У Сербії відбуваються масштабні акції протесту, в яких беруть участь тисячі громадян, які вийшли на вулиці міст. Ситуація вже переросла у заворушення, і між демонстрантами та правоохоронцями почалися запеклі зіткнення.
Кількість постраждалих з обох сторін вже перевищила двісті осіб. OBOZ.UA інформує про вимоги протестувальників і про те, які події відбуваються в Сербії сьогодні.
16 серпня тисячі людей взяли участь у протестних акціях, які охопили територію Сербії. У Валеві на вулиці вийшло не менше 4 тисяч мітингувальників, тоді як у столиці, Белграді, зібралися приблизно 1,3 тисячі осіб.
Згідно з інформацією, наданою міністром внутрішніх справ Івіцею Дачичем, було затримано не менше 38 осіб, які брали участь у протестах. Поліція повідомила, що підставою для арештів стали "акти агресії" з боку демонстрантів, а також їхні напади на правоохоронців із використанням піротехніки. В результаті подій один жандарм отримав травми.
Зіткнення з поліцією фіксувалися також у містах Боград і Нові-Сад.
Акції протесту під назвою "Сербію не вдається заспокоїти", що розпочалися 12 серпня, перетворилися на жорстокі зіткнення та підпали. Правоохоронці використовують сльозогінний газ і кийки проти демонстрантів, а на вулицях з’явилася бронетехніка. У відповідь протестувальники атакують силовиків камінням та металевими прутами.
Фіксуються також підпали будівель, пов'язаних з чинною владою у Сербії. Так, у Белграді 16 серпня натовп намагався підпалити офіс правлячої партії SNS (Сербська прогресивна партія). У Валєво люди закидали адміністрацію фаєрами та намагалися прорватися у прокуратуру. У Нові-Саді розбили пляшками вікна в офісі правлячої партії. А кілька сотень жителів міста Горні-Мілановац закидали туалетним папером будівлю Сербської прогресивної партії.
Станом на ранок 17 серпня відомо про те, що з 12 серпня у сутичках між силовиками та протестувальниками постраждали, за даними місцевих ЗМІ, щонайменше 127 правоохоронців і мінімум 80 цивільних.
Щоденні акції протесту в Сербії стартували ще в листопаді минулого року, після tragедії, що сталася внаслідок обвалу даху на відновленому залізничному вокзалі в Новому Саді, де загинуло 16 осіб. Учасники протестів вказали на корупцію та безвідповідальність влади як основні причини цієї катастрофи.
На даний момент учасники акції під гаслом "Сербію неможливо заспокоїти" виступають за проведення позачергових парламентських виборів. Однак президент Александар Вучич, партія якого має домінуюче становище в сербському парламенті, відмовляється задовольнити цю вимогу.
Натомість глава держави обіцяє учасникам протестів покарання за "застосування насильства і завдання шкоди інфраструктурі", називає їх "терористами" і звинувачує у спробах дестабілізувати державу.
"Є одна хороша річ -- всі маски знято, люди все бачать, нервозність та істерія все більші, насильство все помітніші, тому що їм більше нічого запропонувати. Час відповідальності настає і всі, хто палив і руйнував, відповідатимуть і будуть покарані за свої злочини", -- заявив Вучич.
Раніше OBOZ.UA інформував про те, що Вучич висловився щодо можливості дострокових виборів на фоні протестних акцій у країні. Під час спільної пресконференції з канцлером Австрії Крістіаном Штокером 13 серпня він зазначив, що вибори можуть бути оголошені раніше, ніж це передбачено законом. Варто зазначити, що раніше Вучич рішуче заперечував саму ідею дострокових виборів.
#Поліція. #Президент (державна посада) #Прокуратура #Злочин #Насильство #Канцлер Австрії #Сербія #Міністерство внутрішніх справ (Україна) #Корупція #Сльозогінний газ #Жандармерія #Законодавча влада #Александар Вучич #Белград #Новий Сад #Сербська прогресивна партія #Валево #Івіца Дачич