
Вулкан Утурунку в Болівії не проявляв своєї активності протягом сотень тисяч років.
Високо в Центральних Андах прихована геологічна таємниця. Вулкан Утурунку, розташований у Болівії, не проявляв активності протягом понад 250 000 років. Його нерідко називають "зомбі"-вулканом, адже він все ще показує тривожні ознаки активності, такі як землятруси та викиди газів.
Дослідники з Китаю, Великої Британії та Сполучених Штатів провели аналіз будови цього вулкана. Висновки їхньої роботи були опубліковані в журналі PNAS.
Дослідження вчених показали, що активність вулкана викликає специфічну деформацію земної поверхні, що нагадує "сомбреро". У центрі вулканічної системи земля піднімається, тоді як прилеглі ділянки зазнають осідання.
Проаналізувавши понад 1700 землетрусів, команда створила зображення неглибокої кори під Утурунком. Ця техніка відома як сейсмічна томографія.
Вивчаючи вулкан, науковці змогли з'ясувати причини зомбоподібної поведінки Утурунку. Вони вважають, що землетруси викликані переміщенням нагрітих рідин і газів, які накопичені в резервуарах безпосередньо під кратером вулкана.
Дослідники встановили, що переміщення та скупчення рідин і газів під вулканічним кратером є найбільш імовірним чинником, що викликає деформацію ґрунту, спостережувану в центрі вулкана.
Очікується, що методи, які застосовувала ця група вчених, будуть корисні і для вивчення інших 1400 потенційно активних вулканів.
У кінці березня на території Індонезії активізувався вулкан Левотобі, який викинув в атмосферу величезний стовп попелу, що досяг висоти 8 кілометрів.
Вулканічний вибух виявився настільки сильним, що довелося ввести режим евакуації та припинити авіарейси на відомий острів Балі.
#Вулкан #Острів #Китай (регіон) #Ґрунт #Сполучене Королівство #Землетрус #Болівія #Природний газ #Рідина #Газ #Земля #Балі (острів) #Земна кора #Індонезія #Утурунчу #Кратер #Вулканічний попіл #Типи вивержень вулканів