Соціологічне дослідження виявило, що в Україні найбільшу довіру серед населення здобули Володимир Зеленський та Валерій Залужний.

Про це в інтерв'ю РБК-Україна сказав директор Соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович.

"На початкових етапах довіри в Україні ключовими фігурами є Зеленський та Залужний. Їх політичні формування демонструють найвищі рейтинги. Як уявна політична сила Залужного, так і фактична політична сила Зеленського", - зазначив він.

Соціолог підкреслив, що наразі ще зарано оцінювати, як довго триватиме нинішній стан "єднання навколо прапора", адже з початку 2025 року рівень довіри до Зеленського суттєво зріс.

Антипович зазначив, що з моменту початку війни рівень довіри різко зріс, досягнувши майже 90%, проте з часом почав знижуватися. "Врешті-решт, він стабілізувався на різних відмітках, приблизно 50% або 70%, а потім знову починав підвищуватися у відповідь на певні події", – пояснив він.

Зокрема, розпіарений 2023-го року контрнаступ сильно підняв настрої, бо довіра вже почала спадати. "І ось у нас почався, щонайменше в медіа, контрнаступ, і довіра знову виросла", - повідомив соціолог.

"Потім вона знову почала спадати - і відбувається Курська операція. Знову був сплеск: ось, то ми можемо, ми їм дали по зубах.... Знову пішло певне зростання довіри, яке потім почало спадати", - сказав він.

На його думку, ситуація змінюється хвилеподібно, залежно від подій. "У грудні 2024 року та січні цього року опитування показували дійсно близько 52-54% довіри до Зеленського. Потім відбувся цей інцидент в Овальному кабінеті, що значно поліпшило громадське ставлення до влади, зокрема до президента Зеленського," - підкреслив він.

Він зазначив, що довіра до Зеленського не піднялася до високих рівнів відразу, але з 52-54% збільшилася до 60-67%. "Як видно з показників за квітень-травень, ми спостерігаємо стабільність на рівні 70%. Для того, щоб покращити ситуацію, очевидно, нам знадобляться нові обставини, умови та інформація, щоб довіра могла продовжувати зростати", - додав Антипович.

Тому ставлення до Зеленського залежить від подій на фронті, залежить від обставин в державі, залежить від міжнародної арени, сказав соціолог.

"Якщо говорити, що Валерій Залужний просів у довірі, то мова йде про 1-2-3-4-5%, тобто мінімально. Він надалі залишається в топі поруч з Зеленським. Тому не підтверджую моментів, які стосуються просідання його довіри", - сказав Антипович.

Щодо електоральних рейтингів, ситуація може змінюватися в залежності від обставин та появи нових конкурентів у цій сфері, зазначив він.

"Залужний викликає як позитивні, так і нейтральні реакції. Його сприймають як захисника-батька, котрий не відправляв своїх підлеглих на смерть, не підірвав мости і не дозволив відокремити частину України. Він захищав країну, виступаючи як сучасний військовий, а не як генералісімус із радянського минулого", – зазначив Антипович.

На його думку, Залужний є символом захисту держави та українського народу. Це сприйняття більше базується на емоціях, ніж на раціональних аргументах, адже українці відомі своєю емоційністю.

"Чому раціональне сприйняття на сьогоднішній день ще не працює? Тому що немає виборів. Звичайно, перед виборчою кампанією, під час виборів, коли з'являється реалістичний бій на електоральному полі, то потрібно буде відповідати, що ти зробив для держави, де ти був останні роки тощо. І тоді з'явиться шанс для прагматичного чи раціонального вибору", - додав соціолог.

Антипович підкреслив, що порівняти Залужного з кимось іншим важко. "В нашій історії немає подібних випадків. Було б корисно знайти якусь аналогію, але, на жаль, її немає", - зазначив він.

Його думка полягає в тому, що ця особа виявилася в удачному місці в удачний час. "Можна стверджувати, що українець, в певному сенсі, покладав надії на Залужного під час початку війни... І він дійсно втілював в собі образ звичайних українців," - зазначив він.

"Інтерв'ю цього чоловіка викликають сльози. Я читав їх ще в 2023 році. Чи продовжує він їх давати зараз – не знаю, але аналізуючи його рейтинг довіри, можу сказати, що він залишився незмінним. Хоча це й було передбачувано, і, як соціолог, я очікував, що після його звільнення пройде певний час, і люди трохи забудуть про нього. Подій стільки сталося... Це логічно, але, виявляється, його не забули. Він, наче, залишився в пам'яті українців якоюсь невидимою ниткою", - зазначив Антипович.

#Українці #Міст #РБК-Україна #Президент (державна посада) #Володимир Зеленський #Радянський Союз #Емоції #Курськ #Соціологія #Контрнаступ #Нація #Конкуренція (економіка) #Боротьба #Реалізм #Сприйняття #Довіра (соціальні науки) #Рейтинг (соціологічна група) #Політична партія

Читайте також