
19 липня минає рік з дня вбивства мовознавиці, професорки, екснардепки Ірини Фаріон. УНІАН дізнавався, які докази здобуло слідство, на якій стадії судовий розгляд та коли чекати на вирок обвинуваченому.
Щотижня на Личаківському кладовищі у Львові можна побачити жінку з двома маленькими дітьми. Хоча тут ще не встановлено пам'ятник, але могила завжди прикрашена яскравими квітами. Це місце останнього спочинку відомої громадської діячки, філологині та професорки "Львівської політехніки", членкині партії "Свобода" та депутатки Верховної Ради VII скликання Ірини Фаріон. Жінка з хлопчиком і дівчинкою – це її донька Софія Особа разом з онуками.
"На могилі матері завжди росте безліч квітів, адже багато українців приходять виявити пошану до жінки, яка боролася за мову, культуру, національну ідентичність і українські цінності. Саме за це вона стала жертвою жорстокого вбивства," - говорить Софія.
Вона відкриває, що її діти, Ева та Дмитрик, глибоко сумують за бабусею і щодня згадують про неї.
"Мама називала їх своїми скарбиками, чарівнятками. Вона їх дуже любила: водила до школи й у садочок, готувала для них смаколики, читала казки на ніч. Вони особливо любили, коли бабуся засинала разом із ними", - зазначає Софія.
Вона зазначила, що пам'ятник Ірині Дмитрівні наразі не встановлено, оскільки могила ще не остаточно осіла.
"За цей рік ми встигли зробити багато для вшанування пам'яті Ірини Фаріон. Встановлено дві меморіальні таблиці, у Львові вулицю перейменували на її честь, започатковано серію заходів "Мова - зброя", які вже провели в чотирнадцяти містах. Крім того, ми випустили календар пам'яті та організували екскурсію на честь Ірини Фаріон у Львові... І це лише початок, у нас ще безліч планів!" - ділиться Софія.
Цей рік став для неї справжнім випробуванням, адже всього через три місяці після того, як пішла з життя її мати, вона втратила чоловіка Василя на фронті.
Цей біль важко описати словами. Але я відчуваю, що мама і Василь завжди зі мною. Вони надихають мене знаходити сили жити далі і продовжувати те, що вони розпочали. Ці втрати я...
"Щодня відчуваю тривогу – щоранку прокидаюся з думкою, що це всього лише жахливий сон," – ділиться своїми переживаннями жінка.
Замах на життя мовознавиці, чиї висловлювання на захист української мови неодноразово викликали активні дискусії в Україні, стався у Львові торік. Прямо у дворі багатоповерхівки, в якій вона проживала, невідомий впритул вистрілив їй у голову. Ірину Фаріон доправили до реанімації, де, попри зусилля лікарів, жінка померла.
Після вбивства правоохоронці заявили, що розглядають кілька мотивів скоєння тяжкого злочину, зокрема, громадська/політична діяльність і особиста неприязнь, також не виключається "російський слід". Згодом у Мережі почали поширювати фото з молодим чоловіком у спортивному одязі, панамці й темних окулярах, який, за словами свідків, упродовж кількох днів на певний час приходив до будинку на вул. Масарика, в якому мешкала мовознавиця.
Пізніше правоохоронці підтвердили, що саме цей молодий чоловік є головним підозрюваним у справі про вбивство. Висновки були зроблені на основі детального аналізу записів з 170 камер відеоспостереження, а також вивчення зображень понад 80 осіб, що мали схожі риси обличчя. Через п'ять днів поліція затримала ймовірного підозрюваного в Дніпрі. Його перевезли до Львова і помістили під арешт. Тут, у місті, тривають слухання у справі про вбивство пані Фаріон.
Згідно з даними розслідування, злочинець активно шукав зброю в мережі, а також придбав у різних містах України необхідний спорядження, включаючи панамку, спортивні велоокуляри, сумку, рюкзак та шорти з доставкою до Дніпра. Після цього він відправив ці речі поштою до Львова. Сам злочинець прибув до міста 9 липня 2024 року і, з метою уникнення переслідування, орендував по черзі три різні квартири.
