Зростання на 35% за упаковку. Які зміни очікують на ринку цигарок після підвищення акцизних зборів?

Як збільшення акцизів на тютюнові вироби вплине на вартість сигарет і ТВЕНів в Україні, скільки прибутку отримають виробники та які наслідки це матиме для державного бюджету – деталі у статті фінансового редактора РБК-Україна Руслана Кисляка.

Змістовий виклад

З 1 січня в Україні планували ввести акцизи на тютюнову продукцію. Законопроєкт №11090 був ухвалений Верховною Радою 4 грудня, а вже 9 грудня його направили на підпис президенту, де він досі перебуває.

Враховуючи численні випадки затримок у підписанні законів з боку гаранта Конституції, а також позитивні оцінки цього законопроєкту з боку бізнес-асоціацій, профільних експертів і навіть представників МВФ, є підстави сподіватися на його підписання. За словами Ярослава Железняка, заступника голови фінансового комітету Ради, затримка з підписанням закону призвела до того, що бюджет вже втратив понад 700 мільйонів гривень з початку року.

Законопроєкт №11090 був створений для заміни восьмирічного плану підвищення акцизів на тютюнові вироби, який був запроваджений у 2018 році. Згідно з цим планом, Україна зобов'язалася в рамках своєї євроінтеграції підвищити акцизні ставки до 90 євро за 1000 сигарет до 2025 року. Це зобов'язання було взяте перед Європейським Союзом. Проте, через непередбачені впливи на курс гривні, такі як інфляція та девальвація, зокрема викликані пандемією COVID-19 та початком повномасштабної війни Росії проти України, до завершення семирічного періоду акцизні ставки досягли лише 60 євро, замість запланованих 90 євро. Внаслідок цього графік підвищення акцизів потребував корекції.

Таким чином, до 2028 року планується встановити акциз у розмірі 90 євро за 1000 сигарет. Водночас акциз на тютюнові вироби, що підлягають електричному нагріванню (ТВЕНи), також має бути підвищено до 72 євро за 1000 одиниць до вказаного терміну. Йдеться про стіки, які застосовуються разом із пристроями таких брендів, як IQOS, Ploom та glo.

Законопроект пропонує змінити спосіб розрахунку акцизів на тютюнові вироби, переводячи його з гривень на євро. Така ініціатива має на меті зменшити вплив девальвації на величину акцизних зборів.

Крім того, у 2025 році планується здійснити перехід на розрахунок акцизу на рідини для електронних сигарет у євровій валюті за ставкою 300 євро за один літр.

Якщо закон в його нинішній редакції вступить в силу, то в 2025 році акциз на сигарети зросте на 35,4% до 78 євро за 1000 штук. У 2026-му акциз на сигарети зросте на 5%, у 2027 - на 4,8%, у 2028 - на 4,7%, досягнувши 90 євро за 1000 штук.

У той же час, акциз на ТВЕНи підвищиться на 22%, досягнувши 70,4 євро за 1000 одиниць у 2025 році. У наступні роки, а саме в 2026 та 2027, він зростатиме на 0,5%, а в 2028 році – на 1,2%, в результаті чого його вартість складе 72 євро за 1000 одиниць.

За словами Дмитра Купира, виконавчого директора ГО "Центр громадянського представництва "Життя", у 2028 році різниця в акцизах на сигарети та ТВЕНи становитиме 25%. Наразі ж акциз на обидва ці продукти в Україні однаковий і дорівнює 57,6 євро за 1000 одиниць.

Загалом динаміка підвищення акцизів на тютюнові вироби до 2028 року має виглядати так.

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев в коментарі для РБК-Україна зазначає, що за даними декларацій з акцизного податку за липень- листопад 2024 середня максимальна роздрібна ціна пачки сигарет (20 штук у пачці) становила 97,87 гривні. При збільшенні ставки акцизу до 78 євро та при курсі євро, що діяв на 1 липня 2024 року (43,2658 гривні), середня ціна пачки в 2025 році складе 116,1 гривні. Це на 18,6% більше ціни 2024 року.

"Згідно з інформацією Гетманцева, актуальна вартість ТВЕН сьогодні складає 107,06 гривні. Якщо ставка акцизу в 2025 році зросте до 70,4 євро, то ціна пачки збільшиться до 120 гривень, що на 12% перевищує ціну 2024 року."

Згідно з його прогнозами, у період 2026-2028 років вартість сигарет та ТВЕНів буде коливатися приблизно в межах відсотка, що відповідає зростанню акцизу в гривнях у ці роки.

Аналогічні прогнози щодо цін озвучують представники міжнародних виробництв тютюнової продукції, які працюють в Україні, у РБК-Україна. В. о. директора департаменту корпоративних та юридичних питань "Імперіал Тобакко" в Україні Вадим Новосад також вважає, що вартість пачки сигарет буде змінюватися приблизно в тому ж обсязі, що й зростання акцизу в гривнях.

