Українські дрони вперше досягли Каспійського моря — яку це має значення?

На узбережжі Каспійського моря 6 листопада прогриміли численні вибухи. Під удар потрапили кораблі "Татарстан", "Дагестан" та, ймовірно, декілька малих ракетних катерів. Хоча флотилія обладнана потужною системою протиповітряної оборони, очевидці зазначили, що дрони збивалися автоматними чергами, судячи з відеозаписів.

Згідно з даними місцевої російської адміністрації, вдалося знищити щонайменше один безпілотний літальний апарат.

Інші, ймовірно, вразили ключову базу Каспійської флотилії. Як свідчать геолокаційні дані, опубліковані незалежними розслідувачами в мережі Х, один з ударів був націлений на портову інфраструктуру.

Головне управління розвідки України офіційно підтвердило численним засобам масової інформації свою участь в операції, що отримала назву "інноваційна". Варто зазначити, що перша безпілотна атака в даному регіоні була здійснена в світлий час доби, і в місці, яке характеризується сучасними системами протиповітряної оборони.

Унікальний "кукурудзяний пристрій"

На момент нападу поблизу російської військової бази, ймовірно, знаходилося вісім суден: три малих артилерійських кораблі типу "Буян", два кораблі проекту "Буян-М", один сторожовий корабель класу "Тарантул", ракетний носій "Гепард" та ще один малий ракетний корабель типу "Каракурт". Цю інформацію підтверджують супутникові знімки, опубліковані в Х.

Варто підкреслити, що як "Буяни", так і "Гепард" оснащені системами протиповітряної оборони, зокрема, зенітно-ракетними комплексами. За оцінками російських військових аналітиків, цього було б достатньо для відбиття атаки потужного "кукурудзяника з вибухівкою", але, на жаль, цього не сталося.

Маршрут безпілотного літального апарату не є відомим, проте в області, куди він прибув, знаходяться кілька ракетно-зенітних бригад. Найближча з них розташована у Владикавказі, неподалік від Каспійська. До початку повномасштабного вторгнення Росії, місцеві засоби масової інформації повідомляли, що "Кавказ охоронятиме одна з найсучасніших систем протиповітряної оборони у світі". Йдеться про комплекс "Бук-М3".

Як же вдалося "обійти" цю захисну систему? Хоча розвідники не надають детальної інформації, з наявних відомостей можна припустити, що мова йде про модернізований Aeroprakt A-22. Цей легкий двомісний літак, виготовлений в Україні, був адаптований для використання в безпілотному режимі.

Цей пристрій, який коштує менш як сто тисяч доларів, вже демонстрував свою ефективність далеко в глибині російської території. Наприклад, його залишки були виявлені після удару по підприємству, що виготовляє "шахеди", у Татарстані, що знаходиться більш ніж тисячу кілометрів від українського кордону.

Тоді українські OSINT-аналітики згадували про модифіковану версію A-22, висловивши припущення, що кількість глибинних атак може збільшитися.

У порівнянні з сучасними дронами, Aeroprakt A-22 виглядає швидше як мішень для стрільби, ніж як засіб для ураження. Проте, іронічно, саме ця особливість виявилася ефективною для атак на надводні об'єкти.

"Фактично залітаючи у зону базування кораблів Каспійської флотилії, легкомоторний літак повинен був опинитися під таким перехресним та шквальним вогнем, що шансів проскочити у нього не мало бути. Але він не тільки проскочив, а й успішно вразив ціль", -- пише воєнний аналітик Олександр Коваленко додаючи, що РФ втратила ще одне безпечне місце базування кораблів.

Переміщення суден

Згідно з попередніми відомостями, уражені судна були озброєні ракетами "Калібр" і здійснювали напади на Україну з 2022 року, а також брали участь у військових операціях у Сирії з 2015 року.

Наразі немає конкретної інформації про наслідки ураження, але відомо, що Російська Федерація використовувала дану базу як відносно безпечне укриття. Зокрема, у травні 2024 року сюди були переведені два малих ракетних кораблі проєкту "Каракурт", які перебували в процесі доопрацювання. Раніше ці кораблі базувалися в Чорному морі і планувалося завершити їх будівництво на заводі "Залив" в окупованій Керчі. Один із кораблів цього проєкту, "Аскольд", був спущений на воду за шість місяців до початку повномасштабного вторгнення.

У жовтні 2023 року завод отримав значні ушкодження внаслідок ракетного удару, завданого Збройними силами України. У відповідь на це було ухвалено рішення перемістити судна до Новоросійська. Через постійні атаки на тимчасово окупований Крим, цей порт став новим базовим місцем для Чорноморського флоту Російської Федерації.

Проте у 2024 році українські безпілотники знову перетворили цю зону на вразливу. Новоросійськ неодноразово опинявся під атакою дронів, які завдали шкоди нафтопереробним та військовим об'єктам. Внаслідок цього частину суден почали переміщувати до Каспійського моря. Однак, здається, що навіть це вже не може забезпечити їхню безпеку.

#Росія #Україна #Збройні сили України #Калібр #Артилерія #Бригада #Безпілотний літальний апарат #Порт #Головне управління розвідки Міністерства оборони України #Каспійськ #Дагестан #Татарстан #Літак. #Каспійське море #Каракурт (село) #Каспійська флотилія #Протиповітряна боротьба #Зенітний ракетний комплекс #Флотилія #Ракетний катер #Кавказ #Супутник #Патрульний катер #Владикавказ #Чорноморський флот #Зйомка #Ракета. #Чорне море #Крим #Керч #Новоросійськ #Сирія

Читайте також