Роботодавці підвищують зарплати: як дефіцит кадрів вплинув на пропозиції в вакансіях.

Ринок праці в Україні демонструє зростання кількості робочих місць, проте співвідношення між вакансіями та резюме залишається незбалансованим.

Хоча за останні місяці конкуренція серед шукачів пожвавилась, співвідношення кількості претендентів на одну вакансію виявилося нижчим навіть за показники 2021 року.

Найбільш затребуваними продовжують бути професії робітничого спрямування, а також вакансії в сфері обслуговування та роздрібної торгівлі. Ці відомості представлені в інфляційному звіті Національного банку України за третій квартал 2024 року.

На початку грудня 2024 року в Україні є 224 тисячі відкритих вакансій. Відповідаючи на запит РБК-Україна, представники Державної служби зайнятості повідомили, що найбільша кількість робочих місць доступна у наступних сферах діяльності:

Це пропозиції роботи з Єдиного порталу вакансій, який об'єднує дані ДСЗ та провідних українських сайтів пошуку роботи.

Зображення: В Україні спостерівається нестача працівників у сфері промислового виробництва (freepik.com)

У Службі зайнятості підкреслюють, що найбільший дефіцит працівників в даний час відзначається в таких секторах, як переробна промисловість, будівництво та освіта.

Внаслідок міграційних процесів та мобілізації військовозобов’язаних під час війни в Україні спостерігається дефіцит робочої сили.

Штати багатьох підприємств залишаються недоукомплектованими. До того ж компанії очікують збереження дефіциту робочої сили та подальшого зростання конкуренції за працівників. Підвищення заробітної плати стало одним з інструментів цієї конкуренції.

У доповіді Національного банку України зазначається, що нестача фахівців на ринку праці сприяла збільшенню заробітних плат.

У другому кварталі 2024 року середні реальні заробітні плати зросли на 17,6%, тоді як номінальні підвищилися на 22,1%. Швидкі темпи зростання номінальних зарплат залишилися стабільними і в третьому кварталі.

У Національному банку України очікують, що до кінця року реальні зарплати (з урахуванням інфляції) перевищать довоєнні показники і продовжать зростати внаслідок активної конкуренції між роботодавцями за доступну робочу силу.

Зображення: зростання зарплат у контексті браку працівників (Віталій Носач, РБК-Україна)

Варто зазначити, що за даними Держстату, зарплата українців за підсумками ІІІ кварталу вже перевищила рівень 2021 року. Водночас прискорилася інфляція, що уповільнює зростання реальних доходів населення.

Відповідаючи на питання, чи готові роботодавці пропонувати вищий рівень оплати для залучення працівників на тлі кадрового дефіциту, у ДСЗ зауважили, що середній розмір заробітної плати у поданих вакансіях дійсно зріс.

На Єдиному порталі вакансій на початку грудня цей показник склав 22 тисячі гривень, що на 4 тисячі гривень більше, ніж на початку 2024 року.

Протягом цього року спостерігалося підвищення середньої заробітної плати в більшості галузей економіки, зокрема в таких сферах:

У Службі зайнятості підкреслюють, що заробітна плата співробітника значною мірою визначається його кваліфікацією, професійним досвідом та здатністю працювати в специфічних умовах.

Також, роботодавці нерідко готові запропонувати підвищену оплату праці за знання іноземних мов, а також за наявність додаткових навичок та компетенцій.

Скриншот с сайта work.ua

Згідно з інформацією порталу Work.ua, за останній рік середня заробітна плата по вакансіях в Україні підвищилась на 22% і в грудні склала 22,5 тисячі гривень.

Найбільше підвищили пропонований рівень оплати за посадою "керівник відділу контенту" (на 155% - до 70 тис. грн). У ортодонтів зарплата зросла на 90% (до 47,5 тис. грн), за вакансією продюсера - на 58% (до 45 тис. грн).

За запитуваними позиціями, такими як продавець-консультант, річне підвищення зарплати становить 23% і досягає 19 тисяч гривень. Менеджери з продажу можуть розраховувати на підвищення на 20%, що приносить їм 30 тисяч гривень, а водії отримують зростання на 18% до 29 тисяч гривень.

#Українці #Мобілізація #РБК-Україна #Інформація #Національний банк України #Міграція населення #Сміливіше. #Інфляція #Конкуренція (економіка) #Ринок праці #Робоча сила #Працевлаштування #Підсумок #Дефіцитні видатки #Роздрібна торгівля #Господарство #Work.ua #Знання

Читайте також