Перед тим, як вчинити злочин, молодий чоловік ретельно вивчав місцевість, плануючи шляхи для підходу та втечі, змінюючи свій одяг. На відеозаписах, які має слідство, в день вбивства Фаріон підозрюваний помічений поблизу під'їзду мовознавиці в червоних рукавичках, а згодом видно, як він втікає з місця події.
Пізніше стало відомо, що камера, здатна зафіксувати момент злочину, була неактивною через відключення електрики. За інформацією правоохоронців, всього через півтори доби після вбивства Фаріон підозрюваний, ймовірно, вже планував новий злочин. 21 липня він знову з'явився в Дніпрі...
На суді було оприлюднено його ім'я - В'ячеслав Зінченко. Йому інкримінують умисне вбивство особи, пов'язане з виконанням нею громадського обов'язку, з мотивів національної нетерпимості, а також незаконне володіння вогнепальною зброєю (п. 8, 14 ч. 2 ст. 115, ч. 1 ст. 263 КК України). Хлопцю загрожує довічне позбавлення волі. Зокрема, такого вироку вимагає донька Фаріон.
Про Зінченка відомо небагато інформації. Відомо, що він здобував освіту в Дніпровській гімназії №62, після чого став студентом заочної форми навчання у Дніпровському державному університеті внутрішніх справ. Також він грав у місцевій футбольній команді, що існує при дитячо-юнацькій спортивній школі. Минулого року у Львові завершив курси з безпілотних літальних апаратів. Батько молодого чоловіка має військову професію.
Аналітики в галузі відкритих джерел виявили акаунт підозрюваного в Телеграмі. З'ясувалося, що він підписаний на багато ультраправих груп, у тому числі й на російські. У своїх коментарях В'ячеслав залишав антисемітські та расистські висловлювання. Крім того, він згадував про російське неонацистське угруповання NS/WP (Націонал-соціалізм/Біла влада), яке, як стверджується, взяло на себе відповідальність за вбивство мовознавця.
Зінченко не визнає себе винним та відмовився надавати свідчення. Його батьки вважають, що син не міг скоїти цього злочину і доказів його причетності немає. Вони стверджують, що в їхній родині навіть не знали Фаріон, а В'ячеслав до української мови ставився з повагою і навіть цікавився українськими націоналістами.
Наприкінці грудня 2024 року правоохоронні органи завершили досудове розслідування у справі Зінченка та передали обвинувальний акт до суду. Протягом слідства було допитано майже тисячу свідків, а також зібрано тисячі зображень з відеокамер. На місці злочину знайшли гільзу від кулі калібру 9х18 мм. Правоохоронці проаналізували повідомлення, фотографії та пошукові запити, виявлені у телефоні підозрюваного, провели слідчі експерименти та понад 20 судових експертиз. Важливою була психіатрична експертиза, яка підтвердила психічну здоровість Зінченка. Судовий процес розпочався у січні 2025 року.
На кожному засіданні суду, крім прихильників загиблої Ірини Фаріон та її доньки Софії Особи, можна побачити й групу підтримки В'ячеслава Зінченка, до якої входять його мама та близько десятка інших осіб. Переважно це жінки середнього віку, які стверджують, що прибули з різних міст, таких як Тернопіль, Київ і Дніпро. Деякі з них одягнені в футболки з зображенням підозрюваного та написами "За Вʼячеслава Зінченка" і "Зінченко невинний". Ці люди неохоче спілкуються з представниками ЗМІ, говорячи, що новини "все спотворюють" і "показують лише позитивну сторону секти Фаріон та негативну сторону секти Зінченка". Жінки впевнені, що молодий чоловік не стріляв у мовознавицю та що його судять без достатніх підстав. Між "групою підтримки" Зінченка та прихильниками Фаріон часто виникають конфлікти.
В даний момент суддівська колегія аналізує письмові матеріали, до яких в обов'язковому порядку додаються відеозаписи.
