
Розповідаємо, чи зміняться тарифи на газ з 1 травня цього року і чи потрібно чекати підвищення.
В Україні до 30 квітня 2025 року залишалася в силі постанова про фіксований тариф на газ, що запроваджувала мораторій на підвищення вартості блакитного пального. Якою стане ціна на газ з 1 травня і коли можливе підвищення тарифів на газ, з'ясувала редакція УНІАН, звернувшись до експерта.
Нагадуємо, що раніше ми ділилися інформацією про новий тариф на електроенергію, який вступить в силу 1 травня 2025 року.
В Україні вартість газу для споживачів варіюється в залежності від обраного постачальника. На сьогоднішній день на ринку присутні дев'ять компаній. Чотири з них пропонують фіксовану річну тарифікацію на газ, тоді як п'ять інших надають можливість вибору між річним та змінним щомісячним тарифом, який може бути як вищим, так і нижчим за річний.
Ціна одного кубометра газу також залежить від того, чи є у вас лічильник. Якщо лічильник встановлений, вартість газу визначається на основі обсягу спожитого пального в кубометрах, який множиться на тариф, встановлений постачальником. Наприклад, розрахунок плати за газ від компанії "Нафтогаз" виглядає наступним чином:
7,96 грн (ціна за 1 кубічний метр) * обсяг використаних кубів = підсумкова сума у рахунку.
Для тих, хто не має газового лічильника, оплата за використаний газ визначається за іншим принципом - береться до уваги кількість людей, що споживають паливо, а також тип газового обладнання, що встановлено в домі. Тариф у такому випадку становить 7,96 грн за кубічний метр газу.
Таким чином, усіх споживачів класифікують на чотири категорії, причому для кожної з цих категорій встановлена норма споживання газу на одну особу:
Формула для визначення вартості газу виглядає наступним чином: вартість газу = Н*К*Т, де
Наприклад, у випадку, коли в домі зареєстровані три особи, є газова плита та постачання гарячої води, тоді витрати на газ складуть: 3,28 * 3 * 7,96 = 78,33 грн.
Нагадаємо, що тариф на транспортування газу для населення розраховується для кожного споживача індивідуально, оскільки залежить від кількості споживаного палива.
Для того щоб визначити свій тариф на доставку газу, слід:
У результаті ви отримаєте вартість своєї доставки газу за місяць.
Дію постанови Кабміну №812 (від 19 липня 2022 року) про фіксований тариф на газ, продовжили з 30 квітня до 31 жовтня 2025 року.
В даний момент ціна на газ становить 7,98 грн за кубометр, що еквівалентно близько 8 тисяч грн за тисячу кубометрів. Підвищення тарифів на газ не має сенсу, адже "Нафтогаз" закуповує це паливо у "Укргазвидобування" за ціною, яка приблизно дорівнює 7 тисячам грн. Отже, ми фактично сплачуємо цілком адекватну суму за газ.
В інтерв'ю УНІАН поділився думками експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Водночас, експерт вважає, що вже в цьому році уряд спробує підвищити ціну на газ, але не з 1 травня, а ближче до початку опалювального сезону. Якщо тарифи не будуть збільшені в цей період, то в майбутньому підвищення може відбутися стрімко, наприклад, у 2026 році.
Щодо розподілу газу (доставки - УНІАН), експерт зазначає, що тариф на дану послугу, як і всі інші, наразі зафіксований. Проте, варто відзначити, що одразу після підвищення тарифу на газ, відбудеться і підвищення вартості розподілу. "У 2020 році було ухвалене рішення про збільшення тарифу на розподіл, і тоді його підвищили до 2,5-3 грн в середньому, але це рішення було скасовано. Я маю підстави вважати, що в наступному опалювальному сезоні тариф знову зросте", - поділився думкою Юрій Корольчук.
У зимові місяці домашні споживачі активно шукають способи економії. Юрій Корольчук зазначає, що значну економію можна досягти, зменшивши температуру в приміщенні. Наприклад, якщо у вас встановлено 22°С, можна знизити її до 21 або навіть 20°С. Інший спосіб зекономити - використовувати посуд, який здатний зберігати тепло, продовжуючи приготування їжі після вимкнення джерела тепла.
#Українське незалежне інформаційне агентство #Паливо #Температура #Уряд України #Теплова енергія #Природний газ #Електрична енергія #Споживач #Водопостачання #Газ #Робити #Ціна #Нафтогаз #Укргазвидобування