
Наразі економічних підстав для масового повернення людей немає. Доходи в Україні не наближаються до доходів в країнах перебування українців.
Про це сказав макроекономіст, банкір, доктор економічних наук, експерт у сфері міграційної політики Андрій Гайдуцький в інтерв'ю "РБК-Україна".
Згідно з думкою експерта, важливо звернути увагу на характеристику українських біженців за кордоном. Результати опитування, проведеного компанією Info Sapiens на замовлення Центру економічних стратегій, вказують на те, що на початку 2025 року ситуація виглядає наступним чином: 56% складають працевлаштовані особи та підприємці, 16% - студенти, 18% - безробітні (включаючи тих, хто не бажає працювати), а 10% - це пенсіонери та особи, що не можуть працювати.
Експерт зазначає, що в разі встановлення миру до країни повернуться приблизно 30% населення, серед яких переважатимуть пенсіонери, безробітні, а також невелика кількість осіб з інших категорій.
Доктор економічних наук відзначив, що немає економічних причин для широкомасштабного повернення людей. Рівень доходів в Україні не досягає показників країн, де нині проживають українці.
"Вважається, що мігрант готовий повернутись, якщо рівень оплати праці на батьківщині хоча б в два рази менший, ніж в країні його працевлаштування, адже йому не потрібно платити за оренду житла на батьківщині. Але зараз в Україні зарплати в чотири рази нижчі, ніж в Польщі (а не в два рази), і в 7-8 разів - порівняно з Німеччиною", -- каже він.
Тому, додає він, щоб повернути українця з Польщі, потрібно вдвічі підняти його зарплатню в Україні, а щоб повернути його з Німеччини - потрібно підняти таку зарплатню в чотири рази.
"Але який роботодавець в Україні зацікавиться таким працівником? Саме тому в Європі держави майже не займаються програмами повернення своїх мігрантів, оскільки це вимагає значних витрат," -- підсумував Гайдуцький.
Нагадаємо, що в Чехії празький міський суд виніс вирок Володимиру Гергелю, засновнику благодійної організації Help Ukraine. Йому призначено покарання у вигляді 5 років і 6 місяців позбавлення волі за нецільове використання державних субсидій, призначених для підтримки українських біженців. Крім того, Гергелю заборонено займати керівні посади в благодійних організаціях протягом того ж терміну. Він не визнає свою провину і має намір оскаржити рішення суду в апеляційному порядку.
#Українці #Україна #Європа #РБК-Україна #Німеччина #Чеська Республіка #Прага #Біженець #Польща #Сміливіше. #Благодійна організація #Пенсіонерка #Мігрант #Портрет #Безробіття #Доктор наук