Обвинувачення стверджує, що Зінченко стежив за діяльністю Ірини Фаріон з вересня 2023 року - у його телефоні були всі анкетні дані мовознавиці, він завантажував відео з нею, заходив на сторінку Фаріон у Twitter та намагався отримати доступ до ексклюзивного контенту мовознавиці на "Patreon". Окрім того, у нього виявили досьє на мера Дніпра Бориса Філатова, громадського діяча Сергія Стерненка і бізнесмена Геннадія Корбана.
"Було виявлено 7622 зображення, серед яких деякі зареєстровані в протоколі як скріншоти. Зокрема, мова йде про скріншоти картографічних матеріалів міста Львова", - повідомив прокурор Дмитро Петльований під час судового засідання.
На зображеннях можна побачити місця, де часто з'являлася Фаріон: Національний університет "Львівська політехніка", сквер святого Юра, проспект Чорновола, вулиця Масарика та будинок, в якому проживала мовознавиця. Окрім цього, на телефоні Зінченка були знайдені файли, що свідчать про підготовку до військових навчань у складі "Правого сектора", а також 52 російські книги з криміналістики та психології, які могли б використовуватися для підготовки до злочинних дій. Виявилися також зображення з логотипом ФСБ та нацистською символікою, включаючи літери "Z", георгіївську стрічку, а також картинки з неонацистськими гаслами, свастикою, портретом Гітлера і солдатами часів Третього Рейху. У телефоні також містилися карикатури на Фаріон — з чорношкірим чоловіком у вишиванці, військовим у формі зі свастикою тощо.
Зінченко категорично спростовує всі обвинувачення щодо його зв'язків з ворожою ідеологією, стверджуючи, що це всього лише був аматорський контент.
"У моєму телефоні зберігається безліч зображень, які відображають різні ідеологічні течії, а також кілька, що іронічно ставляться до проросійських поглядів," - зазначив він під час судового засідання.
У процесі розслідування правоохоронці виявили, що Зінченко активно шукав в інтернет-магазинах одяг, який нібито надівав у день злочину, а також компактну камеру. Його запити також свідчили про інтерес до методів стеження за об'єктами, способів уникнення затримання і необхідних для цього дій. У соціальних мережах він намагався дізнатися, чи можливо модифікувати зброю, скільки коштуватиме така послуга та скільки часу це потребуватиме. На одному з форумів Зінченко організував купівлю пістолета моделі Stalker 2914.
Крім того, згідно з даними "Суспільного", під час одного з судових засідань прокурор озвучив переписку, знайдену в телефоні Зінченка. Оригінал переписки був написаний російською мовою.
"Чи все ще актуальна пропозиція щодо фінансів? Якщо так, я готовий надіслати свій гаманець, визначити ціль, придбати одяг та спробувати знайти її. Також можу детально викласти проміжні результати акції та обговорити неоднозначність вибору мішені. У двох словах, справа ось у чому: вата і вишиванка показали, що є двома сторонами однієї медалі," - йшлося у переписці.
У вилученому телефоні виявили збережене повідомлення адресоване адміністратору однієї з груп. У ньому йшлося про прохання, щоб у разі непередбачених обставин зателефонували батькам і пояснили, що всі дії були вжиті заради їхньої безпеки, щоб вони не переживали через нього, оскільки це було його власне рішення. Також він просив навчити маму, як зняти гроші з криптогаманця.
Крім того, під час судового розгляду були представлені відеоматеріали з камер спостереження, зафіксовані 17, 18 та 19 липня — в день вбивства Фаріон. На цих записах видно, як незадовго до злочину підозрюваний залишав орендовані квартири, яким транспортом добирався до місця проживання жертви, що купував і який одяг носив, коли не потребував маскування. 17 липня хлопець, якого слідство вважає Зінченком, сидів на лавці у дворі в светрі, панамі, окулярах і червоних рукавицях у той момент, коли Фаріон заходила до під'їзду.
Увечері 19 липня юнак знову з'явився у тому ж одязі на подвір'ї будинку мовознавиці. Пізніше він наблизився до арки, дістав щось із сумки, після чого пролунав постріл, який почув свідок, що порався біля припаркованого автомобіля. Звук зафіксувала бокова камера, розміщена на будинку, бо основна не працювала через відключення електроенергії. Вже 20 липня камери зафіксували, як обвинувачений виносив з усіх орендованих квартир сміття та двічі їздив у Білогорщу.
