Як кажуть ті, хто пішов у СЗЧ, що довше триватиме війна, "то більше буде таких, як я".
В Україні спостерігається нестача особового складу на фронті, і однією з причин цього є масове самовільне залишення військовослужбовцями своїх частин. Як повідомляє The Guardian, точні дані з цього приводу є секретними, проте офіційні представники визнають, що кількість таких випадків є значною.
Так, один із бійців розповів виданню, що на початку російського вторгнення пішов добровольцем і "був готовий віддати своє життя", проте з часом його ставлення змінилося.
Російські війська завдавали нищівних ударів по позиціях українських захисників, а вищі командири видавали нездійсненні накази. Під час оборони однієї з споруд на бійця впала панель. Лікарі лише зробили йому укол для зменшення болю, після чого наказали повернутися на фронт. "Я усвідомив, що я всього лише цифра", - ділиться своїми переживаннями боєць. У травні того ж року він вирішив залишити свій пост для проходження лікування і більше не повернувся.
"Всі відчувають втому. Атмосфера змінилася. Раніше перехожі обіймали військових на вулицях, а тепер їх охоплює страх бути мобілізованими," - зазначає він.
Інший військовослужбовець поділився, що брав участь у наступальних діях на південних територіях Миколаївської та Херсонської областей. У зимовий період 2022 року він вступив у конфлікт із новим командиром, безрезультатно намагаючись отримати переведення, і зазнав поранення.
"Я досяг критичної межі. Тому я вирішив вирушити в місце, де мене не зможе знайти жодна душа", - зазначає він.
Він зазначив, що готовий знову підняти зброю, якщо російські війська зайдуть у його місто, або якщо українська армія пройде істинні реформи у стилі НАТО під керівництвом найкращих генералів. Відповідаючи на запитання про своє щастя, він сказав: "Я живий. Чим довше триває війна, тим більше людей буде, як я".
Ольга Решетилова, представниця України, відповідальна за захист прав військовослужбовців, зазначила, що розуміє причини, через які деякі особи ухиляються від служби.
"Це зрозуміло в умовах, коли протягом трьох років триває масштабний конфлікт. Люди втомлені. Вони прагнуть бути поруч зі своїми близькими. Їхні діти дорослішають без їхньої присутності. Взаємини руйнуються. Чоловіки та жінки не можуть чекати безкінечно. Вони відчувають глибоке самотність", - підкреслює вона.
За її інформацією, у багатьох солдатів спостерігається незадовільний стан психічного здоров'я, і навіть незначна суперечка зі старшим офіцером могла "підштовхнути" їх до ухилення від служби.
"Ця проблема є дуже складною і неоднозначною. Ми не здатні розв'язати її лише через кримінальні санкції. Коли виникає дилема між смертю і ув'язненням, зрозуміло, що в такій ситуації ви, безумовно, виберете другий варіант," – зазначила вона.
За словами Андрія Гребенюка, сержанта-майора піхотного батальйону, який бере участь у бойових діях в місті Велика Новосілка Донецької області, військовослужбовці регулярно відправляються у СЗЧ.
"Деякі з них повертаються, а інші – ні. Проблема полягає не лише в фізичних травмах, а й у моральному стані. Їм необхідно відновити психологічний баланс. Вони йдуть до своїх близьких і можуть з'явитися знову лише через кілька місяців," – поділився він.
Раніше в Генштабі повідомляли, що близько 60% тих, хто після самовільного залишення частини (СЗЧ) виявив бажання служити далі і подали рапорт у застосунку "Армія+", наразі в процесі повернення або вже повністю відновилися на службі в нових частинах.
Крім того, УНІАН повідомляв, що військовослужбовець Сергій Гнездилов, який минулого року провів публічну СЗЧ, оголосив про своє бажання повернутися на службу в Збройні сили України.
#Україна #Збройні сили України #Військовослужбовці #Росіяни #Командир підрозділу #Українське незалежне інформаційне агентство #Армія США #НАТО #Херсонська область #Генеральний штаб Збройних сил України #Солдате! #Українська народна армія #Велика Новосілка #Мораль #Донецьк #Миколаївська область #Психологія #Гардіан #Піхотний батальйон #Старший сержант