Трамп оголосив, що Сполучені Штати "встановлять контроль" над сектором Гази.

Президент США Дональд Трамп заявив, що Штати "візьмуть під свій контроль" сектор Гази, після того, як раніше заявив, що не вважає, що у палестинців у Газі є стале майбутнє.

Джерело: Трамп в ході спільної пресконференції з ізраїльським прем'єром Беньяміном Нетаньягу, за інформацією CNN.

Прямі слова Трампа: "Сполучені Штати візьмуть на себе управління сектором Гази, і ми будемо взаємодіяти з цією територією. Ми контролюватимемо її і нестимемо відповідальність за ліквідацію всіх небезпечних нерозірваних боєприпасів та іншої зброї, що залишилася, а також за вирівнювання місцевості та демонтаж зруйнованих будівель".

Деталі: У своїй промові у вівторок Трамп висловив ідею про те, щоб мешканці Гази змогли переселитися на нову територію, яку можуть надати одна або кілька країн Близького Сходу.

Цитата Трампа: "Я маю на увазі, що вони опинилися в такій ситуації, оскільки їм нічого іншого не залишається. Які у них варіанти? На сьогодні це просто велика купа руїн."

Деталі: CNN підкреслює, що ідея Трампа залишити сектор Гази назавжди є провокаційною та може знайти підтримку у найконсервативніших ізраїльських політиків. Проте, навряд чи вона буде прийнята сусідніми країнами Ізраїлю, які вже висловили своє небажання приймати нових палестинських біженців з цього регіону.

У вівторок Трамп охарактеризував цю ситуацію як гуманітарну, підкресливши, що важко уявити, що хтось прагне залишитись у зоні конфлікту.

Замість Гази він запропонував надати палестинцям "хороший, свіжий, красивий шматок землі" для життя.

Однак під час додаткових запитів Трамп недвозначно висловив своє бачення, що не уявляє собі ситуації, в якій палестинці могли б повернутися до Гази.

Згідно з інформацією CNN: "Нетаньягу, що сидів поруч з Трампом в Овальному кабінеті, усміхався під час бесіди. Ізраїльський лідер, опинившись під суперечливим тиском у своїй країні, прибув до Вашингтона, щоб з'ясувати позицію Трампа щодо наступних кроків у питанні припинення вогню в Газі".

"Трамп приписує собі заслуги за угоду про звільнення заручників в обмін на припинення вогню, укладену за кілька днів до його вступу на посаду - і навіть чиновники адміністрації Байдена, що йде, визнали, що швидкий прихід Трампа допоміг чинити тиск на Ізраїль і ХАМАС".

Деталі: Нетаньягу висловив схвалення зусиллям Трампа.

Цитата Нетаньягу: "Вважаю, що президент Трамп вніс значний внесок у ці зусилля, додавши їм відчутної сили та ефективного керівництва."

Деталі: Проте, як зазначається у статті, аби угода набула чинності, Трампу все ще необхідно буде забезпечити виконання двох залишкових етапів трифазного плану. За день до зустрічі з Нетаньягу він не висловлювався з цього питання з особливою впевненістю.

Пряма мова Трампа: "Я не маю жодних гарантій, що це втримається. І я бачив, як жорстоко поводяться з людьми. Я ніколи, ніхто ніколи не бачив нічого подібного".

"Побачимо, як розгортатимуться події далі. Ми стикаємося з надзвичайно непростими особистостями, але існує ймовірність укладення угоди."

Деталі: У Трампа та Нетаньягу є ряд тем для обговорення, окрім питання угоди про припинення вогню. Однією з ключових тем є ситуація в Газі, яку, як стверджував Трамп, необхідно підготувати для відновлення. Він також висловлював ідею про перенесення палестинців, що проживають у цьому регіоні, до Єгипту та Йорданії. Ця тема, ймовірно, залишиться в центрі уваги, коли йорданський король Абдалла відвідає Білий дім наступного тижня.

Згідно з інформацією CNN, існує можливість більш глибокої нормалізації відносин між Ізраїлем та його арабськими сусідами, зокрема Саудівською Аравією, до якої прагнув колишній президент Джо Байден перед подіями 7 жовтня 2023 року. Дональд Трамп, який відкрито висловлює бажання отримати Нобелівську премію миру, може розглядати це як шанс, що має потенціал змінити ситуацію в усьому Близькому Сході та створити новий фронт проти Ірану, спільного супротивника для Єрусалима і Ер-Ріяда.

Деталі: Видання зазначає, що в останні місяці президентства Байдена, відносини між лідерами США та Ізраїлю стали настільки напруженими, що вони не спілкувалися протягом кількох місяців, незважаючи на те, що війна в Газі тривала, а помічники Байдена докладали чимало зусиль для встановлення перемир'я.

Перед виборами, які відбулися в листопаді минулого року, у команді Байдена панувала впевненість, що Нетаньягу підтримує Трампа. Вони вважали, що Трамп зможе надати йому значно більше можливостей для реалізації своїх військових амбіцій, ніж тодішня віце-президентка Камала Гарріс.

Ці передбачення виявилися точними, - зазначає видання.

Трамп вже зняв заборону на постачання важких бомб до Ізраїлю, скасувавши одну з небагатьох політик часів Байдена, спрямованих на здійснення тиску на Ізраїль на тлі його війни в Газі.

За інформацією CNN: "Цього тижня він може зробити ще один крок вперед. Нетаньяху разом із своєю делегацією має намір під час свого візиту тиснути на адміністрацію Трампа, щоб домогтися прогресу в питанні продажу зброї на мільярди доларів, включаючи тисячі нових бомб, ракет, артилерійських систем та інших видів озброєння".

"Якщо Трамп піде на це, це означатиме новий рівень підтримки Ізраїлю з боку Сполучених Штатів і сигнал про готовність Трампа задовольнити прохання Нетаньягу в момент глибокої невизначеності на Близькому Сході".

Факти: Коли Нетаньягу висловив свої вітання Байдену з нагоди його перемоги на виборах 2020 року, Трамп виявив гнів, сприйнявши цей жест як зраду.

Навіть через три роки після того, як 7 жовтня 2023 року ХАМАС здійснив найстрашнішу терористичну атаку в історії Ізраїлю, було очевидно, що образи Трампа не зовсім вщухли.

Цитуючи CNN: "Нетаньягу, безумовно, сподівається, що напруженість буде проігнорована під час його візиту у вівторок. Ймовірно, що його спілкування з Трампом не міститиме явних конфліктів, які домінували у його стосунках з Байденом протягом останнього року його президентства".

#Іран #Політик #Дональд Трамп #Артилерія #Білий дім #Президент (державна посада) #Джо Байден #CNN #Ізраїль #Палестина (регіон) #Прем'єр-міністр #Біньямін Нетаньяху #Вашингтон, округ Колумбія #Ракета. #Біженець #Близький Схід #Єрусалим #Місто Газа #Сектор Газа #Король #Йорданія #Тероризм #Нобелівська премія миру #Саудівська Аравія #ХАМАС #Ер-Ріяд #Овальний кабінет #Єгипет #Палестинці #Араби

Читайте також