
Поганий урожай яблук, груш і слив може бути зумовлений... їх сусідством.
Існує безліч причин, чому врожай фруктових дерев може бути незадовільним, і найчастіше це пов'язано з погодними умовами. Проте іноді дерева можуть потерпати через сусідство з певними рослинами. Багато людей не усвідомлюють, що деякі види рослин не терплять одна одну, тому їх слід розміщувати на відстані. Про це повідомляє видання Homes and Gardens.
"Вибір невідповідних сусідів для фруктових дерев може негативно вплинути на їхній ріст, знизити врожайність і, в окремих випадках, навіть завдати шкоди деревам або іншим рослинам", - пояснює експерт з садівництва Робін Фелпс.
Видання за допомогою експертів визначило, які рослини є радше ворогами, ніж друзями фруктових дерев.
Волоський горіх не можна садити поблизу яблунь, груш, персиків чи слив.
"Розміщуйте волоські горіхи на відстані не менше 50 футів, а краще - понад 100 футів, якщо це можливо, від яблунь, груш, персиків, слив і вишень. Дерева волоського горіха виробляють токсичну речовину під назвою юглон, яка негативно впливає на багато рослин. Цей компонент виділяється через корені, листя та оболонки горіхів, пригнічуючи ріст чутливих рослин", - зазначила Фелпс.
За її словами, через сусідство з горіхом фруктові дерева можуть надто повільно рости, жовтіти і навіть загинути.
Є багато рослин, які не хочуть рости поруч із фенхелем, зокрема це цитрусові та кісточкові фруктові дерева. Щоб уникнути проблем, відстані в 10-12 футів має бути достатньо, стверджує експертка.
"Фенхель має алелопатичні властивості, що означає, що він випускає хімічні сполуки, здатні гальмувати розвиток рослин, що ростуть поруч. Він активно змагається за ресурси, такі як поживні речовини та вологу, що може негативно вплинути на молоді фруктові дерева," - зазначив Фелпс.
Особливо чутливі цитрусові та кісточкові. Фенхель найкраще висаджувати на окремому місці, якомога далі від плодових дерев. Це піде на користь і тим, і іншим.
Поганий ріст дерев може бути спричинений не тільки токсичними речовинами, які виділяють сусідні рослини, але й боротьбою за корисні речовини. Тому броколі, білокачанна та цвітна капуста повинні висаджуватися на значній відстані від яблунь, груш і вишень.
"Капуста витягує з ґрунту ключові поживні елементи, такі як азот і калій, необхідні також для фруктових дерев. Окрім цього, капуста може стати жертвою шкідників, таких як попелиця та капустянка, які можуть загрожувати й фруктовим деревам поблизу. Посадка капусти поруч із фруктовими деревами створює додаткову конкуренцію за ресурси, що може негативно вплинути як на дерева, так і на овочі," - зазначила Фелпс.
Вона рекомендує підтримувати відстань між деревами та капустою не менше 4-6 футів.
"І помідори, і фруктові дерева схильні до фітофторозу, тому якщо тримати їх поруч, це може призвести до накопичення хвороботворних організмів на ділянці, що завдасть шкоди обом рослинам", -- пояснила менеджерка ферми Крістен Уодделл.
За її словами, фітофтороз розповсюджується через спори грибків або бактерії, і може передаватися від помідорів до дерев або в зворотному напрямку за допомогою вітру, тварин та води, особливо якщо заражені частини рослин не видалити своєчасно.
"Пасльонові (наприклад, помідори та баклажани) можуть стати джерелом грибкових захворювань, які вражають плодові дерева", - погодилася з цією думкою садова дизайнерка Ніколь Джонсі Берк.
Ці рослини змагаються за живильні елементи з плодовими деревами, особливо з тими, у яких коренева система неглибока. Берк не рекомендує висаджувати поруч з ними м'яту, орегано та мелісу.
"Крім того, важливо утримуватися від висаджування інвазивних і неїстівних рослин, наприклад, англійського плюща чи бермудської трави, поблизу плодових дерев. Найбільше до цього схильні молоді та карликові дерева, а також цитрусові," - додала вона.
Соняшник не може вважатися оптимальним сусідом для плодових дерев через речовини, які він вивільняє в землю. У цьому аспекті він нагадує волоський горіх.
Фахівці радять підтримувати трифутову відстань між соняшниками та фруктовими деревами. Слід також враховувати, що алелопатичні речовини можуть залишатися в ґрунті навіть після вирощування соняшників.
"Фруктові дерева, зазвичай, дуже чутливі до зовнішніх умов, особливо в період адаптації, тому найкраще тримати соняшники подалі від них. Більш того, певні види соняшників можуть досягати значної висоти, що може обмежити доступ світла та повітря до плодових дерев," - зазначає Берк.
Земля, що оточує фруктові дерева, не повинна зазнавати частого втручання, тому не рекомендується висаджувати коренеплоди занадто близько до них.
"Картопля ніколи не повинна вирощуватися поруч із фруктовими деревами. Фруктові дерева мають ніжну, часто неглибоку кореневу систему, яка може бути сильно пошкоджена порушеннями ґрунту, як-от викопування картоплі", - пояснила Крістен.
Раніше інформаційне агентство УНІАН повідомляло про те, як можна вирощувати картоплю без традиційного городу. Садівничий експерт Девід Домоні у своєму блозі поділився ідеєю, що картоплю цілком можливо висаджувати у сміттєвих контейнерах, а не на звичайному земельному ділянці.
"Якщо простору у вашому домі обмаль, але ви прагнете виростити картоплю власними руками, то це можливо, навіть використовуючи старий смітник," - запевнив він своїх читачів.
Він також надав докладну інструкцію щодо вирощування картоплі у цьому незвичному стилі.
#Поживна речовина #Завод #Ґрунт #Дерево. #Корінь #Помідор. #Картопля #Груша #Садівництво #Хімічна речовина #Цитрусові #Брассіка. #Слива домашня (Prunus domestica) #Juglans regia #Фенхель #Малусе. #Геліантус #Персик. #Phytophthora infestans #Prunus cerasus