Витрати на військові потреби у глобальному масштабі досягли небувалих висот, перевищивши показники часів "холодної війни". Які держави очолили цей список?

Цю інформацію наводить РБК-Україна, посилаючись на дослідження, проведене Стокгольмським міжнародним інститутом дослідження мирних проблем (SIPRI).

Згідно з останніми даними, у 2024 році світові військові витрати досягли рекордної позначки у 2,718 трильйона доларів, що на 9,4% перевищує показники минулого року. Це найбільший річний приріст військових витрат з часів закінчення "холодної війни".

За даними фахівців, минулого року свої витрати на оборону збільшили понад 100 країн світу. Уряди більшості країн орієнтуються на військові потреби, часто за рахунок інших статей бюджету, що може мати серйозні економічні та соціальні наслідки для суспільств у майбутньому.

Основними чинниками, що сприяли збільшенню витрат у Європі, стали війна в Україні та питання про ступінь відданості США своїм зобов'язанням перед союзниками в рамках НАТО. Внаслідок цих обставин військові витрати в Європі (разом із Росією) зросли на 17%, досягнувши рекордних 693 мільярдів доларів, що перевищує показники часів завершення "холодної війни". Єдиною державою в Європі, яка не підвищила свої військові витрати, виявилася Мальта.

У 2024 році Росія витратила 149 мільярдів доларів на оборону, що є на 38% більше, ніж у 2023 році, і вдвічі перевищує витрати 2015 року. Ці витрати складають 7,1% від валового внутрішнього продукту країни та 19% від загальних державних витрат.

У 2024 році військові видатки України зросли на 2,9%, досягнувши 64,7 мільярда доларів, що становить 43% від витрат Росії. Окрім того, військові витрати України складають 34% від валового внутрішнього продукту, що є найвищим показником у світі. Експерти вважають, що через обмежені фінансові ресурси Україні буде непросто продовжувати збільшувати оборонні витрати.

Зростання витрат на оборону також спостерігається у США, де витрати зросли на 5,7% і сягнули 997 млрд доларів, що становить 37% від світових витрат на оборону у 2024 році.

Китай, друга країна за обсягом військових витрат, збільшив свої оборонні витрати на 7%, досягнувши приблизно 314 млрд доларів, що є продовженням зростання впродовж останніх 30 років.

В Центральній та Західній Європі також відзначається значне збільшення витрат на оборону. У Німеччині ці витрати підвищилися на 28%, сягнувши 88,5 мільярдів доларів, що поставило країну на перше місце в регіоні за цим критерієм.

Польща підвищила свої витрати на 31%, довівши їх до 38 мільярдів доларів, що еквівалентно 4,2% від валового внутрішнього продукту країни.

#Росія #Європа #Холодна війна #Центральна Європа #НАТО #Китай (регіон) #Бюджет #Німеччина #Польща #Валовий внутрішній продукт #Суспільство #Західна Європа #Мальта

Читайте також