УНІАН спробував зв’язатися з адвокатами обвинуваченого для отримання коментарів щодо опублікованих доказів, але захисники Ігор Сулима та Володимир Вороняк не виявили бажання спілкуватися. Водночас вдалося поговорити з Юрієм Немировським, який раніше представляв інтереси Зінченка, але від його послуг Зінченко відмовився у середині червня без пояснень. Немировський брав участь у більшості судових засідань, а також подавав клопотання про покращення умов захисту Зінченка в СІЗО і про перенесення засідань через погане самопочуття підзахисного.
Адвокат висловив скептицизм щодо надійності свідчень, які представила сторона обвинувачення.
"У документах справи - безліч помилок. Суд отримує лише ті матеріали, які, на думку сторони, підтримують їхню позицію. Існують явні докази того, що протокол огляду місця події був сфальсифікований. Навіть можна помітити, що до нього додавалися інші аркуші", - зазначає Немировський.
Він зазначив, що звертався з проханням додати інформацію про погодні умови в день злочину, оскільки це може мати значення для точності відеозапису з місця подій.
"Зокрема, слідчі повідомляють, що температура повітря 19 липня, у день злочину, становила +27 градусів. Я звернувся до львівської метеорологічної служби, і вони підтвердили, що 19 липня температура була +21 градус, а вже 22 липня - +27. Це свідчить про те, що огляд місця події відбувся не 19, а 22 або 23 липня. Можливо, вони просто пропустили цю процедуру, а потім отримали за це догану від керівництва і вирішили провести огляд повторно," - пояснює адвокат.
Також Немировський звертає увагу на те, що сліди ДНК Зінченка на стільці, на якому він нібито сидів кілька днів біля будинку Фаріон, виявили лише після його затримання.
"Ми тричі проводили змиви з стільця, але результатів не було. Лише коли затримали, зробили четвертий змив — і ось, нарешті, щось виявили! Отже, вони змогли отримати генетичний матеріал? І таких підробок існує безліч", - підкреслює Немировський.
Щодо відео з камер спостереження на вулицях Львова, які фіксують рух нібито Зінченка, на думку юриста, там - кілька різних людей. А на одному - навіть "два Зінченки" йдуть назустріч один одному.
Деякі документи свідчать про те, що, за версією обвинувачення, Зінченко одночасно перебував у кількох різних точках Львова, що вказує на те, що це не могла бути одна й та ж особа. Одна з фігур постійно носить кепку, прикриваючи своє обличчя. У іншому відеозаписі ми можемо спостерігати "двох Зінченків", які йдуть один до одного по різних сторонах однієї вулиці - на вул. Хмельницького, 20 і вул. Хмельницького, 27. Також є файл, на якому на кілька секунд з'являється обличчя людини в кепці, що не нагадує В'ячеслава.
Немировський поділився, що подав до суду клопотання з проханням звернути увагу на те, що у процесі зйомки беруть участь більше двох осіб. Однак він зазначив, що відійшов від справи і не в курсі, чи було це питання розглянуто.
Те, що на записах з відеокамер, наданих слідством, - дві різні людини, стверджував в інтерв'ю ЗМІ й теперішній адвокат Зінченка Ігор Сулима. Крім того, він заявляв, що доказова база стосовно причетності його підзахисного до вбивства Фаріон сумнівна, адже не знайдено ні знаряддя вбивства, ні будь-яких інших речей.
Софія Особа розслідуванням справи вбивства її матері задоволена.
Опрацьовано 1218 телефонних номерів, які були активні в районі інциденту. 921 особу допитали як свідків, а 478 людей пройшли перевірку. Також виконано значний обсяг аналітичної роботи з відеозаписами з камер зовнішнього спостереження. Технічні можливості правоохоронних органів зіграли ключову роль у розслідуванні цього злочину. Зокрема, завдяки спеціальному програмному забезпеченню вдалося відновити більшість видаленої інформації з телефону Зінченка, включаючи нотатки, переписку в Telegram, журнал дзвінків, SMS, видалені фотографії та скріншоти, а також літературу, яку він завантажував і читав, та багато іншого, - зазначає жінка.
