Витоки насильства над дітьми, що замовчується церквою: архієпископ Кентербері оголосив про свою відставку.

Архієпископ Кентерберійський і духовний лідер англіканської спільноти у всьому світі Джастін Велбі оголосив про своє рішення піти у відставку. Він зазначив, що не зміг провести достатнє розслідування злочинів, які були вчинені волонтером і адвокатом Джоном Смітом у християнських літніх таборах, як повідомляє інформаційна агенція АР.

Суть питання

Британський юрист Джон Сміт, як виявилося під час розслідування, вчиняв сексуальне, моральне та фізичне насильство щодо дітей і підлітків. Тим часом Велбі, який дізнався про ці злочини ще в 2013 році, не повідомив про це поліцію. Коли інформація про його бездіяльність стала відома, церковний високопосадовець не поспішив залишити свої обов'язки. Він пояснив, що не звертався до правоохоронців, оскільки вважав, що слідство вже триває.

Ще в понеділок, 11 листопада, архієпископ оголосив, що не планує залишати свою посаду і вражений "виміром вражаючої жорстокості Джона Сміта".

Читайте також: У Франції було розгромлено угруповання педофілів, які завдали шкоди принаймні 120 людям.

Велбі поступився лише під впливом значного тиску, який виник після виходу на світло результатів незалежного розслідування "жахливих зловживань" Джона Сміта. Цей покійний британський адвокат вважається найнебезпечнішим серійним злочинцем, пов'язаним із Англіканською церквою.

У документі, опублікованому 7 листопада, виявляється "тривожна ситуація стосовно поваги" до Сміта, з чого робиться висновок, що "серйозний злочин залишився непоміченим". Крім того, деякі члени Генерального Синоду та національних зборів Англіканської церкви звернулися з петицією до архієпископа з вимогою піти у відставку, оскільки він "втратив довіру серед священнослужителів".

Урешті, і Велбі визнав у своїй заяві про відставку, що перевірка "викрила довготривалу змову мовчання про жахливі зловживання Джона Сміта".

"Зовсім ясно, що я несу як особисту, так і інституційну відповідальність за тривалий і важкий період між 2013 і 2024 роками (...). Я переконаний, що моя відставка буде найкращим рішенням для Англіканської Церкви, яку я щиро люблю і якій мав честь служити," -- підкреслив архієпископ Кентерберійський.

Читайте такожСплюндрована віра: Болівійці атакують церкви через священника-педофіла

Слід зазначити, що остаточна дата, коли Велбі офіційно покине свою посаду, поки що не визначена. Вона буде оголошена "після завершення аналізу необхідних зобов’язань", що він детально описав у своїй заяві. Це, в свою чергу, створює ймовірність того, що архієпископ Кентерберійський продовжить виконувати свої обов'язки під час Різдва, а процес пошуку його наступника, як очікується, займе кілька місяців.

6 січня 2026 року Велбі, якому на той момент буде 68 років, досягне віку 70 років, що є стандартним пенсійним віком для єпископів Англіканської церкви. Тож, якщо він не вирішить піти у відставку зараз, йому доведеться залишатися на своїй посаді ще понад рік.

Проступки Сміта

Джон Сміт був головою Iwerne Trust -- тісно пов'язаної з церквою благодійної організації, яка організовувала християнські канікули для учнів державних шкіл. Окрім того, паралельно, як адвокат, він представляв поборницю моралі Мері Вайтхаус у знаковому судовому переслідуванні проти газети Gay News. Про те, що за личиною богобоязного і законослухняного волонтера десятиліттями ховався справжній монстр, широкому загалу стало відомо після публікації результатів розслідування каналу 4 News.

Журналісти з'ясували, що вперше про неправомірну поведінку Сміта щодо дітей та підлітків стало відомо ще в далекому 1982 році. Таких висновків дійшли преподобні Марк Растон і Девід Флетчер, які входили до Iwerne Trust, що вони й описали у звіті. Як зазначено в документі, Сміт знаходив учнів провідних державних шкіл, зокрема Вінчестерського коледжу, і привозив їх до свого будинку поблизу Вінчестера в Гемпширі. Там, у сараї, він бив дітей садовою тростиною.

Згідно з інформацією, наданою ВВС, вісім юнаків отримали сумарно 14 тисяч "батогів", тоді як ще двоє постраждали від восьми тисяч ударів протягом трирічного періоду.

Журналісти 4 News провели інтерв'ю з жертвами Сміта, які на момент спілкування були вже зрілими чоловіками приблизно 50 років. Один з них поділився, що злочинець заподіяв йому та іншим юнакам настільки важкі травми, що їм довелося використовувати підгузки, щоб зупинити кровотечу.

