
На саміті 19 травня Британія і Євросоюз можуть підписати пакт про оборону і безпеку, який дозволить британським збройовим компаніям брати участь у спільних закупівлях озброєнь.
За інформацією, яку опублікувала "Європейська правда", це стало відомо завдяки Financial Times.
Погрози президента Дональда Трампа не захищати союзників по НАТО і його натяки на адресу Росії змусили європейські країни колективно переозброїтися і збільшити свої оборонні витрати, а також обговорити, як об'єднати сили і засоби, щоб найкраще захистити Україну після можливої мирної угоди за посередництва США.
"Коаліція рішучих", очолювана Францією та Великою Британією, відкрила можливості для укладення угоди на наступному місяці під час саміту європейських лідерів, в якому візьме участь британський прем'єр Кір Стармер. Це буде перша подібна зустріч після Brexit.
"В плані оборони британці, фактично, знову стали частиною спільноти", - зазначив один з представників ЄС.
У п'ятницю відбулася зустріч послів Європейського Союзу, під час якої чотири дипломати повідомили, що більшість країн-учасниць виступають за укладення угоди щодо оборони та безпеки, яка доповнить більш загальну декларацію з геополітичних аспектів.
Європейська комісія зробила такий документ передумовою для участі Великої Британії в запропонованій кредитній програмі на суму 150 мільярдів євро, яку уряди можуть використати для військових закупівель.
На знак тісної координації дій міністр оборони Великої Британії Джон Гілі минулого тижня був одним з організаторів зустрічі "коаліції охочих" в Брюсселі зі своїм французьким колегою, після чого відбулася зустріч Контактної групи з питань оборони України під спільним головуванням з його німецьким колегою.
У той же час, міністр фінансів Великобританії Рейчел Рівз зустрілася з європейськими колегами у Варшаві на вихідних, аби підкреслити важливість "посилення співпраці з нашими європейськими партнерами в контексті фінансування оборонних потреб".
Столиці ЄС також прагнуть завершити роботу над двома іншими угодами з Великою Британією, які охоплюватимуть такі питання, як енергетика, міграція і рибальство.
Це питання викликає суперечки серед Франції, Данії та кількох інших прибережних держав ЄС, які прагнуть зберегти доступ до вод Великої Британії після закінчення чинної угоди в 2026 році. Французька сторона, що була підтверджена під час обговорення послів ЄС у п'ятницю, стверджує, що будь-яка ініціатива з боку Великої Британії щодо перегляду умов доступу ЄС до її рибальських вод може поставити під загрозу більш широкі перемовини, зокрема в сфері безпеки.
"Конфлікт, Трамп та військова модернізація Європи сприяють зближенню Франції та Великої Британії. Проте для покращення відносин між ЄС і Великою Британією необхідна взаємна готовність до компромісів в інших аспектах," - зазначив дипломат.
За інформацією дипломати, Париж і Лондон відчувають тиск, щоб досягти компромісу, у той час як інші столиці вважають, що було б абсурдно, якби питання риболовлі — яке є політично чутливим, але економічно малозначним — заважало більш тісній співпраці в такій важливій сфері, як європейська безпека.
Згідно з повідомленнями, більшість британців вважає, що уряду слід зосередити свої зусилля на відновленні торгових відносин з Європейським Союзом, а не на укладенні нової економічної угоди з США.
З моменту вступу на посаду в липні минулого року прем'єр-міністр Кір Стармер пообіцяв "перезавантажити" відносини з ЄС, які часто були холодними за попереднього консервативного уряду Великої Британії.
Стармер заявляв, що прагне покращити торговельну угоду з Європейським Союзом, яку Лондон підписав із Брюсселем після Brexit.
#Росія #Дональд Трамп #Франція #Європа #Європейський Союз #НАТО #Європейська комісія #Прем'єр-міністр #Дипломат #Німеччина #Українська правда #Євро #Міграція населення #Коаліція #Варшава #Лондон #Сполучене Королівство #Кабінет міністрів Великої Британії #Риболовля #Міністр оборони #Данія #Геополітика #Брюссель #Financial Times #Консерватизм #Торгівля #Французька мова #Brexit