
Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп під час розмови з українським лідером Володимиром Зеленським минулого тижня запевнив, що не приймав рішення про зупинку постачання озброєння для Києва. Трамп зазначив, що дав вказівку провести перевірку військових запасів Пентагону після авіаударів США по іранських ядерних об'єктах, але не розпоряджався про призупинення військової допомоги.
Про це повідомляє The Wall Street Journal із посиланням на джерела.
Телефонна розмова Трампа з Зеленським відбулася невдовзі після іншого діалогу очільника Білого дому -- з президентом Росії Володимиром Путіним, у якій Трамп висловив невдоволення відсутністю поступу у досягненні миру в Україні.
Президент США висловив своє глибоке розчарування та зазначив, що не було досягнуто жодного прогресу в переговорах, згідно з інформацією з джерел. У ході бесіди Трамп закликав Путіна зупинити війну, але Кремль підтвердив, що той не погодився.
Згідно з повідомленнями, під час бесіди з президентом Зеленським Трамп підтвердив готовність США надати військову допомогу в обсягах, які можливо буде реалізувати в даних умовах. Проте, Пентагон зазначив, що на даний момент постачання все ще призупинені.
Як пояснила прессекретарка Білого дому Каролайн Левітт, перегляд оборонного експорту ініціював міністр оборони Піт Гегсет: "щоб переконатися, що все, що виходить за межі країни, відповідає інтересам Америки".
Оголошення про призупинення постачання зброї, яке відбулося минулого вівторка, стало несподіванкою не лише для Державного департаменту та Конгресу США, але й для українських лідерів.
Мова йде про критично важливе військове обладнання: зенітні системи Patriot, ракети AIM-120, боєприпаси для гаубиць, ракети Hellfire, GMLRS для HIMARS, протитанкові ракети Stinger та гранатомети. Система Patriot є особливо важливою для України, адже вона може ефективно нейтралізувати російські балістичні ракети.
"Вони дійсно хочуть отримати ці протиракетні ракети -- ті, що вони називають Patriot, -- і ми подивимось, чи зможемо надати певну кількість. Їх дуже важко дістати, ми самі їх потребуємо", -- прокоментував Трамп у червні.
Після бесіди по телефону з президентом США Зеленський поділився стриманим оптимізмом.
"Це, мабуть, була найкраща розмова за весь цей час, вона була максимально продуктивною. Я вдячний за готовність допомогти", -- сказав президент України у зверненні 5 липня.
На брифінгу, який відбувся 2 липня, представник Пентагону Шон Парнелл зазначив, що перевірка запасів є "оцінкою потенціалу".
"Ми в Міністерстві оборони створили структуру для аналізу того, яку зброю і куди ми відправляємо, щоб допомогти президентові й міністрові оборони ухвалювати рішення", -- зазначив він.
За інформацією, наданою представником Міністерства оборони, Об'єднаний штаб завершив аналіз призупиненої допомоги Україні. Генерал Ден Кейн, який очолює Об'єднаний комітет начальників штабів, працює над рекомендаціями для Гегсета стосовно можливого відновлення постачань.
В даний момент Сполучені Штати відчувають зростаючу потребу в системах ракетного перехоплення, особливо після нападу Ірану на авіабазу Аль-Удейд, яку американські збройні сили обороняли, використовуючи системи Patriot. Як зазначив генерал Кейн, це був наймасштабніший запуск перехоплювачів Patriot за всю історію.
Нагадаємо, що минулого тижня з'явилася інформація про те, що Міністерство оборони США зупинило постачання озброєнь в Україну. У Пентагоні пояснили це нібито недостатньою кількістю власних запасів.
Екс-міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що жоден із представників Пентагону, зокрема Гегсет чи його заступник Елбрідж Колбі, не мав повноважень самостійно зупинити надання допомоги. Таке рішення приймалося виключно з погодженням Білого дому.
Вже 7 червня Трамп оголосив, що США відновлять постачання військової допомоги Україні та анонсував ще більше зброї.
#Росія #Іран #Дональд Трамп #Оболонка (снаряд) #Білий дім #Володимир Путін #Володимир Зеленський #The Wall Street Journal #Об'єднаний комітет начальників штабів #Кремль (фортифікаційна споруда) #Ракета. #Пентагон #Авіабаза #Балістична ракета #Міністр оборони #Озброєння #Експорт #Гаубиця #Ракета класу "земля-повітря #AIM-120 AMRAAM #Міністерство оборони США #ГІМАРС #FIM-92 Stinger #Гранатомет #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Павло Клімкін #Шон Парнелл