Кожна особа має в собі маленький "завод" для перетворення "вічних хімікатів": як це функціонує.

Вчені виявили, що певні види кишкових бактерій у людському організмі мають здатність абсорбувати небезпечні токсичні сполуки, відомі як "вічні хімікати". Після цього ці бактерії допомагають виводити ці речовини з організму.

Останніми роками вчені все частіше говорять про небезпеку ПФАС, також відомих як токсичні "вічні хімікати". У світі існує безліч способів боротьби з цими синтетичними хімічними речовинами, але не всі з них досить ефективні. Тепер учені виявили, що певні види мікробів у нашому кишківнику схоже здатні поглинати їх і виводити з організму, пише IFLScience.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

ПФАС, або пер- і поліфторалкільні сполуки, являють собою синтетичні хімічні з'єднання, які почали активно використовуватися з 1950-х років у багатьох сферах. Ці речовини славляться своєю здатністю відштовхувати плями, витримувати високі температури, а також їхньою стійкістю до олії, жиру і води. Вони знаходять застосування як покриття в різноманітних продуктах, таких як каструлі, сковороди, одяг, меблі, упаковка для їжі, клеї та протипожежне обладнання.

Проте ці сполуки мають високу стійкість та здатні забруднювати навколишнє середовище і живі організми. Це забруднення може тривати значний час після того, як оригінальний продукт, до складу якого вони входили, був утилізований. Дослідники також з'ясували, що на сьогоднішній день ПФАС виявляються практично скрізь, що викликає серйозне занепокоєння щодо їхнього впливу на людське здоров'я.

Деякі ПФАС, що потрапляють у наш організм, можуть виводитися із сечею протягом кількох днів, але інші, з довшою молекулярною структурою, можуть зберігатися роками. Дослідники не впевнені, проте є докази того, що ці хімічні речовини можуть сприяти розвитку безлічі захворювань і несприятливих станів здоров'я. У тому числі:

За словами доктора Анни Лінделл, дослідниці з токсикологічного відділення Центру токсикології Кембридзького університету, всі люди на планеті піддаються впливу ПФАС через воду і їжу. По суті, речовини настільки поширені, що буквально зустрічаються в кожному з нас.

Нещодавнє дослідження науковців стало першою підтвердженою інформацією про те, що наш кишковий мікробіом може допомагати виведенню токсичних речовин з організму. Проте, цей факт ще не був протестований на людях.

У ході дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Nature, науковці провели експерименти з мишами, яким у травну систему ввели дев'ять різних штамів бактерій. Вони з'ясували, що ці миші мали можливість накопичувати спожиті ПФАС, а потім безпечно виводити їх через фекалії.

Згідно зі словами співавтора дослідження, доктора Кірана Патіла, який працює в токсикологічному відділі Центру токсикології Кембридзького університету, їхня команда виявила, що певні види кишкових бактерій мають вражаючу здатність абсорбувати "вічні хімікати" з навколишнього середовища в різних концентраціях та накопичувати їх у своїх клітинах. Цікаво, що ці бактерії, схоже, самі залишаються захищеними від токсичних ефектів.

Ще цікавішим виявилося те, що чим вищою була концентрація "вічних хімікатів", що впливає на мишей, тим активніше працювала кишкова мікробіота. У результаті бактерії постійно виводили один і той самий відсоток токсичних речовин щоразу. Протягом декількох хвилин після впливу досліджувані бактерії були здатні поглинати від 25 до 74% ПФАС.

Вчені планують в майбутньому розробити інноваційні пробіотичні добавки, які можуть підвищити рівень корисних бактерій у кишечнику.

Раніше Фокус писав про те, що вічні хімікати виявилися не такими вже й вічними: розпадаються на 100% за одну ніч.

#Їжа #Олія #Жир. #Організм #Температура #Горобець (рід) #Вода #Токсичність #Сеча #Одяг #Бактерії #Кишечник #Види #Клітина (біологія) #Токсин #Хімічна речовина #Мікроорганізми #Природа (газета) #Клей #Харчова добавка

Читайте також