Тарифи на електроенергію в Україні: хто відчує зміни в цінах на електрику з лютого та які наслідки це матиме.

В Україні можливе збереження тарифу на електроенергію навіть після завершення опалювального сезону. З 1 лютого вводяться нові умови для споживачів, які використовують електрику для обігріву своїх домівок. За попередніми правилами, пільговий тариф на опалення скасовувався при досягненні високих обсягів споживання, тоді як за новими нормами він буде закріплений за певною кількістю електроенергії.

Про те, як зміняться тарифи в Україні та що варто знати про останні зміни, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Коли і яким чином можуть відбутися зміни в тарифах на електричну енергію?

Постановою Кабінету Міністрів України №632 встановлено тариф на електричну енергію в розмірі 4,32 грн за кВт*год, який буде чинним до 30 квітня 2025 року. Після цього існує кілька можливостей: або тариф на електрику підвищать, або ж термін дії цієї постанови продовжать ще на один рік. Аналіз попередніх років свідчить, що обговорення стосовно підвищення тарифів на електроенергію зазвичай завершується в травні, а вже з червня-липня ціни на електрику зазнають зростання.

Зараз в уряді підвищення тарифу на струм не обслуговують. В Міністерстві енергетики вкрай неохоче коментують цю тему. Міністр Герман Галущенко під час свого виступу в Раді заявив, що піднімати тариф не планують. "По тих розрахунках, які ми бачимо вже по факту проходження за пів року, коли цей тариф був запроваджений, він дає можливість збалансувати фінансовий ринок і не накопичувати боргів саме у цьому сегменті", - сказав він.

За інформацією OBOZ.UA, ймовірно, про підвищення тарифу після завершення опалювального сезону не йдеться. "Зараз умови не ті", - коротко пояснюють співрозмовники. Якщо війна закінчиться цього року, то підвищення тарифів може відбутись за наполегливої рекомендації міжнародних партнерів та кредиторів. Однак разом з тим після завершення війни мають відбутись парламентські та президентські вибори. А політики вкрай неохоче йдуть на непопулярні кроки напередодні виборів.

Інколи в медіа з'являються повідомлення про можливі зміни цін на електроенергію. Проте жоден з цих варіантів не підлягає серйозному обговоренню. Сьогодні існує усвідомлення, що після завершення війни Україні доведеться поступово відмовитися від субсидій для всіх громадян, що передбачено постановою про ПСО (публічні зобов'язання). Наразі урядова постанова про ПСО зобов'язує постачальників електричної енергії реалізовувати її за встановленим тарифом.

Якщо цю постанову скасують, ціна формуватиметься так само, як зараз формується тариф на воду: шляхом підрахунку вартості складових тарифу та узгодження розрахунків з Нацкомісії з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). "Це все питання на після війни", - пояснюють співрозмовники OBOZ.UA в уряді.

Які зміни відбулися в урядових структурах?

Кабінет міністрів змінив тариф для тих українців, які використовують електроенергію для опалення. Важливо зазначити, що йдеться не про споживачів, які мають електричні обігрівачі чи встановили електричну теплу підлогу в якості додаткового джерела тепла. Щоб перейти на спеціальний тариф, треба щоб в паспорті на будинку чи квартиру було зазначено електричний тип опалення помешкання.

Цей "ексклюзивний" тариф починає діяти з жовтня і триватиме до 30 квітня 2025 року. Раніше ним могли користуватись лише ті, хто споживав до 2000 кВт*год електроенергії на місяць. Якщо ж споживалося 2001 кВт*год, за весь обсяг доводилось платити за звичайним тарифом. Згідно з новими умовами, пільговий тариф поширюється на 2000 кВт*год, навіть якщо споживання перевищить цю межу.

"Діяв такий принцип: до 2000 спожитих кВт на місяць - 2,64 грн/кВт*год, понад 2000 кВт на місяць - 4,32 грн/кВт*год. Якщо споживання перевищувало норму хоча б на 1 кВт, то застосовувався звичайний тариф на весь обсяг. Зараз Уряд прийняв зміни, які фіксують тариф на рівні 2,64 грн/кВт*год за перші 2000 кВт незалежно від загального обсягу споживання. Ті, хто використає понад норму у 2000 кВт*год, усе одно матимуть фіксований пільговий тариф за ці перші 2000 кВт/год. А вже починаючи з 2001-го кВт тариф застосовуватиметься звичайний", -- пояснює директорка ТОВ "Волиньелектрозбут" Оксана Гентіш.

Гентіш також зазначає, що використовуються коефіцієнти зонного обліку, які враховують різні часові періоди. Для споживачів, які користуються лише електричним опаленням або проживають у багатоквартирних будинках без газу, при наявності двозонного лічильника діє "нічний тариф". Цей тариф застосовується до фіксованої ціни на перші 2000 кВт*год.

"Наприклад, домашній споживач, котрий має двозонний лічильник і зареєстровану електроопалювальну систему, може скористатися тарифом 1,32 грн з 23:00 до 7:00 на перші 2000 кВт*год загального споживання (день і ніч) протягом опалювального сезону", - уточнила директорка.

Яка вартість електроенергії в Україні та в країнах Європейського Союзу?

В Україні досі діють одні з найнижчих тарифів на електроенергію в Європі. Серед 39 країн, дані про які збирає Євростат, у 29 з них тарифи вищі, а в 9 – нижчі. Зокрема, менше за українців сплачують за електрику жителі Туреччини, Грузії, Боснії і Герцеговини, Сербії, Угорщини, Чорногорії, Албанії, Північної Македонії та Болгарії. При цьому тариф у Болгарії практично відповідає українському. Слід зазначити, що Євростат використовує дані за 2024 рік, тому частина порівняльної інформації може бути вже неактуальною.

Наприклад, у сусідній Молдові з січня 2025 року тариф на електроенергію зріс до 4,1 леїв за кВт*год, що еквівалентно приблизно 10,3 грн. Однак це, скоріше за все, є тимчасовим заходом. Молдавська ДРЕС, розташована в Придністров'ї, раніше використовувала безкоштовний російський газ для генерації електроенергії. Проте з 1 січня 2025 року Росія припинила постачання блакитного пального в цю проросійську невизнану республіку. В результаті Молдова змушена купувати електрику в Румунії. Тим не менш, країна планує з допомогою Європейського Союзу організувати постачання газу в Придністров'я, що може дозволити відновити роботу ДРЕС.

Після закінчення війни Україні доведеться інвестувати значні кошти в відновлення та посилення своєї енергетичної незалежності. Разом з тим, економічна ситуація залишатиметься складною, тож коштів для того, щоб компенсувати більш низькі тарифи для населення, може не вистачати. Підвищення тарифів на електроенергію неминуче, проте щонайменше найближчим часом планів перегляду цін немає.

#Росія #Українці #Україна #Європа #Європейський Союз #2014 Президентські вибори в Україні #Угорщина #Молдова #Грузія (країна) #Уряд України #Теплова енергія #Електрика #Природний газ #Енергетична галузь #Електрична енергія #Албанія #Сербія #Болгарія #Споживач #Румунія #Туреччина #Робити #Чорногорія #Центральне опалення #Електричний струм #Придністров'я #Євростат #Північна Македонія #Республіка #Статистика #Боснія і Герцеговина

Читайте також