Внаслідок військових дій населення України скоротилося на 8 мільйонів осіб. Демограф висловив прогнози щодо майбутнього ситуації.

Демографи не мають необхідної інформації про кількість померлих під час війни, тому точно не можуть вирахувати тривалість життя в Україні.

Демографічна ситуація в Україні залишається складною, адже в умовах війни позитивні зміни неможливі. Спостерігається зниження народжуваності та зростання рівня смертності. Додатково, на демографічні показники значно впливають масові міграційні процеси, як внутрішні, так і зовнішні.

У своєму інтерв'ю для РБК-Україна Олександр Гладун, доктор економічних наук і заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, поділився своїми думками на цю тему.

"За нашою оцінкою, на початок 2022-го в кордонах України 1991 року було 42 мільйони осіб. На початок 2025-го - десь 34 мільйони. Це включаючи Крим, ОРДЛО і захоплені території. Зараз ми розпочали роботу з нових підрахунків і невдовзі скоригуємо оцінки", - уточнив Гладун.

Згідно з оцінками демографів, середня тривалість життя чоловіків в Україні наразі становить близько 60 років. Зменшення цього показника є закономірним явищем в умовах війни, оскільки переважно на фронті гинуть саме чоловіки.

У 2019 році, до початку пандемії, середня тривалість життя чоловіків в Україні становила 67 років, що на 15-17 років нижче, ніж у країнах Європейського Союзу. Жінки в Україні в той час жили в середньому 77 років, що також на 10 років менше, ніж у Західній Європі. Вплив COVID-19 призвів до зниження середнього віку українців на один-два роки. Крім того, з огляду на війну, очікується, що тривалість життя жінок може зменшитися ще на 3-5 років.

"Річ у тім, що ми не маємо необхідної демографічної інформації, тому точно не можемо вирахувати. Державна служба статистики відповідно до законів, ухвалених в 2022 році, не оприлюднює інформацію про померлих. Міністерство юстиції України надає загальні дані про народжуваність і смертність, але цього нам недостатньо, щоб точно вирахувати тривалість життя", - пояснив демограф.

Раніше директорка Інституту демографії та проблем якості життя Елла Лібанова заявила, що Україна втратила мільйони жінок, а згодом може втрати і їхніх чоловіків.

Лібанова підкреслила, що конфлікт тільки загострив існуючі демографічні виклики, але не став їх причиною. Україна вже стикалася з серйозними проблемами у цій сфері до 2014 року. Причинами цього стали, зокрема, еміграція, а також суттєве зменшення показників народжуваності.

Експерт вважає, що з кількох мільйонів українських біженців, які залишили країну внаслідок повномасштабної агресії Росії, лише 30% можуть повернутися назад.

Окрім цього, Лібанова зазначила, що після закінчення війни в Україні країна зіткнеться зі старіючим населенням та нестачею робочої сили. Вона також підкреслила, що частина українців, які перебувають за кордоном, побоюються негативної реакції з боку співвітчизників після свого повернення.

#Росія #Українці #Україна #РБК-Україна #Європейський Союз #Крим #Міграція населення #Біженець #Еміграція #Західна Європа #Народжуваність #Міністерство юстиції (Україна) #Рівень смертності #Демографія #Коронавірус #Доктор наук #Середня тривалість життя #Національна академія наук України #Лібанова Елла Марленівна

Читайте також