Археологи знайшли два забуті поселення давнього Риму, що свідчить про більш широкий масштаб контролю імперії, ніж було відомо раніше.
Археологи виявили давню плиту вулканічної породи, оброблену у вигляді прямокутного артефакту, який служив для визначення сухопутних меж у Галілеї, розташованій між північним Ізраїлем та південним Ліваном.
Цю інформацію передає видання Mail Online.
На вирізаному давньогрецькими літерами камені міститься інформація про те, що раніше невідомі міста Тіратас і Голгол перебували під контролем Римської імперії. На камені вказані імена чотирьох губернаторів, відповідальних за управління територіями імперії за кордоном.
Гравюри мають дату 1720-х років. Цей час припадає на правління імператора Марка Аврелія Олександра, який зображений у стрічці "Гладіатор", що вийшла в 2000 році.
Дослідження вказує на те, що особи, які жили в межах визначених територій, підпадали під владу імперії та сплачували податки Римській імперії, що знаходилася на відстані 2500 миль в Італії.
Знахідка має і релігійне значення. Камінь був виявлений у Верхній Галілеї, де, як вважають, Ісус проповідував, ходив по воді та хрестився.
Група дослідників з Єврейського університету наголосила, що "ці знахідки надають неповторну перспективу на життя давніх мешканців, виклики, з якими вони стикалися, та тривалі сліди їхніх спільнот у археологічних документах".
"Пошук такого межового каменя не тільки проливає світло на давню власність на землю та оподаткування, але й забезпечує відчутний зв'язок із життям людей, які керували цими складними системами майже два тисячоліття тому", - сказав професор Узі Лейбнер.
Давні римляни володіли великою територією на Близькому Сході, охоплюючи Анатолію, Левант, частини Месопотамії та Аравійського півострова. Їхнє панування над Ізраїлем тривало з 63 року до нашої ери до 135 року нашої ери.
Камінь виявили в районі Абель-Бет-Мааха, давнього міста, розташованого в Верхній Галілеї, Ізраїль.
"Назви Тіртас і Голгол не відомі ні з інших межових каменів, знайдених у цьому районі, ні з будь-якого стародавнього джерела", - поділилася команда в дослідженні, заявивши, що це два нових поселення величезної Римської імперії.
Археологи припустили, що масштабні залишки, виявлені в цьому регіоні наприкінці 19 століття, могли знаходитися в Тіртасі. Раніші дослідження зафіксували цю локацію під позначенням Х. Turritha.
Дослідники зазначають, що схожість у назвах Турріта і Тіртас, які знаходяться в одній і тій же місцевості, навряд чи є випадковою. Є ймовірність, що одна з них зберегла давнє найменування. Годезисти не залишили жодного опису, окрім згадки про "великі купи базальтового каміння", і нам не вдалося знайти жодних археологічних даних про це місце, яке нині розташоване на ліванському боці кордону.
Однак межовий камінь виготовлений з базальту. Ця магматична порода має темний відтінок і формується в результаті швидкого охолодження лави на поверхні планети.
"Якщо ми приймаємо ідею про тотожність Тіртас і Х. Турріта, то територія Голгол могла знаходитися в будь-якому місці на захід, південь або північ від вихідної позиції межового каменя", - зазначено в дослідженні.
На захід від телл-Абель-Бет-Маахи є кілька місць із руїнами римського періоду, але жодне з них не має назви, схожої на Голгол. Однак менш ніж за кілометр від східних схилів Абель-Бет-Маахи є низький круглий пагорб, який можна ототожнити з ним.
Науковці встановили зв'язок між Голгол, Гілгалом і Голгофою, спираючись на мовні, географічні та культурні паралелі, які існують між цими термінами.
Гілгал, згаданий у Книзі Ісуса Навина, був східним кордоном Єрихону, де ізраїльтяни розташувалися табором після перетину річки Йордан після виходу з Єгипту. А Голгофа - це назва пагорба в Єрусалимі, де Ісус був розп'ятий, як описано в чотирьох Євангеліях Біблії. Назва перекладається як "місце черепа".
Це відкриття доповнює винятковий ансамбль із понад 20 межових каменів, розташованих у північному регіоні долини Хула та навколишніх територіях. Ці камені символізують етап посиленого адміністративного контролю, націленого на стандартизацію оподаткування та уточнення прав на земельну власність. Дана знахідка акцентує увагу на зв'язку між історичною географією, економічною політикою та структурою місцевих поселень.
До речі, дослідники вважають, що Син Божий міг мати інше ім'я, а не Ісус Христос.
#Вулкан #Ізраїль #Податок #Археологія #Артефакт #Стародавній Рим #Вода #Губернатор #Ірак #Ісусе. #Близький Схід #Єрусалим #Італія #Ліван #Галілея #Хрещення #Стародавня Греція #Камінь #Римська імперія #Єврейський університет в Єрусалимі #Базальт #Марк Аврелій #Голгофа #Гладіатор #Виготовлення принтів #Аравійський півострів #Левант #Анатолія #Майле. #Юлій Цезар #Археологічні дослідження #Книга Ісуса Навина #Вихід #Ізраїльтяни #Лава. #Річка Йордан #Єрихон.