В Україні з наступного року вимоги для виходу на пенсію у віці 60 років стануть більш суворими. Якщо наразі потрібно мати щонайменше 31 рік трудового стажу, то з наступного року ця планка підвищиться до 32 років. Проект пенсійної реформи, розроблений Міністерством соціальної політики та вже представлений Федерації профспілок, не містить змін щодо пенсійного віку, але передбачає можливі коригування деяких умов.
Дізнайтеся, коли українці отримають право на пенсію та які важливі правила слід враховувати, прочитавши статтю на OBOZ.UA.
Як визначити, чи є достатній трудовий стаж?
Щоб дізнатись свій пенсійний вік, треба порахувати свій стаж та порівняти з вимогами для виходу на пенсію. Наприклад, якщо цього року вам виповнюється 60, то треба мати щонайменше 31 рік стажу, якщо ви встигли заробити від 21 до 30 років стажу включно, то доведеться працювати до 63. Якщо ж маєте менше 21 року стажу, то пенсію можна буде отримати тільки в 65 років.
Згідно з чинним законодавством, ви маєте можливість придбати додатковий стаж, ціна за кожен місяць складає 44% від мінімальної заробітної плати. На даний момент це становить 3520 гривень за кожен місяць. Наприклад, якщо у вас вже є 30 років стажу, то за один рік потрібно буде внести 42,2 тисячі гривень.
Свої пенсійні накопичення (лише з 2004 року) можна перевірити на веб-порталі Пенсійного фонду України. Для цього доступна верифікація через "Дію" або банківський додаток, що дозволяє в особистому кабінеті дізнатися не лише орієнтовну дату виходу на пенсію, але й приблизний розмір виплат, а також загальний стаж. Якщо у вас є стаж, набраний до 2004 року, його потрібно розраховувати, зокрема, за інформацією з трудової книжки.
Чи зміниться пенсійний вік в Україні?
Пенсійний вік в Україні підвищувати не будуть. У всякому випадку поки що таких планів немає. OBOZ.UA вивчив опублікований проєкт пенсійної реформи. Її норми навпаки - спрощують вхід в пенсійну систему. Також про відсутність норм щодо підвищення пенсійного віку неодноразово заявляла і міністерка соцполітики Оксана Жолнович, і її перша заступниця Дарина Марчак.
Незважаючи на те, що Україні рано чи пізно доведеться розглянути питання підвищення пенсійного віку, причина цього полягає не в тривалості життя українців на пенсії. На сьогоднішній день співвідношення працюючих до пенсіонерів становить один до одного, а приблизно 19% платників ЄСВ декларують мінімальну заробітну плату. В таких умовах забезпечити українців ранніми та високими пенсіями стає практично неможливо. Хоча пенсійний вік в Україні є найнижчим у Європі, рівень пенсій також залишається нижчим порівняно з іншими європейськими країнами.
Цього року фахівці OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку) представили детальний аналіз стану української пенсійної системи, який виявився не надто оптимістичним. В середньому українці перебувають на пенсії 9,8 років, причому жінки отримують пенсії майже вдвічі довше, ніж чоловіки. Незважаючи на те, що пенсійний вік в Україні майже на п'ять років нижчий, ніж у більшості країн OECD, українські пенсіонери все ще мають коротший період отримання виплат через ранню смертність. Це стає приводом для аргументів проти підвищення пенсійного віку, хоча насправді така ситуація не вирішує економічні проблеми. Вихід на пенсію в 60 років виявляється досить витратним.
"Попри те, що пенсійний вік є досить низьким, тривалість перебування на пенсії є обмеженою. Одним із чинників, що сприяють великій кількості пенсіонерів, є законодавчо встановлений вік виходу на пенсію, який становить 60 років для обох статей (хоча неповний трудовий стаж може призвести до підвищення цього віку). Це на щонайменше 5 років менше, ніж в більшості країн Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР)", - зазначається у звіті.
Частина українців має можливість виходити на пенсію раніше. Які наслідки це матиме?
В 2019-му близько 25% українців, згідно зі статистикою, яка використана аналітиками OECD, виходила на пенсію до 60 років. В 2023-му їх кількість знизилась до 11%. Право на ранню пенсію мають представники цілої низки професій: прокурори, силовики, судді і т.д. Наприклад, середній вихід на пенсію для прокурора - 47 років.
Після впровадження пенсійної реформи умови не стануть більш суворими. Навпаки, з 1 січня 2028 року вийти на пенсію можна буде в будь-якому віці, якщо у людини є 40 років страхового стажу. Крім того, наразі особи, які мають менше 15 років стажу, не можуть виходити на пенсію навіть у 65 років. Однак за новими нормами, вони зможуть розраховувати на пенсійні виплати з меншим стажем, якщо їхня зарплата перевищуватиме вказаний мінімум.
Отже, мінімальна умова для виходу на пенсію в 65 років після реалізації пенсійної реформи становитиме:
Пенсійна реформа в Україні повинна усунути деякі з диспропорцій у солідарній пенсійній системі. Проте, накопичені протягом років труднощі, складна демографічна ситуація, а також низькі зарплати і виплати в «конвертах» перешкоджають забезпеченню громадян справжніми гідними пенсіями.
#Українці #Європа #Сміливіше. #Пенсія #Пенсіонерка #Демографія #Пенсійний фонд України #ОЕСР #Пенсійний вік #Профспілка #Мінімальна заробітна плата #Єдиний соціальний внесок