З огляду на прикрий досвід з Будапештським меморандумом, Україна відмовляється розглядати будь-які інші варіанти, окрім вступу до НАТО, - зазначило Міністерство закордонних справ.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву Міністерства закордонних справ України.

Заява була опублікована напередодні 30-річчя підписання Будапештського меморандуму, всього за два дні до цієї важливої дати, що відзначається 5 грудня.

Будапештський меморандум був покликаний гарантувати Україні безпеку, суверенітет та цілісність її території в обмін на відмову від третього за величиною ядерного арсеналу у світі. Цей меморандум мав стати важливим кроком у зміцненні світових зусиль щодо ядерного роззброєння та слугувати позитивним прикладом для інших країн, які вирішили відмовитися від ядерної зброї.

Однак Росія, будучи одним з гарантів безпеки України, проігнорувала цей документ і загалом принципи міжнародного права.

"Порушення Росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, що підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння. Натомість бачимо активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали", - йдеться у заяві.

Міністерство закордонних справ підкреслило, що Будапештський меморандум є символом короткозорості в прийнятті стратегічних рішень у сфері безпеки. Воно вважає, що цей випадок має слугувати уроком для країн НАТО, демонструючи, що створення системи безпеки, яка ігнорує інтереси України, неминуче призведе до невдачі.

Відомство наголошує, що історичну помилку потрібно виправити, а Україна повинна отримати чіткі, юридично зобов'язуючі гарантії безпеки.

Україна робить звернення до Сполучених Штатів та Великої Британії, що підписали Будапештський меморандум, а також до Франції та Китаю, які його підтримали, і до всіх країн, що є учасниками Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, з закликом надати Україні ефективні гарантії безпеки. Українська сторона вважає, що такою гарантією є повноправне членство в НАТО.

"Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО", - заявило МЗС.

У міністерстві зазначили, що 30-річчя від підписання Будапештського меморандуму є відмінною можливістю для активних дій на шляху інтеграції України до Вашингтонського договору.

#Росія #Україна #РБК-Україна #НАТО #Китай (регіон) #Міністерство закордонних справ (Україна) #Архітектура #Близький Схід #Суверенітет #Ядерна зброя #Міжнародне право #Меморандум #Договір про нерозповсюдження ядерної зброї #Будапештський меморандум #Роззброєння #Відомство #Північноатлантичний договір

Читайте також