"За прогнозами експерта, в 2025 році вартість пачки зросте на 35%. У період з 2026 по 2028 роки, якщо курс євро підвищиться на 5% щорічно, а девальвація гривні до євро становитиме близько 10% щороку, то ціна пачки може збільшитися приблизно на 15% щорічно."

Наприклад, якщо в 2024 році вартість пачки становила 100 гривень, то в 2025 році вона зросте до 135 гривень, у 2026 році до 155 гривень, у 2027 році до 178 гривень, а в 2028 році до 205 гривень.

Заступник гендиректора з корпоративних звʼязків "Філіп Морріс Україна" Михайло Поляков стверджує, що питання майбутнього ціноутворення та попиту на тютюнові вироби потребує детального аналізу за результатами імплементації згаданого Закону.

На даний момент можна стверджувати, що раніше озвучене в медіа підвищення вартості пачки в середньому на 30 гривень виглядає цілком реалістично. Проте, це збільшення не відбудеться одноразово, а буде реалізовуватися поступово, з певною регулярністю – один або два рази на місяць. Це триватиме до тих пір, поки виробники та імпортери не зможуть повністю "перекласти" зростання акцизу на кінцеву ціну пачки сигарет та тютюнових стіків, - зазначає Михайло Поляков у коментарі для РБК-Україна.

Його колега по ринку, керівник відділу з корпоративних та регуляторних питань "Бритіш Американ Тобакко Україна" Юрій Рилач вважає, що говорити про пряме співвідношення між підвищенням ставки акцизного податку та ціною на пачку не зовсім коректно, оскільки на ціноутворення мають вплив й інші фактори - вартість сировини, матеріалів, електроенергії тощо. Тому ціни на продукцію однозначно зростуть, але різними темпами, залежно від виду й марки продукції.

"Прямої кореляції між зростанням акцизного податку та зміною цін не існує. На ціноутворення впливають численні чинники. Крім того, виробники можуть певний час "поглинати" підвищення акцизів, не підвищуючи ціни на свою продукцію", - зазначив він у коментарі для РБК-Україна.

Згідно з прогнозами експертів громадської організації "Життя", вартість пачки сигарет (20 штук) може зрости до 115 гривень у 2025 році, до 122 гривень у 2026-му, до 130 гривень у 2027-му та до 135 гривень у 2028 році. Що стосується сигарет марки ТВЕН, то в 2025 році їхня ціна може скласти 125 гривень, у 2026-му - 131 гривню, у 2027-му - 137 гривень, а в 2028-му - 140 гривень.

Слід усвідомлювати, що вартість пачки сигарет і ТВЕНів визначається виробником або імпортером. Відповідно до чинного Податкового кодексу України, вони самостійно встановлюють максимальну роздрібну ціну, за якою ці товари будуть продаватися кінцевим споживачам, зазначає Дмитро Купира.

Акциз виступає важливим елементом у структурі фінальної вартості пачки, маючи найбільший вплив на її формування в порівнянні з іншими складовими ціни. Хоча це ключовий компонент, він не єдиний. Починаючи з 2025 року, курс євро також відіграватиме значну роль у визначенні розміру акцизу, який буде коригуватися двічі на рік: 1 січня та 1 липня.

Ціна на пачку тютюнових виробів в більшій мірі складається з податків, які сплачують виробники, зазначає Данило Гетманцев. Обчислення сум податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно за адвалорними та специфічними ставками.

Інформація. Адвалорна ставка є змінною частиною акцизного податку на тютюнові вироби, яка визначає величину податкового зобов'язання залежно від вартості продукції та виражається у відсотках. Специфічна ставка встановлюється в грошовому еквіваленті за одиницю товару і представляє собою фіксовану суму.

Гетманцев підкреслює, що розмір податку не може бути нижчим за визначене мінімальне акцизне зобов'язання. Крім цього мінімуму, виробники також зобов'язані сплачувати податок на додану вартість (ПДВ) та акциз на роздрібний продаж, який становить 5%.

Для прикладу, з 2025 року в пачці сигарет за ціною 100 гривень сума податків складатиме 87 гривень (або 87% від ціни), з яких: 67,5 гривень - мінімальне акцизне податкове зобов'язання; 15 гривень - ПДВ; 4,5 гривні - акцизний податок з роздрібного продажу.

#Росія #Українці #Україна #Документ #РБК-Україна #Президент (державна посада) #Європейський Союз #Бюджет #Акциз #Українська гривня #Євро #Ярослав Мудрий #Руслана #Організація громади #Інфляція #Перелік тютюнових виробів #Графіка #Данило Галицький #Ціна #Конституція України #Верховна Рада #Міжнародний валютний фонд #Девальвація #Акцизний податок в Україні #Сигарета #Iqos #Податкове зобов'язання

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
Темп зростання реальних доходів українців значно сповільнився: які очікування на 2025 рік?
Військові сили Північної Кореї були виведені з фронтових позицій у Курській області: видання New York Times розкриває причини цього рішення.
Не пошкодили, а знищили: Україна задіяла новий дрон для атаки на нафтопровід "Дружба", - Forbes.
Теги