Психолог виокремив чотири сигнали, які вказують на те, що ви опинилися в "ментальному стані жертви".

Іноді кожен із нас переживає такі миті, коли відчуваємо втому, але важливо продовжувати рухатись уперед.

Імовірно, кожен з нас у певний момент життя відчував безсилля перед труднощами та сумнівався у своїй здатності до змін. Однак, якщо така позиція стає звичною, це може призвести до формування "менталітету жертви".

Американський психолог Марк Треверс у своїй статті для Forbes пояснює, що люди з такою психологічною установкою часто сприймають себе як жертву, що стає визначальним фактором їхньої самоідентифікації. Дослідження, опубліковане у 2020 році в журналі "Особистість та індивідуальні відмінності", показує, що ця жертвенна самоідентифікація може бути стійкою рисою характеру. Як правило, таке мислення формується ще в дитинстві і продовжує впливати на те, як індивіди сприймають, відчувають та реагують на ситуації, коли відчувають себе скривдженими.

Такі особи, як правило, переживають біль інтенсивніше і триваліше. Вони частіше відчувають бажання відплатити кривдникам, ніж знайти в собі сили для прощення. Проте в той же час вони не можуть ухилятися від тих, хто завдав їм страждань, оскільки прагнуть визнання своїх переживань.

Ось чотири характерні ознаки, що свідчать про те, що ви потрапили в "жертвену пастку".

1. Ловушка "Це не моя провина"

Ви, напевно, стикалися з людьми, які безперервно висловлюють своє невдоволення життям, але ігнорують усі можливі рішення. Їхній песимізм може затягувати вас у свої мережі, залишаючи у відчаї та втомі. Чи відчували ви коли-небудь щось подібне?

Дійсно, часом впливати на ситуацію можуть зовнішні фактори: виховання, складні обставини чи невезіння. Але часом варто запитати, чи є якась частина цієї ситуації, яку ви можете взяти під свій контроль.

Часто люди, які постійно кажуть про безвихідь, мають спосіб мислення, що корениться у так званій "вивченій безопрадності". Минулі розчарування змушують вас вірити в те, що спроби щось змінити марні. Так, брати на себе відповідальність страшно, адже завжди є ризик невдачі. Проте якщо ви не діятиме, а будете продовжувати шукати винних, це лише гарантує, що змін на краще не буде, пояснює Треверс.

2. Пастка "Ти не уявляєш, які випробування мені довелося витерпіти"

Чи траплялася з вами ситуація, коли ви намагаєтеся підтримати когось, а у відповідь чуєте: "Ти не можеш зрозуміти, через що я пройшов"? Як зазначає Треверс, коли переживання людини стають більш складними, ніж просто емоційні відчуття, травма може переплітатися з її самооцінкою. В результаті, така особа може застрягти в безкінечному циклі запитань на кшталт "Чому це сталося зі мною?", не доходячи до важливого питання "Що робити далі?".

У 2019 році в журналі Journal of Adolescence було представлено дослідження, яке виявило, що особи з дифузною ідентичністю (ті, хто продовжує шукати своє місце у світі або не має чіткого уявлення про себе) найбільше страждають від наслідків травматичних переживань. Ці люди залишаються у стані ідентичнісної кризи – безперервно шукаючи відповіді, але ніколи не приймаючи цілісного самоусвідомлення. Вони часто занурюються у свої думки, зациклюючись на власному болю, проте не роблять жодних кроків до відновлення.

Це посилює жертвенську психологію, залишаючи людину в емоційній бездіяльності, що заважає їй рухатися вперед. Проте, за словами психолога, цю пастку можна подолати. Один із варіантів – змінити наратив з "Це трапилося зі мною" на "Це частина моєї історії, але воно не визначає мене". Крім того, ведення щоденника може стати корисним інструментом, де ви зможете описувати свій досвід, акцентуючи увагу на тому, які уроки ви з цього винесли або як реагували на ситуації.

3. Ловушка "Несправедливість життя"

Ми перебуваємо в часі, коли політичні, соціальні та кліматичні кризи стають дедалі гострішими. Кожен з нас іноді відчуває втому і безпорадність, адже здається, що важливі зміни не в нашій владі. Однак, зациклюючись на несправедливостях життя, ми можемо не помічати можливі шляхи для їх вирішення, підкреслює Треверс.

"У цьому контексті важливе значення має упередженість підтвердження. Якщо ми переконані в тому, що життя є несправедливим, ми мимоволі починаємо шукати підтвердження цієї думки, ігноруючи при цьому позитивні аспекти", - зазначає він.

Цікаво, що навіть під час перегляду новин людина витрачає більше часу на матеріали, які підтверджують її вже сформовані погляди. Якщо тема є значущою для індивіда, він із більшою ймовірністю уникатиме альтернативних точок зору і зосереджуватиметься лише на інформації, що відповідає його власній позиції.

Експерт рекомендує перенести увагу з концепції справедливості на ідею стійкості. Життя, звичайно, не завжди влаштоване справедливо, але у вас є всі ресурси, щоб долати труднощі та підйоми. Втілюйте практику вдячності, відзначайте навіть найменші досягнення, і таким чином ви навчите свій розум помічати можливості, а не лише зосереджуватися на перешкодах.

4. Пастка "Шукати співчуття замість вирішення проблем"

Часом люди несвідомо шукають схвалення через свою боротьбу. Вони надають перевагу емоційній підтримці, а не відчутним змінам. І іноді таке мислення може вкорінюватися, а часом навіть ставати центральним у ідентичності людини,

Дослідження 2019 року, опубліковане в International Review of Victimology, стверджує, що молоді люди рідко відкрито заявляють: "Я - жертва". Їхнє відчуття віктимності формується під впливом того, як вони сприймають себе, як інші ставляться до них, чи вірять люди в їхню історію, чи засуджують.

Навіть коли шкода є очевидною, жертви часто піддаються ретельному розгляду. Чи можна було уникнути цієї ситуації? Чи вплинула їхня історія (наприклад, залежність від наркотиків, конфлікти) на те, що вони "заслужили" на такі труднощі? Суспільство тримається за глибоко вкорінене переконання, що "погані речі трапляються лише поганим людям", що змушує жертв виправдовувати свій біль або переосмислювати весь свій життєвий шлях, аби бути сприйнятими як потерпілі, а також як добрі люди, - зазначає Марк Треверс.

Він зазначає, що тиск з боку суспільства спонукає деяких людей більше зосереджуватися на отриманні співчуття, а не на пошуку рішень конкретних проблем.

#Сполучені Штати #Наркотики #Психолог. #Біль #Вино #Учитель #Особистість #Суспільство #Мозок #Справедливість (чеснота) #Forbes (журнал) #Розповідь #Ідентичність (соціальні науки) #Забирайся звідси. #Криза #Мислення #Травми у людей #Сприйняття #Підсвідомість #Упередження

Читайте також