Софія переконана, що існує безліч свідчень провини. На її думку, ці свідчення формують цілісну картину щодо виникнення ідеї, етапів підготовки та здійснення злочину, а також вказують на поведінку після скоєння злочину, що може свідчити про наміри продовжувати свою діяльність.
Адвокат Софії Наталія Романик у коментарі УНІАН зізналася, що робитиме все залежне від неї, аби підозрюваний отримав довічне.
Покарання не лише має на меті покарати, а й сприяти виправленню осіб, що вчинили злочини, а також запобігти новим правопорушенням як з їхнього боку, так і з боку інших. Іншими словами, покарання - це не лише відплата, але й врахування можливого каяття або його відсутності у підсудного. У нашій справі обвинувачений не виявив жодних ознак каяття. Він сам висловлював свої думки у нотатках, які потім були досліджені судом. Згадайте, він зазначав: "ніякого каяття, навіть якщо це допоможе зменшити термін", а також демонстрував зневагу, виставляючи язика та сміючись над потерпілою, стверджуючи, що Софія не повинна їхати на море, якщо говорить про необхідність підтримувати Збройні сили України. Створюється враження, що обвинувачений існує в якомусь вигаданому світі, де його цінності спотворені. На мою думку, його зухвалість, квазі-ідеологічні настанови та відсутність каяття є достатніми підставами для тривалої ізоляції від суспільства. Довічне ув'язнення - це той термін, за який, можливо, він навчиться чогось важливого в житті, - вважає Романик.
Прокурор Дмитро Петльований роз'яснив УНІАН, що розгляд справи щодо вбивства Ірини Фаріон проходить у суді відповідно до вимог статті 28 Кримінального процесуального кодексу України. У зв'язку з цим неможливо точно визначити тривалість процесу, враховуючи його складність, обсяг матеріалів, що потребують вивчення, а також ймовірність подання клопотань від захисту для розгляду додаткових доказів.
"На сьогоднішній день вивчені матеріали з 29 томів кримінальної справи. Однак, передбачити терміни аналізу доказів з одного додаткового тому не представляется можливим, оскільки це залежить від кількості клопотань від захисту, технічних можливостей суду, а також тривалості відео- або аудіоматеріалів. Прокуратура сподівається, що процес дослідження доказів відбудеться якомога швидше," - зазначив Петльований.
Після цього, згідно з його словами, розпочнеться допит потерпілої особи та свідків, яких викликатиме обвинувачення. Наступним етапом буде аналіз доказів та допит свідків, які можуть бути представлені стороною захисту.
На думку адвоката Немировського, суд у цій справі ще може тривати не менше півтора року.
"Це, до речі, займає зовсім небагато часу. Вони виконують все надзвичайно швидко. Зазвичай, весь процес триває близько двох років. Це цілком звичайна практика," - зазначив Немировський.
Цікаво, що, незважаючи на судовий процес у справі потенційного виконавця вбивства Фаріон, досі немає жодних відомостей про те, чи вдалося встановити особу замовника. Як свідчать фрагменти переписки обвинуваченого, озвучені прокурором, він міг мати контакт із замовником.
На запит щодо цього питання, представники поліції Львівської області, які були залучені до досудового розслідування, повідомили УНІАН, що слідчі дії завершені, а справу передано до суду.
#Росія #Українська мова #Збройні сили України #Українське незалежне інформаційне агентство #Поліція. #Інформація #Фотографія #Львівська область #Нацистська Німеччина #Студент #Львів #Дніпро #Адвокат. #Twitter #Злочин #Кримінальний кодекс України #Львівська політехніка #Одяг #Прокурор. #Тернопіль #Адольф Гітлер #Суд #Федеральна служба безпеки #Активізм #Вулиця #Софія #Лінгвістика #Судова експертиза #Свобода (політична партія) #Київ #Ірина Фаріон #Хмельницький #Борис Філатов #Свастика #Геннадій Корбан #Проспект Чорновола (Львів) #Верховна Рада України 7-го скликання #Личаківський цвинтар #Правий сектор