Очільниця МЗС країни наголосила, що Україна була нейтральною, коли Росія здійснили повномасштабне вторгнення на її територію.
Фінляндія не підтримує концепцію "фінляндизації" України. Міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен в інтерв'ю Reuters підкреслила, що примус України до нейтрального статусу не забезпечить стабільного миру з Росією.
Фінляндія, яка понад сто років була під контролем Російської імперії, здобула незалежність у 1917 році. У 1939 році вона пережила радянське вторгнення, а згодом, намагаючись повернути втрачені території, підтримувала союз із нацистською Німеччиною. Після війни Фінляндія була змушена зберігати обережні відносини з СРСР, балансуючи між незалежністю та поступками. Така політика згодом отримала назву "фінляндизація".
На фоні обговорень щодо потенційного президентства Дональда Трампа, який бажає швидко вирішити конфлікт, деякі партнери висловлюють занепокоєння, що Україні може бути нав'язано нейтральний статус. Росія неодноразово висувала цю вимогу як умову для укладення миру, що, по суті, зупинило б перспективи вступу України до НАТО.
Валтонен висловила своє критичне ставлення до концепції "фінляндизації" для України. Вона підкреслила, що, хоча Фінляндія і уклала мирну угоду з СРСР, країна завжди підтримувала готовність до потенційних нових конфліктів.
"Я не підтримую ідею 'фінляндизації' України. Варто зазначити, що Україна мала статус нейтральної країни до агресії з боку Росії."
Вона додала, що нейтралітет не є вирішенням конфлікту для України і лише відстрочить проблеми, а не вирішить їх.
Як повідомлялося раніше агентством УНІАН, напередодні в адміністрації Байдена дали зрозуміти, що наразі не передбачають прийняття України до НАТО. Один із ключових представників Білого дому, Джон Кірбі, зазначив, що Сполучені Штати "співпрацюватимуть з Україною" на її шляху до потенційного членства в НАТО, але "головним пріоритетом є забезпечення впевненості в тому, що країна зможе здобути перемогу у цій війні".
Також слід зазначити, що навіть країни, як-от Фінляндія та Швеція, які відповідали всім вимогам для членства в НАТО і не перебували у збройному конфлікті з сусідніми державами, витратили один і два роки відповідно, щоб стати частиною альянсу після висловлення свого бажання.
#Росія #Дональд Трамп #Україна #Українське незалежне інформаційне агентство #Білий дім #Радянський Союз #НАТО #Російська імперія #Reuters #Міністерство закордонних справ #Міністерство закордонних справ (Україна) #Нацистська Німеччина #Фінляндія #Нейтральна країна #Збройний конфлікт #Швеція