Які проблеми пов'язані з твердженням, що науковці "воскресили" лютововків з "Гри престолів", які вже давно зникли з лиця Землі - BBC News Україна

Нова обкладинка журналу Time викликала великий резонанс. Її головний герой - лютововк, який став відомий завдяки появі в серіалі "Гра престолів".

Цей вид, відомий як Aenocyon dirus (страшний вовк), дійсно існував і пересувався територіями Північної та Південної Америки, але його існування припинилося більше ніж 10 тисяч років тому.

Напередодні американська біотехнологічна фірма Colossal Biosciences повідомила про успішне створення трьох малюків зниклого виду, використовуючи технології генної інженерії та зразки стародавньої ДНК.

Двох самців назвали Ромулом і Ремом на честь засновників Риму, а самицю - Кхалісі, як головну героїню серіалу "Гра престолів", де згадуються ці тварини.

Однак, хоча виведення тварин є серйозним технологічним проривом, незалежні експерти кажуть, що вовченята насправді не належать до виду лютововків.

Згідно з інформацією Time, науковці з Colossal Biosciences змогли отримати ДНК з скам'янілих решток вовків жахливих, які зберігаються в музеях США.

Потім внесли в геном сірого вовка Canis lupus кілька мутацій, що мали надати тварині риси вовка жахливого: більший розмір і вагу, більші зуби, щелепи та білу шерсть.

Відповідно до інформації, наданої в пресрелізі компанії, науковці здійснили 20 модифікацій у 14 генах сучасного вовка. Після цього отримані клітини були інтегровані в яйцеклітини домашніх собак, які виконали роль сурогатних матерів.

Дитинчата народилися шляхом кесаревого розтину, щоб звести до мінімуму ризик ускладнень.

Colossal Biosciences, з вартістю, що у січні становила 10 мільярдів доларів, утримує вовків на закритій фермі, яка займає 800 гектарів, розташованій у невідомій місцевості на півночі Сполучених Штатів.

Компанія не надає додаткових деталей щодо проведеного експерименту.

Компанія Colossal Biosciences раніше вже анонсувала свої ініціативи щодо використання подібних інноваційних технологій для відтворення вимерлих видів, зокрема шершакавого мамонта та сумчастого вовка.

У той же час фахівці підкреслюють суттєві біологічні відмінності між вовком, зображеним на обкладинці журналу Time, і тим, який існував і полював в епоху останнього льодовикового періоду.

"Це сірі вовки, які були генетично змінені", - зазначає Філіп Седдон, зоолог з університету Отаго в Новій Зеландії.

На думку науковця Ніка Роуленса з університету Отаго, ця точка зору є слушною.

"Colossal не здійснювала клонування лютововка, - зазначив палеогенетик. - ДНК древніх вовків, яку було отримано зі скам'янілих залишків, настільки зруйнована, що її неможливо біологічно відтворити чи клонувати."

Згідно з інформацією, наданою доктором Роуленсом, вовки відокремилися від сірих приблизно 2,5-6 мільйонів років тому, що сталося в результаті еволюційних процесів.

"Це абсолютно інший тип, - зазначає він. - Компанія Colossal провела порівняння геномів вовка жахливого і сірого, і дійшла висновку, що для відновлення вимерлого виду потрібно внести лише 20 змін у 14 генах звичайного сірого вовка, незважаючи на те, що вовк має приблизно 19 000 генів."

Малюки, без сумніву, нагадують те, як багато хто уявляє собі лютововка, і ця оповідь викликала інтерес у всьому світі. Чому ж наукове розмежування є настільки суттєвим?

"Адже вимирання - це остаточний процес," - зазначив Роуленс у розмові з BBC News.

"Якщо вимирання не відбуватиметься, як ми зможемо засвоювати уроки з наших помилок? Чи справді ми стверджуємо, що можемо безкарно знищувати природу, що тварини можуть зникати, але їх завжди можна буде повернути?"

#Північна та Південна Америка #Зуб #Новини Бі-Бі-Сі #Південна Америка #Нова Зеландія #Експеримент #Види #Тварина #Клітина (біологія) #ДНК #Пес. #Щелепа. #Мутація #Джин. #Вовк #Гра престолів #Вимирання #Яйцеклітина #Хутро. #Генна інженерія #Біотехнології #Північна Америка #Останній льодовиковий період #Зоологія

Читайте також