Попри зусилля російської пропаганди, яка намагається створити романтичну картину життя в українських населених пунктах після окупації, реальність стає все гіршою. І мова йде не лише про зруйновані внаслідок бойових дій споруди, а й про те, що відбувається з основними ресурсами для існування – з водопостачанням.
Детальніша інформація про ситуацію доступна в матеріалах OBOZ.UA.
На краю катастрофи
Нині з водою на окупованій частині Донецької області справжня катастрофа. Станом на сьогоднішній день регіон замість необхідних 850 тисяч кубів води на добу отримує лише третину.
Найскладніша обстановка спостерігається в обласному центрі та в Макіївці, яка є містом-супутником Донецька. У цих районах з'явилося рішення подавати воду до осель лише раз на три дні.
Те, що рівень запасів води в "республіці" впав до критичної позначки, змушений був визнати і гауляйтер Денис Пушилін. Але у "водній блокаді" він звично звинуватив Збройні сили України. Ну, і "аномально спекотну погоду".
Територія великого розпилу
Пост у Telegram від Олега Царьова, зрадника України, викликав чимало обговорень щодо ситуації в Донецьку. Він також зазначив, що Міністерство оборони РФ має стосунок до розподілу ресурсів, через що місцеві жителі страждають від нестачі води.
Проблема, з якою ми зіткнулися (яка загострилася після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну), вимагала термінового вирішення. У 2023 році було рекордно швидко і за астрономічні кошти реалізовано проект водопостачання Дон-Донбас, що прокладається від річки Дон. Це масштабне будівництво охопило майже 200 км, включаючи дві паралельні лінії трубопроводу діаметром 1,2 метра, вісім насосних станцій, десятки перехресть через дороги та водні перешкоди, а також резервуари для накопичення води.
Початкова вартість будівництва водогону становила 70 мільярдів рублів, але в подальшому ця сума значно зросла — за деякими оцінками, майже втричі перевищила початкові розрахунки. Проектом безпосередньо керував заступник міністра оборони Росії Тимур Іванов, який особисто контролював процес будівництва, перевіряючи ключові етапи виконання робіт, заслуховуючи доповіді та проводячи зібрання на місці. Після його звільнення та арешту, ім'я Іванова неодноразово з'являлося в розслідуваннях, пов'язаних з розкраданнями та корупційними схемами під час реалізації проекту "Велика вода". На початку року з'явилася інформація про те, що Міністерство оборони вимагало повернути 4 мільярди рублів з Військово-будівельної компанії, що займалася будівництвом водогону, — зазначив Царьов.
Царьов додав, що водовід вивели зрештою на проєктну потужність, але води донеччанам він не дав: "Проєктні 288-300 тисяч кубометрів на добу ледве покривають половину (!!!) щоденної потреби агломерації Донецька та околиць у воді, а до більшості абонентів централізованих мереж вона просто не доходить". До речі, Пушилін навів інші дані - ледь покриває третину.
Тепер зрадник Царьов скаржиться, що "ситуація дійсно безвихідна".
"Регіон залишився на межі повноцінного водного колапсу: промислові підприємства ледве функціонують, Зуївська ТЕС під загрозою зупинки через брак води для охолодження обладнання - ситуація, що загрожує масовими відключеннями електрики і остаточним комунальним паралічем", - написав він.
Розширила думки Царьова і журналістка донецького видання "Блокнот" Юлія Скубаєва. "Донецьк не має води не через відсутність дощу, а через те, що проектувальники, чиновники та підрядники забули про здоровий глузд. Це не природна посуха. Це наслідок систематичної відмови держави від стратегічного планування. Причини криються в корупції, байдужості, нерозумінні та брак політичної волі (...) Ніхто не хоче відверто визнати: проблема води не в її нестачі, а в тому, що її або розтратили, або вкрали. І тепер не врятують ні молитви, ні жодні жертви у вигляді кримінальних справ", - зазначила вона.
Які події наразі відбуваються в Донецьку?
Скандал призвів до того, що "урядовцям ДНР" та "керівникам місцевих адміністрацій" заборонили відпустки до окремого розпорядження. Окупантам знову заявили, що "ситуація буде вирішена". Однак місцеві жителі не вірять у ці обіцянки.
"Ми з року в рік чуємо обіцянки, але все це брехня. Знаєте, як до цього було з водою? Деякий час тому її нам давали раз на день - на 3-4 години. Вона текла тонкою цівкою, тому ми ставили ємність і вона повільно наповнювалася. Але цю воду категорично не можна пити, на ній не можна готувати їжу: вона іржава, від неї смердить болотом! Ба більше, нею і митися не можна! І прати в ній теж (наприклад, білизну)! Хіба тільки змивати туалет", - розповіла OBOZ.UA мешканка Калінінського району окупованого Донецька.
Жінка мешкає в індивідуальному будинку. За її словами, в місті вже давно встановлені місця, куди доставляють воду. Найближча з цих точок розташована за два кілометри від її оселі.
"Отже, я зможу добратися туди, але повернутися вже точно не вдасться. Ті, хто має автомобілі, підвозять себе, але таких небагато. Найбільше труднощів, звичайно, відчувають літні люди," - ділиться думками донеччанка.
Вона також зазначила, що навіть для того, щоб прийняти душ, їй доводиться купувати воду в магазинах, і це стає значною статтею витрат: "Якщо так далі піде, ми перетворимося на неохайних, диких безхатків".
Ще одна проблема тих, хто живе в приватному секторі, - відсутність поливу. "Йдеться давно не про квіти. Ми з року в рік саджаємо город, сподіваючись на диво. Так і в цьому - але дива не сталося. Огірки, томати - все під цим палючим сонцем згоріло, бо немає чим поливати. Перці ж ще якось тримаються. Сьогодні в нас немає води, а завтра вже не буде їжі. Дуже погана перспектива", - додала донеччанка.
Тим часом, за словами наших співрозмовників в окупованому місті, у стаціонарах місцевих лікарень уже зафіксовано різке зростання кількості пацієнтів зі шлунково-кишковими інфекціями. "Надходять і важкі, одразу під крапельницю. Але навіть у медустановах найжорстокіша нестача води. Її підвозять, але мало. Та й чистоту тут забезпечити неможливо, що вже говорити про стерильність", - каже медсестра одного з відділень.
Після примусової анексії окупованої частини Донецької області до Росії, колаборанти сподівалися на покращення умов життя. Проте навіть вони вже втратили віру в це. Хоча деякі особи все ще продовжують писати листи – адресуючи їх Путіну.
Згідно з заявою гауляйтера окупованої території Пушиліна, за наказом Путіна Москва надіслала до Донецька 75 водовозів з водіями, які виконуватимуть роботу в дві зміни.
Геніальне "вирішення" проблеми. Як то кажуть, "русскій мір" у всій красі.
#Росія #Донецька область #Україна #Збройні сили України #Донецька Народна Республіка #Володимир Путін #Бойові дії #Макіївка #Москва #Вода #Міністр оборони #Військова окупація #Підприємницька діяльність #Помідор. #Корупція #Донецьк #Російський рубль #Роздрібний магазин #Дон (річка) #Резервуар для зберігання #Катастрофа #Граф. #Державна пропаганда в Російській Федерації #Параліч #Будівництво #Гауляйтер! #Зуївська електростанція #Денис Пушилін #Олег Царьов #Астрономія #Водій (особа) #Калінінський район, Донецьк