Сарана, що викликала нашестві на українських полях, є перелітною, а не єгипетською, і не є новинкою для нашої країни. Подібні нашестя вже мали місце в минулому, а нинішнє масове нападіння стало наслідком поєднання кількох умов, які виявилися сприятливими.
Про це в ексклюзивній бесіді з OBOZ.UA поділився науковий співробітник Інституту зоології імені І. Шмальгаузена НАН України, кандидат біологічних наук Тарас Пушкар. "Перелітна сарана - це наш місцевий вид, який не є екзотичним, ані єгипетським, чи південним. Він просто має одиночну форму, що в звичайні роки розмножується незначно, завдяки чому залишається непомітним", - зазначив вчений.
За його словами, серед позитивних чинників можна виділити високу сонячну активність, сприятливі погодні умови та наявність додаткових кормових ресурсів поблизу Каховського водосховища. Це дозволило сарані перейти в "стадну фазу", що вже помітно, адже вони активно переміщуються з одного місця на інше, знищуючи не лише дикорослі рослини, а й посіви сільськогосподарських культур. Водночас Пушкар підкреслив, що ці комахи віддають перевагу природному харчуванню, зокрема очерету та іншим зеленим рослинам.
Пушкар звернув увагу на те, що випадки нашестя сарани були зафіксовані ще в давніх літописах. Зокрема, ця тема згадується у "Повісті минулих літ" та "Слові о полку Ігоревім". Значне нашестя сарани також відзначалося в 2004 році. "Такі явища можуть тривати і в майбутньому, залежно від того, чи існують відповідні умови", - підкреслив він.
Як пояснив вчений, в Україні існують два основних види сарани - перелітна і італійський прус, "які становлять небезпеку". "Є ще марокканська сарана, але вона лише по Причорномор'ю, переважно по східному. Тобто, західніше від Криму такого не трапляється".
Відповідаючи на запитання, чи можуть в Україні за рахунок зміни клімату з'явитися по-справжньому екзотичні види комах, вчений пояснив: "Загалом ми бачимо певне просування південніших видів на північ, але поки що не можна сказати, що відбудеться якесь неймовірне просування. Можливо, можуть з'явитися деякі менш відомі види богомолів".
Нагадаємо, у п'яти областях України спостерігається нашестя сарани, яка знищує посіви та завдає мільйонних збитків аграріям. Нашестя почалось на півдні і швидко охопило окуповані частини Херсонщини та Запоріжжя. Сарану також помітили на Київщині.
#Марокко #Херсонська область #Запоріжжя #Крим #Завод #Мінливість та зміна клімату #Вчений #Київщина #Види #Сонячні явища #Єгипет #Летопис (жанр) #Комаха #Національна академія наук України #Каховське водосховище #Сарана. #I. Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена #Таксономія культурних рослин #Початковий літопис #Слово о полку Ігоревім #Богомол. #Фрагміти