Які ризики виникають, якщо не повернутися в Україну?
Чоловіки-студенти та викладачі можуть виїжджати за кордон під час дії воєнного стану в Україні. Втім, це стосується не всіх.
Про те, хто має право на перетин кордону та за яких обставин, в коментарі для сайту ТСН.ua роз'яснила адвокат Марина Бекало.
Відповідно до норм, що регулюють перетин державного кордону, чоловіки у віці від 18 до 22 років, які навчаються на стаціонарній формі вищої освіти і отримують ступінь бакалавра або магістра в галузі медицини, фармацевтики або ветеринарії, мають право виїзду за кордон.
"Така можливість для студента відкрита тільки в рамках програми академічної мобільності, що базується на угоді між українським навчальним закладом та закладом освіти за кордоном," - підкреслила Марина Бекало.
Для виїзду за межі країни в рамках цієї освітньої програми студент повинен презентувати на пункті контролю чотири документи: електронний квиток студента, військовий обліковий документ, копію угоди про академічну мобільність та підтвердження від вищого навчального закладу про направлення студента на навчання у закордонний навчальний заклад.
У фінальному документі необхідно надати інформацію про угоду між українським вищим навчальним закладом та іноземним університетом, тривалість навчального семестру, протягом якого студент має право перебувати за кордоном, відсутність незадовільних оцінок за останні два семестри, а також факти перескладання заліків і екзаменів. Крім того, слід включити документ, що підтверджує рівень володіння мовою, якою проводиться навчання в іноземному закладі.
"На нашу думку, для студентів існують досить суворі норми та обмеження щодо виїзду за кордон для навчання. Це стосується вікових категорій, спеціальностей та вимог до рівня знання мови навчання в закордонних університетах," - зазначає Марина Бекало.
В свою чергу, для науково-педагогічних працівників не існує жодних обмежень щодо виїзду за кордон.
"Звертаю увагу, що порядок виїзду чоловіків, які є науково-педагогічними працівниками українських ВНЗ, ані правилами перетину кордону, ані іншими профільними нормативно-правовими актами не регулюється", -- зазначила адвокатка.
За інформацією Марини Бекало, Міністерство освіти і науки дійсно надсилає запити до Державної прикордонної служби з проханням розглянути варіант перетворення кордону для зазначених осіб.
"Проте, важливо підкреслити, що видача або затвердження подібних листів Міністерством освіти і науки не регулюється жодним законодавчим актом. Це ставить під сумнів прозорість і справедливість такої процедури виїзду за кордон, а також викликає питання про те, які саме викладачі дійсно можуть отримати ці листи від МОН," - зазначає Марина Бекало.
Одночасно, існуюче законодавство не встановлює санкцій за несвоєчасне повернення військовозобов'язаних чоловіків у терміни, визначені в документах, що регулюють їх виїзд.
Таким чином, якщо чоловік не з'явиться в Україну або повернеться із затримкою, що вказана, наприклад, у листі Міністерства освіти і науки, його не можуть притягнути до юридичної відповідальності.
Раніше Марина Бекало роз'яснювала, які студенти можуть претендувати на відстрочку та чи можливо "продовжити" її за допомогою академічної відпустки.
#Державна прикордонна служба України #Документ #Воєнний стан #Студент #Законодавство #Адвокат. #Обмеження в часі #Вищий навчальний заклад #Міністерство освіти і науки України #Академічний термін #Нормативно-правовий акт #Державний кордон #Ступінь магістра #Ступінь бакалавра #Юридична відповідальність