
Військові витрати в Європі (включно з Росією) зросли на 17% до 693 млрд доларів і стали основним чинником глобального зростання таких витрат у 2024 році.
Цю інформацію надає Стокгольмський інститут дослідження проблем миру (SIPRI), як зазначає "Європейська правда".
З початком третього року конфлікту в Україні витрати на оборону в Європі продовжували підвищуватися, перевищуючи показники, зафіксовані в період завершення холодної війни.
У 2024 році всі європейські країни, крім Мальти, збільшили свої військові витрати.
У 2024 році військові витрати Російської Федерації, за прогнозами, сягнули 149 мільярдів доларів, що на 38% перевищує показники 2023 року і вдвічі більше, ніж у 2015 році. Ці витрати склали 7,1% від ВВП країни та 19% усіх її державних витрат. Водночас, загальний обсяг військових витрат України зріс на 2,9%, досягнувши 64,7 мільярда доларів, що становить 43% від російських витрат. У 2024 році Україна відзначилася найбільшим військовим навантаженням серед усіх країн, з 34% ВВП, що свідчить про серйозність ситуації.
"Росія знову значно збільшила свої військові витрати, збільшивши розрив у витратах з Україною", - сказав Дієго Лопес да Сілва, старший дослідник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI.
"На сьогоднішній день Україна направляє всі свої податкові надходження на потреби армії. В умовах таких суворих фінансових реалій країні буде важко продовжувати нарощувати витрати на оборону," - зазначив він.
Крім того, у 2024 році кілька країн Центральної та Західної Європи зазнали безпрецедентного зростання військових витрат у зв'язку з реалізацією нових зобов'язань щодо видатків та масштабних планів закупівель. Військові витрати Німеччини зросли на 28 % і досягли 88,5 млрд доларів, що зробило її найбільшим витрачальником на ці потреби у Центральній та Західній Європі і четвертим у світі. Військові витрати Польщі зросли на 31 % до 38,0 млрд доларів у 2024 році, що становить 4,2 % ВВП Польщі.
"Вперше з часу возз'єднання Німеччина зайняла позицію найбільшого військового витрачальника в Західній Європі, що стало наслідком запровадження у 2022 році спеціального оборонного фонду обсягом 100 мільярдів євро", - підкреслив Лоренцо Скараццато, дослідник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI.
"Недавні політичні рішення, ухвалені в Німеччині та ряді інших європейських держав, вказують на те, що Європа вступила в етап значних і зростаючих військових витрат, який, ймовірно, продовжиться протягом найближчих років", зазначив він.
Як відомо, президент США Дональд Трамп здавна критикує Європу за недостатні видатки на оборону та нещодавно заявив, що вимагатиме від союзників збільшення видатків до 5% ВВП. Такого показника зараз не досягають і США.
Держсекретар США Марко Рубіо визнав, що збільшення оборонних витрат країн-членів НАТО до 5% не може відбутися миттєво, але це той показник, до якого потрібно рухатись, і Сполучені Штати також налаштовані збільшувати свої оборонні видатки.
#Росія #Дональд Трамп #Україна #Європа #Холодна війна #Центральна Європа #Президент (державна посада) #НАТО #Німеччина #Українська правда #Євро #Друга Польська Республіка #Валовий внутрішній продукт #Західна Європа #Мальта #Державний секретар Сполучених Штатів Америки