Всі події розгорталися в кінці 70-х - на початку 80-х років. Ті, хто піддався впливу Сміта в своєму підлітковому віці, порівнювали його з лідером секти. Він створював малі групи адептів, над якими здійснював певний психологічний вплив. Чоловік обирав своїх улюбленців і запрошував їх на недільні обіди, запевняючи, що дисципліна і покарання наближають їх до Бога. Перед тим, як застосувати покарання, він читав дітям уривки з Біблії.

Читайте також: Померти від голоду, щоб зустрітися з Ісусом: лідер секти довів до смерті десятки людей.

Також слід зазначити, що Джастін Велбі, архієпископ, який нещодавно залишив свою посаду, у минулому виконував обов'язки офіцера гуртожитку в таборі, де Сміт виступав одним із ключових лідерів наприкінці 1970-х. Після цього вони іноді обмінювалися "поздоровчими листівками".

Благодійна структура Iwerne Trust, отримавши звіт щодо можливих злочинів Джона Сміта, не повідомила про це поліцію в 1982 році. Проте, Вінчестерський коледж, де зазначений чоловік, зокрема, контактував з хлопчиками, був проінформований про виявлені обставини. Однак адміністрація цього навчального закладу також не звернулася до правоохоронних органів.

Однак, на Сміта все ж чинився тиск, і він швидко залишив країну, вирушивши до Зімбабве. Незабаром після цього його звинуватили у ненавмисному вбивстві 16-річного підлітка, який брав участь у одному з його літніх таборів. Проте за цей злочин суд не призначив покарання. Сміт перемістився до Південної Африки, де продовжив свою звичну діяльність.

"Кажуть, що Сміт піддавав своїх жертв травматичним фізичним, сексуальним, психологічним і духовним нападам, які назавжди залишили відбиток у їхньому житті", -- написали у статті ВВС.

Читайте такожВ Нігерії ледь не стратили 29 дітей через звинувачення в участі в протестах

У Кейптауні в 2018 році пішов з життя 77-річний Джон Сміт — за рік після того, як його злочини вийшли на поверхню. Адвокат-волонтер так і не отримав жодного покарання.

Використання насильства в релігійних установах

Ті, хто став свідками зловживань з боку Сміта, вимагають нових відставок у церковній ієрархії, оскільки архієпископ Кентерберійський оголосив про своє рішення залишити посаду. Заступниця головного єпископа Церкви з охорони Джулі Коналті зазначила, що "можливо, варто розглянути відхід інших осіб". Вона також підкреслила, що в певному розумінні церква "не може вважатися безпечним місцем".

"У нас все ще існує інституційна проблема, яка полягає в тому, що ми не ставимо жертв і тих, хто пережив насильство, у центр уваги", -- сказала вона.

Історія Джона Сміта далеко не єдина, пов'язана із насильством над дітьми, яке вчиняли представники духовенства або пов'язані з ними особи. Так, наприкінці травня 2023 Болівію сколихнули масові протести. Вони почалися після публікації в пресі історії священника-ієзуїта Альфонсо Педрахаса, який десятиліттями чинив сексуальне насильство над дітьми.

Іспанець поселився в Болівії 1971 року та займався просвітництвом у різних закладах аж до самої смерті 2009-го. Після цього його племінник випадково знайшов електронний щоденник дядька, у якому той детально описував власні злочини проти дітей, зауважуючи, що "заподіяв шкоду багатьом людям" -- щонайменше 85.

У жовтні 2021 року в медіа з'явилися тривожні повідомлення про велику кількість сексуальних злочинів щодо дітей, скоєних представниками церкви у Франції. Незалежна комісія, що займається розслідуванням сексуальних злочинів у церковному середовищі (Ciase), опублікувала звіт, у якому зазначено, що з 1950 року близько 216 тисяч дітей та підлітків стали жертвами священиків та ченців-педофілів.

#Франція #Поліція. #BBC #Різдво #Християнство #Сполучене Королівство #Адвокат. #Єпископе. #Злочин #Джон Сміт (дослідник) #Архиєпископ Кентерберійський #Англіканська церква #Архієпископ #Насильство #Благодійна організація #Духовенство #Синод #Педофілія #Мораль #Петиція #Віра #Сексуальна активність людини #Пенсія #Болівія #Церква #Південна Африка #Ісусе. #Кейптаун #Гемпшир #Зімбабве #Нігерія

Читайте також