Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на звіт Інституту вивчення війни (ISW).
Український військовий спостерігач Костянтин Машовець повідомив, що російські війська захопили Катеринівку, Єлизаветівку, Іллінку, а також, ймовірно, Романівку, які знаходяться на північний схід від Вугледара вздовж дороги С051104.
Опубліковані 24 листопада геолокаційні знімки свідчать про недавній рух російських військ у напрямку східної частини Єлизаветівки.
Нові геолокаційні знімки, опубліковані 24 листопада, свідчать про те, що російські військові нещодавно зробили кроки вперед у центральній зоні села Трудівське, яке розташоване на північ від Вугледара.
В ISW також підтвердили, що російські війська здійснили певні успіхи в районі Великої Новосілки. Згідно з геолокаційними даними, опублікованими 23 і 24 листопада, стало відомо, що підрозділи РФ нещодавно просунулися на південь від Роздольного, розташованого на північний схід від Великої Новосілки, а також до західної частини Новодарівки, яка знаходиться на південний захід від цієї ж місцевості.
"З початку вересня 2024 року російські військові суттєво активізували свої дії на напрямках Покровське, Курахове, Вугледар та Великоновосілка, завоювавши не менше ніж 1103 км території. Для порівняння, за весь 2023 рік армія РФ змогла захопити лише 387 км, незважаючи на український контрнаступ", - зазначається у звіті.
В Інституті вивчення війни зазначили, що наступальні дії російських сил на південному сході України, розпочаті восени 2024 року, значною мірою зумовлені виявленням та тактичним використанням слабких місць у оборонних позиціях Збройних Сил України.
З осені 2024 року російські збройні сили ведуть повільне тактичне просування на південно-східному фронті України. Однак їм не вдалося відновити оперативний маневр, який був характерний для перших місяців повномасштабного вторгнення Росії.
Сьогоднішня тактична активність Росії, хоча і відзначається більшим темпом, ніж у період затяжної позиційної війни, що тривала більшу частину 2023 року та на початку 2024 року, все ще істотно відстає від швидкості просування РФ у березні 2022 року.
"Згідно зі звітом, російські війська змогли використати захоплення Вугледара для розгортання подальших атак на заході Донецької області, незважаючи на помилкову попередню оцінку ISW, яка передбачала інший сценарій."
У світлі поточної ситуації, ISW рекомендує різні стратегії, які можуть бути оцінені російським командуванням у зв'язку з недавнім просуванням їхніх військових формувань.
Російські війська рухаються на південний захід, схід та північний схід від Великої Новосілки, намагаючись оточити населений пункт з боків, уникаючи при цьому території, що знаходиться прямо на південь від Великої Новосілки.
В ISW нагадали, що 4 листопада російські війська захопили Шахтарське (на північний схід від Великої Новосілки), й відтоді Інститут спостерігав підтвердження того, що російські війська просунулися на захід і північний захід від цього населеного пункту.
Не так давно ISW зафіксував підтвердження того, що війська Росії здійснили просування до східних меж Роздольного, розташованого на північний схід від Великої Новосілки та на північний захід від Шахтарська.
Російські війська активно просуваються на південний захід від Великої Новосілки, нещодавно взявши під контроль Рівнопіль і продовжуючи наступ біля Новодарівки.
"Підтверджено, що російські війська перебувають у межах п'яти кілометрів на північний схід і 2,5 кілометрів на південний схід від Великої Новосілки. Російські війська, схоже, намагаються обійти Велику Новосілку і низку населених пунктів на південь від неї, адже ЗСУ, ймовірно, мають краще підготовлену оборону в цих районах", - йдеться у звіті.
В ISW підкреслили, що можливе захоплення Роздольного російськими військами, а також їхнє подальше просування на північ і північний схід від лінії Новодарівка-Рівнопіль, продовжить створювати загрозу для оборонних позицій ЗСУ в районі Великої Новосілки.
Військове командування Росії, ймовірно, планує продовжувати тиск на південно-західний та східний фланги Великої Новосілки, намагаючись примусити українські сили залишити цей регіон без проведення прямих атак на сам населений пункт. Це свідчить про те, що російські війська прагнуть виявити й використовувати слабкі місця в оборонних лініях України для поступового й дедалі більш загрозливого просування.
Окрім того, російські війська ставлять під загрозу наземні комунікаційні лінії, які підтримують оборонні сили України у Великій Новосілці.
