузакова, народного депутата України Вікторію Дем’янчук, представників управлінь освіти міста й області, а також громадських та ветеранських організацій.
Директор школи Борис Набока з особливим піднесенням розповів присутнім, як створювався музей, скільки зусиль було докладено задля збереження історичної пам’яті про кровопролитну війну, визволення рідного міста від гітлерівських окупантів, пошукову роботу учнів школи, які прагнуть зібрати якомога більше свідчень очевидців тієї війни, визволителів Батьківщини. Може, тому організаторів музею та його незмінного керівника Віктора Присяжнюка радо запрошують для обміну досвідом в інші школи області, щоб і там створити аналогічні музеї, що значною мірою допоможе педагогам виховувати в дітях патріотичні почуття і шану до представників старшого покоління, які стали на захист Вітчизни у страшні роки фашистської навали.
Міський голова Володимир Пузаков вручив керівництву музею та школи Почесну грамоту міської ради і її виконавчого комітету, а також подяку гуманітарного департаменту міської ради. Крім того, директор музею Віктор Присяжнюк з рук міського голови за багаторічну плідну працю на ниві збереження історичної спадщини та формування у дітей патріотичних почуттів отримав іменний годинник.
Не залишились без уваги й запрошені ветерани. Генерал-майор у відставці Володимир Зуєв, полковники у відставці Михайло Романов та Володимир Гусєв, керівник міської організації "Діти війни" Володимир Краснокутський були щиро зворушені увагою дітей, закликали їх надалі зберігати пам’ять та заповнювати білі сторінки історії визволення Батьківщини і Європи від коричневої чуми. А народний депутат України від Комуністичної партії Вікторія Дем’янчук не лише тепло привітала присутніх із величним святом Перемоги, а й запропонувала шкільному музею ряд історичних експонатів.
Діти підготували прекрасний концерт, який був присвячений визволителям Вітчизни. Піднесений настрій всім учасникам та гостям свята створював муніципальний духовий оркестр, у виконанні якого прозвучали мелодії воєнних років.
Оксана ВЕРСТЮК
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Віктор КРУПСЬКИЙ
Фото Олега ШРАМКА