"За оцінками ISW, війська РФ перебувають менш ніж за три кілометри від траси Т0518, що проходить на північ від Великої Новосілки до траси Н15, яка сама по собі слугує основною лінією зв'язку для українських військ у Кураховому та біля нього. За оцінками ISW, російські війська знаходяться менш ніж за чотири кілометри від траси О0510, яка проходить на захід від Великої Новосілки до Гуляйполя. Продовження російського тиску на ці українські опорні пункти, ймовірно, буде загрожуватиме стійкості української оборони у Великій Новосілці", - йдеться у звіті.
Російські сили рухаються в напрямку Андріївки, просуваючись вздовж дороги Н15 та на заході від Курахового, з південного боку, щоб підтримати зусилля Росії, спрямовані на блокування українських "кишень" поблизу Курахового та вирівнювання фронтової лінії.
Український військовий оглядач Костянтин Машовець та російські військові блогери нещодавно визначили, що російське військове командування, ймовірно, намагається наступати в напрямку Андріївки з лінії Роздольне - Максимівка.
В даний час армія Росії намагається оточити Збройні Сили України в районах на північ від Курахівського водосховища, а також поблизу кількох населених пунктів на північний схід від Вугледара, уздовж автомобільної дороги С051104.
В ISW зазначають, що потенційне захоплення Росією Андріївки створило б сприятливі умови для одночасного охоплення російськими військами цих обидвох українських осередків. Подальше просування російських військ на південь і південний захід від Сонцівки (на північний схід від Андріївки) також сприятиме російським зусиллям по оточенню більшого осередку українських військ від Андріївки.
"Оволодіння Андріївкою надасть можливість російським військам зміцнити фланг від Роздольного до автомобільної дороги Н15, що підтримає наявні зусилля Росії щодо вирівнювання фронтової лінії між Селидовим і Роздольним. Це, в свою чергу, може сприяти відновленню наступальних дій Росії з метою захоплення Покровська в 2025 році", - повідомляє Інститут вивчення війни.
Російські збройні сили активізують свої дії на захід і південний захід від Селидового, просуваючись вздовж маршруту Пустинка-Сонцівка в бік Андріївки. Це робиться з метою знищення української "кишені" на північ від Курахового і створення загрози для шляхів відступу Збройних сил України. Станом на 30 жовтня, російські війська продовжують цю наступальну операцію після захоплення Селидового.
Російські збройні формування рухаються на південний захід від Селидового, спрямовуючи свої зусилля до Новодмитрівки, Зорі та Сонцівки, з метою оточення українських військ, які обороняються у районі на північ від Курахівського водосховища (північніше Курахового).
Можливий наступ російських військ на Андріївку з південного напрямку, як зазначено у Варіанті 2, значно ускладнить можливості для українських сил відступити з території на північ від водосховища та на північний схід від Вугледара вздовж траси С05114. Розширення російського контролю в районі Андріївки може змусити Збройні Сили України відступити через вузький коридор на північний захід у бік Богданівки.
В ISW вважають, що російська агресія на захід і північний захід від Селидового, спрямована на Жовте, Пушкіне та Зорю, може загрожувати можливому відступу українських сил до Богданівки.
"Якщо українські сили зможуть вийти з оточення в районі Курхового та Вугледара раніше, ніж російські війська зможуть рухатися до Андріївки, просування росіян на південний захід і захід від Селидового все ж сприятиме вирівнюванню флангу вздовж лінії Шахтарське-Жовте. Це, в свою чергу, дозволить відновити наступальні дії російських військ з метою захоплення Покровська", - зазначено у звіті Інституту вивчення війни.
#Росія #Інститут дослідження війни #Донецька область #Українська мова #Збройні сили України #Росіяни #РБК-Україна #Лінія фронту #Курахове #Наступальна операція #Наступальні (військові) #Селидове #Імператорська російська армія #Українська народна армія #Курахівське водосховище #Велика Новосілка #Оточення #Покровське (смт) #Андріївка, Бердянський район, Запорізька область #Фланг #Новосілки (Києво-Святошинський район) #Покровськ #Богданівка, Волноваський район, Донецька область #Контрнаступ #Великоновосілківський район #Шахтарський район #Окопна війна #Роздольне (смт) #Сильна сторона #Гуляйполе